Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rafineria Gdańska na ścieżce rozwoju. Nowe horyzonty i możliwości dla pracowników rafinerii

Red
Rafineria Gdańska zarządza jednym z najnowocześniejszych zakładów produkcyjnych w tej części Europy. Obecnie, ma przed sobą wiele wyzwań, jak i wiele szans do rozwoju. Nowa struktura właścicielska otwiera nowe horyzonty i możliwości dla pracowników rafinerii - mówi Adrian Szkudlarski, prezes zarządu Rafinerii Gdańskiej sp. z o.o.

Mało stabilna sytuacja globalna oraz dynamiczne zmiany zachodzące na rynku paliw i energii w ostatnich latach to tylko niektóre z wyzwań, z którymi mierzy się Rafineria Gdańska. W artykule przyjrzymy się także planom oraz inwestycjom w nachodzącym czasie. Jakie były pierwsze trzy kwartały tego roku dla Rafinerii Gdańskiej?

Mimo wielu fluktuacji zachodzących na rynkach paliw i energii należy zauważyć, że Rafineria Gdańska dzięki poczynionym inwestycjom stała się jednym z najnowocześniejszych zakładów produkcyjnych w tej części Europy. Moce przerobowe rafinerii to ponad 10 mln ton ropy rocznie. Spółka zatrudnia obecnie około 1200 pracowników i zajmuje się w głównej mierze działalnością processingową. Dostarczony surowiec przerabiany jest na wysokomarżowe produkty. Co jest poniekąd odpowiedzią na obecne wyzwania. Kluczowym wydarzeniem w pierwszych miesiącach działań dla Rafinerii Gdańskiej było uruchomienie umowy processingowej z dwoma właścicielami, co miało miejsce na początku obecnego roku. Firma ma ten etap już za sobą. Wiązało się to z wieloma wyzwaniami - od momentu przyjęcia ropy, przez etap dokładnego rozliczenia produkcji na dwóch procesorów, aż do momentu zorganizowania całej logistyki związanej z wydaniem produktów. Zarząd rafinerii informuje, że ten kluczowy kamień milowy, do którego organizacja przygotowywała się w całym 2022 roku, mają już za sobą. Teraz czas na kolejne wyzwania.

Rafineria processingowa. Co to oznacza w praktyce?

Rafineria Gdańska przerabia obecnie ropę dostarczoną przez tzw. procesorów. Oznacza to w praktyce, że rafineria przetwarza usługowo powierzoną ropę naftową na produkty. Właścicielem wsadu i produktu w całym łańcuchu są właśnie procesorzy. Procesorzy są dwaj i reprezentują interesy wspólników rafinerii. Nadrzędnym celem jest realizacja założonego planu produkcji. Taką funkcjonalność można określić w pewnym sensie mianem modelu „cost center”. Jednym z kluczowych narzędzi w realizacji założeń operacyjnych są kompetencje pracowników, na które bardzo stawia obecny zarząd. Bez tego trudno myśleć o osiąganiu ambitnych celów, które stawia przed sobą gdańska spółka.

Jak ocenia Pan synergię Rafinerii Gdańskiej z perspektywy czasu?

Trzeba zaznaczyć, że nowi właściciele Rafinerii Gdańskiej to firmy o globalnym zasięgu. Ta współpraca otwiera nowe horyzonty i możliwości dla pracowników rafinerii. Założeniem jest długofalowa kooperacja wraz ze wsparciem obydwu właścicieli. Celem władz spółki jest przeobrażanie w najbardziej zaawansowaną technologicznie rafinerię w Europie, a może i na świecie. Wśród wyzwań na najbliższy czas wymienia się np. wdrożenie nowej strategii, która w dużej mierze będzie ukierunkowana na maksymalizację wartości firmy dla właścicieli, poprzez zapewnienie wysokiej dostępności operacyjnej rafinerii oraz na ciągłą poprawę efektywności w obszarze kosztów. Bardzo istotnym zagadnieniem przy realizacji, jest bezpieczeństwo osobowe, które dla zarządu spółki jest priorytetem. Uważnie analizowane się także plany inwestycyjnym partnerów spółki w Gdańsku. Budowa hydrokrakingowego bloku olejowego, zakończenie prac koncepcyjnych nad petrochemią - te wszystkie inwestycje mają wpływ na bieżącą operacyjną działalność i stanowią dla firmy szansę na dalszy rozwój.

Jak zachować konkurencyjność krajowego przemysłu? Jak dzisiaj wygląda strategia rafinerii w Gdańsku? Co jest jej kluczowym filarem?

Rok 2023 jest również kluczowy dla RG pod względem procesu PMI, czyli integracji po fuzji. W dużej mierze jest to etap, którego napędem jest umiejętność zarządzania procesem zmiany we wszystkich jego aspektach. Służy to przede wszystkim realizacji synergii z właścicielami ale również bardzo istotne jest wdrożenie nowej kultury organizacyjnej, rewizja obszaru ogólnego „governance”, efektywna współpraca i wymiana doświadczeń, coś do czego wcześniejsza rafineria nie miała dostępu. Obecnie jest to duży potencjał do dalszego rozwoju firmy.Strategię Rafinerii Gdańskiej na lata 2023-2027 bę dziemy komunikować niedługo - aktualnie jesteśmy na etapie finalizacji jej szczegółów.

Jakie są planowane inwestycji na terenie rafinerii w przyszłym roku? W najbliższym czasie/latach?

Już od jakiegoś czasu na terenie Rafinerii Gdanskiej realizowane są duże inwestycje poprawiające dostępność operacyjną oraz elastyczność. Wśród nich wymienić należy tak istotne, jak: wymiana pieców instalacji odzysku siarki (Clausa), rozbudowa kolejowego nalewaka NB03 czy budowa nowego komina EC wraz z infrastrukturą odprowadzania spalin. Dodatkowo realizowany jest ciekawy projekt produkcji wodoru o jakości automotive PureH2 czy HBO. Planowane zakończenie projektu jest w 2024 roku.

Polska chemia/rafineria na rynku europejskim/światowym. Jak podnieść jej znaczenie?

Na rynku krajowym, zaraz po rafinerii w Płocku, Rafineria Gdańska jest kluczowym dostawcą paliw, która jest niezwykle istotna dla zapewnienia podaży na paliwa w Polsce. Wszystkie duże firmy na rynku znają już pakiet przepisów UE - tzw. Fit for 55, który wiąże się z nałożeniem na przemysł niezwykle ambitnych celów, redukowane będą uprawnienia w ramach ETS, a kluczowa jest redukcja emisji dwutlenku węgla. Zmiany klimatyczne oraz ich świadomość pociągają za sobą wyzwania w zakresie redukcji emisji gazów cieplarnianych przez przemysł, w tym również rafinerie. Na dziś wiele z technologii mogących istotnie ograniczyć emisję CO2 wymaga wsparcia finansowego lub uzyskania wyższej dojrzałości technologicznej, aby można było zastosować je w rafinerii. Rafineria Gdańska uważnie śledzi i analizuje możliwości w tym zakresie. Zmienne otoczenie stanowi wyzwanie, ale może rodzić szanse rynkowe, które udziałowcy Rafinerii Gdańskiej analizują i wspólnie mogą wykorzystać, np. zie-lony wodór czy oleje drugiej grupy. W zmiennych czasach kluczowa jest elastyczność, na którą stawia i konsekwentnie pogłębia Rafineria Gdańska. Dzięki lokalizacji nad morzem, które daje okno na eksport i import wsadów oraz produktów, rafineria w Gdańsku zapewnia bezpieczeństwo energetyczne Polski.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki