18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Radni PiS z Gdańska: Zabytki z muzeum do bazyliki

Artur S. Górski
Spór o zabytki znajdujące się w bazylice Mariackiej jeszcze nie wygasł
Spór o zabytki znajdujące się w bazylice Mariackiej jeszcze nie wygasł Fot. Grzegorz Mehring
Gdańscy radni PiS zajęli się zabytkami z bazyliki Mariackiej.

- W dyskusji, gdzie mają znajdować się gdańskie zabytki sztuki sakralnej, należy odwrócić kierunek. To nie gdańska bazylika ma zwrócić zabytki do Muzeum Narodowego, ale z Muzeum Narodowego powinny wrócić zabytki, które są tam przetrzymywane. To nie jest mienie porzucone czy poniemieckie, ale dobro gdańskiej społeczności - przekonuje radny PiS Kazimierz Koralewski i dodaje, że radni w tej sprawie będą konsultowali się z ekspertami.

Zdaniem radnych potrzebne są rozwiązania prawne, by nie bazować na powojennych ustawach o mieniu poniemieckim i porzuconym.

Również posłowie PiS, Andrzej Jaworski i Zbigniew Kozak, zajęli się zabytkami, pisząc apel do Bogdana Zdrojewskiego, ministra kultury: "28 średniowiecznych dzieł trafiło do Warszawy po 1945 r. Zasadne jest stanowisko ks. infułata Stanisława Bogdanowicza, że dzieła te są odwieczną i niezbywalną własnością bazyliki".

Gdańscy radni klubu PiS chcą też zadbać o pamięć po prałacie Henryku Jankowskim. Wystosowali więc list do Pawła Adamowicza, prezydenta Gdańska, z wnioskiem o dokonanie na czwartkowej sesji zmian w budżecie miasta i dodanie pozycji inwestycyjnej.

- W związku z przygotowaniami do nadania zieleńcowi w obrębie ulic Stolarskiej, Katarzynki, Brygidki i Mniszki imienia ks. Henryka Jankowskiego wnioskujemy o uporządkowanie zieleńca i nadanie mu charakteru skweru - informuje Wiesław Kamiński, szef radnych PiS.

Radni apelują też o umieszczenie na skwerze ,,ławeczki z podobizną ks. Henryka lub rzeźby ks. Henryka, np. stojącego i podpartego laską".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki