W kwietniu przemysł odczuł pełne skutki zamrożenia gospodarki ze względu na Covid-19, nieobecności pracowników i spadku popytu. Aż 30 z 34 branż produkowało mniej.
- Największe spadki produkcji zarejestrowano w branżach eksportowych: produkcji samochodów (-78,9 proc. r/r), skór (-70 proc. r/r), mebli (-50 proc. r/r), tekstyliów (35 proc. r/r) oraz maszyn i urządzeń (-34 proc. r/r). Wzrost produkcji zarejestrowano jedynie w 4 z 34 działów, w tym w farmaceutykach o 14,8 proc. r/r. - oceniają analitycy Santander Bank Polska. - O ile wsparciem dla niektórych sektorów będzie stopniowe rozmrażanie gospodarki w maju (np. dla branży tekstylnej w obliczu otwarcia centrów handlowych), to jednak perspektywy kolorowe nie są, a popyt w Europie pozostanie przygaszony. Mimo to, mamy nadzieję że kwiecień wyznaczył tegoroczne dno w przemyśle i kolejne miesiące przyniosą stopniową poprawę.
Wskazywać na to może odczyt zużycia energii.
- Maj powinien przynieść poprawę. Następuje odmrażanie gospodarki. Poprawę przemysłowej sytuacji widać też w danych o zapotrzebowaniu na energię elektryczną, które powoli podnosi się po spadkach z kwietnia i marca. Raczej nie ma jednak co liczyć na gwałtowną poprawę - komentują analitycy mBanku.
- Przy analizie kwietniowych danych można odmieniać słowo rekord przez wszystkie przypadki, i będą to rekordy przerażające. Spadek produkcji w kwietniu dotyczył ponad 88 proc. kategorii generujących 96,9% wartości dodanej polskiego przemysłu - ocenia dr Sonia Buchholtz, ekspertka Konfederacji Lewiatan. - Największe załamanie odnotowała produkcja pojazdów samochodowych, przyczep i naczep – o 78,9 proc. Te dane były w pełni oczekiwane, wziąwszy pod uwagę solidarną decyzję koncernów o zamknięciu europejskich fabryk.
Nieporównywalnie mniejsze straty, chociaż też pokaźne, dotknęły inne gałęzie przetwórstwa: produkcję maszyn i urządzeń (-34,0 proc. r/r), urządzeń elektrycznych (-28,1 proc.), metali i wyrobów z nich (odpowiednio o -20,0 proc. i -18,6 proc.).
- Warto zauważyć, że są to znaczne kategorie eksportowe i trajektorie powrotu na starą ścieżkę będą zależeć od koniunktury naszych partnerów handlowych. Ta dość szczęśliwie daje powody do minimalnego optymizmu - krzywe epidemiologiczne w Europie Zachodniej wypłaszczają się, ostatnie doniesienia o szczepionkach na COVID-19 również sygnalizują progres. Niewątpliwie do rozmrażania gospodarek mobilizują polityków ostatnie odczyty danych makroekonomicznych, które potwierdzają, że administracyjne ograniczenia działalności i strach konsumentów są zabójcze dla popytu - dodaje ekspertka Lewiatana.
Strefa Biznesu - Boże Ciało 2023. Gdzie i za ile wyjadą Polacy?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?