Przepompowali wodę ze zbiornika Orłowska na tereny Parku Przymorze. "To pewnego rodzaju eksperyment"

OPRAC.:
Maria Miliszewska
Maria Miliszewska
fot. Karol Stańczak/GZDiZ
W poniedziałek 29.06.2020 r. woda ze zbiornika retencyjnego Orłowska rozlała się na zielone tereny Parku Przymorze w Gdańsku. Jak podkreśla Gdański Zarząd Dróg i Zieleni, to ratunek dla rosnących tam zabytkowych drzew.

Pogoda nie sprzyja miejskiej zieleni. Nie pomagają jej ani ekstremalne deszcze nawalne, ani też bardzo długie okresy suszy.

Ze względu na bliskość infrastruktury odwodnieniowej, w ramach współpracy jednostek miejskich ze zbiornika retencyjnego nr 2 zlokalizowanego na Potoku Oliwskim przepompowujemy wodę do nieistniejącego stawu - czytamy w komunikacie.

Eksperyment ma poprawić nawodnienie Parku Przymorze

Nie do końca wiadomo, od kiedy staw jest suchy. Jedni mówią, że woda w nim była po raz ostatni w okresie między wojennym, inni twierdzą, że w latach 70 XX wieku.

Jak długo woda się utrzyma w stawie? To pewnego rodzaju eksperyment - przyznają urzędnicy.

Nie wiemy, jak zachowa się gleba, więc trudno powiedzieć. Z uwagi na fakt, że kiedyś woda tu była, można sądzić, że nie wsiąknie w ciągu kilkunastu godzin, a utrzyma się kilka tygodni.

Jednocześnie GZDiZ zapewnia, że ten eksperyment poprawi nawodnienie parku, a w efekcie korzystnie wpłynie na roślinność parkową i stan zdrowotny drzewostanu.

Park Przymorze - zielony skarb Gdańska

Teren Parku Przymorze jest wpisany do rejestru zabytków woj. pomorskiego. Jego historia sięga II połowy XVIII wieku. Wtedy to Friedrich Ehler, burmistrz Gdańska i zarazem właściciel posiadłości „Konradshammer”, założył ogród, na terenie którego mieścił się dwór i zespół młynów. Na przełomie XIX i XX wieku Park został przebudowany w stylu barokowym. Jego cechy, szczególnie pozostałości po dawnych układach wodnych w formie zabytkowych fos, zachowały się do dziś. Uzupełniono drzewostan, utworzono żwirowe alejki spacerowe i odtworzono zasypane fosy (zniszczone w 1965 roku podczas budowy osiedla), które zasilały potok (obecnie pozostają suche).

Największym skarbem tego terenu jest zabytkowy drzewostan, który można podziwiać, podążając wytyczoną ścieżką dendrologiczną. W jego skład wchodzą takie gatunki jak: dąb szypułkowaty, dąb czerwony, sosna wejmutka, sosna czarna, sosna pospolita, daglezja zielona, a także kasztanowce i robinie.

Zbiornik Orłowska, z którego pompowana jest woda do nieistniejącego stawu, zasilany jest Potokiem Oliwskim.

iPolitycznie - 300 milionów Putina by skorumpować Świat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki
Dodaj ogłoszenie