Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przepompowali wodę ze zbiornika Orłowska na tereny Parku Przymorze. "To pewnego rodzaju eksperyment"

OPRAC.:
Maria Miliszewska
Maria Miliszewska
fot. Karol Stańczak/GZDiZ
W poniedziałek 29.06.2020 r. woda ze zbiornika retencyjnego Orłowska rozlała się na zielone tereny Parku Przymorze w Gdańsku. Jak podkreśla Gdański Zarząd Dróg i Zieleni, to ratunek dla rosnących tam zabytkowych drzew.

Pogoda nie sprzyja miejskiej zieleni. Nie pomagają jej ani ekstremalne deszcze nawalne, ani też bardzo długie okresy suszy.

Ze względu na bliskość infrastruktury odwodnieniowej, w ramach współpracy jednostek miejskich ze zbiornika retencyjnego nr 2 zlokalizowanego na Potoku Oliwskim przepompowujemy wodę do nieistniejącego stawu - czytamy w komunikacie.

Eksperyment ma poprawić nawodnienie Parku Przymorze

Nie do końca wiadomo, od kiedy staw jest suchy. Jedni mówią, że woda w nim była po raz ostatni w okresie między wojennym, inni twierdzą, że w latach 70 XX wieku.

Jak długo woda się utrzyma w stawie? To pewnego rodzaju eksperyment - przyznają urzędnicy.

Nie wiemy, jak zachowa się gleba, więc trudno powiedzieć. Z uwagi na fakt, że kiedyś woda tu była, można sądzić, że nie wsiąknie w ciągu kilkunastu godzin, a utrzyma się kilka tygodni.

Jednocześnie GZDiZ zapewnia, że ten eksperyment poprawi nawodnienie parku, a w efekcie korzystnie wpłynie na roślinność parkową i stan zdrowotny drzewostanu.

Park Przymorze - zielony skarb Gdańska

Teren Parku Przymorze jest wpisany do rejestru zabytków woj. pomorskiego. Jego historia sięga II połowy XVIII wieku. Wtedy to Friedrich Ehler, burmistrz Gdańska i zarazem właściciel posiadłości „Konradshammer”, założył ogród, na terenie którego mieścił się dwór i zespół młynów. Na przełomie XIX i XX wieku Park został przebudowany w stylu barokowym. Jego cechy, szczególnie pozostałości po dawnych układach wodnych w formie zabytkowych fos, zachowały się do dziś. Uzupełniono drzewostan, utworzono żwirowe alejki spacerowe i odtworzono zasypane fosy (zniszczone w 1965 roku podczas budowy osiedla), które zasilały potok (obecnie pozostają suche).

Największym skarbem tego terenu jest zabytkowy drzewostan, który można podziwiać, podążając wytyczoną ścieżką dendrologiczną. W jego skład wchodzą takie gatunki jak: dąb szypułkowaty, dąb czerwony, sosna wejmutka, sosna czarna, sosna pospolita, daglezja zielona, a także kasztanowce i robinie.

Zbiornik Orłowska, z którego pompowana jest woda do nieistniejącego stawu, zasilany jest Potokiem Oliwskim.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki