Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przybywa podpisów za referendum ws. odwołania straży miejskiej w Chojnicach

Beata Gliwka
Tomasz Bołt
Rośnie liczba podpisów zbieranych pod petycją w sprawie odwołania straży miejskiej w Chojnicach. Z poparcia wniosku wycofał się burmistrz miasta.

Inicjatorzy referendum muszą zebrać ponad 3100 głosów. Mają na to 60 dni. Tymczasem już po trzech dniach podpisów było ok. 500, wczoraj - około tysiąca.

Równocześnie z propozycji wsparcia referendum wycofał się burmistrz Chojnic Arseniusz Finster, który wcześniej zaoferował, że chętnie zorganizuje je na wniosek Rady Miasta. Nie ma bowiem zgodności co do jego celu. Według Finstera powinno być ono okazją do debaty i reorganizacji Straży Miejskiej.

- Nie zlikwiduję Straży Miejskiej, jak to zrobiła burmistrz Czerska, bo przez 15 lat akceptowałem jej istnienie. Choć, przyznałem to publicznie, czasami strażnikom brakuje zwykłej empatii. Najchętniej wysłałbym wszystkich strażników na trzy tygodnie urlopu, żeby mieszkańcy mogli odczuć ich brak, a na pewno by odczuli. W wielu sferach działalności policja z pewnością ich nie zastąpi - mówi burmistrz.

Straż Miejska w Chojnicach istnieje od 1991 roku. Zatrudnia 30 osób. Jako jedna z niewielu tego typu formacji nigdy nie była strażą "fotoradarową". Koszt jej funkcjonowania to ponad 2 miliony złotych. - To duże obciążenie dla budżetu, podobnie jak komunikacja miejska czy park wodny. Ale straż obsługuje też parkometry, z których dochód to 1,5 miliona, a nie jest wliczany jako dochód SM - zauważa Finster. - Nasza straż nigdy nie miała fotoradaru, mamy centrum monitoringu, ale jest on po to, żeby było bezpieczniej w mieście.

Zupełnie inne zdanie na ten temat mają inicjatorzy referendum. Chcą, aby zadać w nim mieszkańcom dwa pytania: Czy jest pan(i) za likwidacją Straży Miejskiej?; Czy jest pan(i) za podatkiem na rzecz utrzymania Straży Miejskiej w kwocie 64 zł 63 gr na każdego dorosłego mieszkańca Chojnic? Jak mówią - miasta nie stać na utrzymywanie tak kosztownej jednostki, której działania zostawiają wiele do życzenia. Tańsze - wedle ich wyliczeń - byłoby opłacenie "nadgodzin" policjantom czy zatrudnienie ochroniarzy.

Treści, za które warto zapłacić!
REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI


Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki