Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Puck zyska nowoczesny port. Marina na 100 jachtów będzie kosztować 33 miliony zł

Piotr Niemkiewicz
Piotr Niemkiewicz
Konrad Kędzior, Miasto Puck/Piotr Niemkiewicz, Polskapress
Puck wróci do żeglarskiej świetności. Taki ma być finał gigantycznej rozbudowy maleńkiego portu na Zatoce Puckiej. Inwestycję za ok. 33 miliony zł dziś rozpoczęła umowa między władzami Pucka a firmą NDI S.A. Na razie symbolicznie, ale prace mają ruszyć niebawem.

Umowę na rozbudowę portu podpisały burmistrz Hanna Pruchniewska i prezes Małgorzata Winiarek-Gajewska i to dopiero wstęp do inwestycji, której pierwszy etap szacowany jest na ok. 33 mln zł. Na szczęście dla miasta lwią część - aż 22,2 mln zł - tej kwoty wyłożył marszałek Pomorza.

Marina w Pucku rodziła się bólach, bo cały proces jak do tej pory zajął 6,5 roku. Całość rozpoczęła się w styczniu 2015 od publicznej dyskusji z projektantami.

- Wtedy budżet Pucka wynosił 34 mln złotych, a inwestycja miała kosztować 80 mln, więc oczywiście łapaliśmy się za głowę i wiedzieliśmy, że jest to nierealne - komentuje Hanna Pruchniewska, burmistrz Pucka. - Dziś sytuacja jest odwrotna: budżet miasta to ponad 80 mln zł, a inwestycja kosztuje 32 mln zł. Mamy nadzieję, że nie będzie szalała cenowo.

To nawiązanie do ostatniej finansowej pomocy, o którą Zarząd Województwa Pomorskiego poprosiły władze Pucka. Prośbę zaakceptowano i z Gdańska miasto otrzymało dodatkowe ok. 2,3 mln.

Tak - według koncepcji - wyglądać ma nowa pucka marina:

Puck zyska nowoczesny port. Marina na 100 jachtów będzie kos...

W sumie 84% kosztów leży po stronie władz Pomorza.

- Szczerze? Gdyby nie to wsparcie, to pewnie w ogóle nie zabralibyśmy się za rozbudowę portu, bo w Pucku wydatków mamy dużo i różnych - komentuje burmistrz. - To impuls rozwojowy dla naszego miasta. Powstaną nowe usługi. Każdy gdzieś będzie mógł znaleźć miejsce do zarobienia. Musimy jakoś wypełniać nasze kieszenie i rozwój turystyki wodnej jest tym kierunkiem. Jesteśmy małym miastem, ograniczonym na lądzie, więc musimy patrzeć w kierunku wody.

Marszałek Mieczysław Struk w Pucku podkreślał wagę morskiej inwestycji w Pucku. I przypominał, że to właśnie miasto nad zatoką wiele nowych osób wybiera na drugie lub trzecie lokum, właśnie ze względu na bliskość wody.

- To największy i najważniejszy projekt, który realizujemy w ramach dużego programu, jakim jest budowa sieci marin w obszarze delty Wisły, Pętli Żuławskiej, Zatoki Gdańskiej - wyliczał Mieczysław Struk. - Jak rozumiem, bardzo sprawny wykonawca, jakim jest NDI i osobiste zaangażowanie pani prezes doprowadzi do tego, że w swoim portfolio pani prezes będzie mogła zapisać piękną inwestycję, która będzie mogła rozsławiać miasto Puck i region pomorski.

Małgorzata Winiarek-Gajewska zapewniła, że dokładnie tak się stanie.

- Czujemy się wyróżnieni, pani burmistrz, że możemy być wykonawcą tej inwestycji - komentowała w Pucku prezes NDI S.A.- Ze swojej strony deklaruję, że jesteśmy zmobilizowani, żeby ruszyć tak szybko, jak państwo nam to umożliwicie.

Co prócz ok. 100 nowych miejsc (w sumie będzie ok. 180) zyska Puck? M.in. drugie molo długości 180 metrów. Polepszyć ma się też Zielona Plaża i jej infrastruktura.

Pucka marina - kiedy ruszają prace?

Pucczanie i turyści do końca wakacji 2021 mogą się cieszyć urokami Zielonej Plaży i korzystać z tej części, bo potem powinna rozpocząć się inwestycja. Kiedy dokładnie? W NDI S.A. deklarują, że są gotowi wejść w każdej chwili i tylko czekają na oficjalne zgody.

Wakacje 2022 w Pucku będą wyglądać inaczej niż tegoroczne - to już pewne.

- Wykonawcy twierdzą, że są w stanie wykonać to planowo, tak żeby sezon 2023 na Zielonej Plaży mógł się odbyć - mówi burmistrz Pucka. - Przyzwyczailiśmy się do tego miejsca, ale kolejny sezon w Pucku będzie niestety bez Zielonej Plaży. I na to powinniśmy się szykować. Ale następny, mam nadzieję, że już będzie jak do tej pory.

Prace do 2023 roku to tylko pierwszy etap wielkiej inwestycji na zatoce w Pucku. W kolejnym powstać mają pozostałe części portu. Równocześnie budowę falochronu zachodniego i północnego przeprowadzić ma Urząd Morski.

Ta część prawdopodobnie najszybciej zostanie rozpoczęta w 2022 roku.

Puck widziany z kosmosu! Zobaczcie, jak zmieniało się miasto...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki