Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przedsiębiorco! Skorzystaj z ulgi podatkowej na realizację nowych inwestycji

Redakcja
Polska Strefa Inwestycji to ustawowy instrument wsparcia dla przedsiębiorców planujących nowe inwestycje. Jednym z jej kluczowych zadań jest przyznawanie ulgi podatkowej na okres od 10 do 15 lat. Pomoc udzielana jest firmom z sektora przemysłu oraz nowoczesnych usług, niezależnie od wielkości firmy oraz jej lokalizacji.

Polska Strefa Inwestycji to ustawowy instrument wsparcia dla przedsiębiorców planujących nowe inwestycje. Jednym z jej kluczowych zadań jest przyznawanie ulgi podatkowej na okres od 10 do 15 lat. Pomoc udzielana jest firmom z sektora przemysłu oraz nowoczesnych usług, niezależnie od wielkości firmy oraz jej lokalizacji.

Limit pomocy uzależniony jest od wysokości wydatków na inwestycje lub kosztów zatrudnienia, położenia oraz statusu przedsiębiorstwa – największe wsparcie otrzymują mikro, małe i średnie firmy. Specjalne preferencje mają także miasta, tracące funkcje społeczno-gospodarcze. Najprościej ujmując, Polska Strefa Inwestycji, pozwala na zwolnienie z podatku dochodowego, za każdą wydaną złotówkę na inwestycje w produkcję lub świadczenie nowoczesnych usług.

Jak ubiegać się o decyzję o wparciu?

Podstawą udzielenia pomocy publicznej przedsiębiorcy jest wydana decyzja o wsparciu. Uzyskanie decyzji zależy od spełnienia kryteriów ilościowych, czyli minimalnych nakładów inwestycyjnych, uzależnionych od rozmiaru przedsiębiorstwa oraz stopy bezrobocia w danym powiecie. Limit zwolnienia z podatku dochodowego liczony jest jako procent od kosztów nowej inwestycji lub 2-letnich kosztów zatrudnienia nowych pracowników.

Polska Strefa Inwestycji

W celu uzyskania wsparcia, poza minimalnymi nakładami, inwestor musi również spełnić tak zwane kryteria jakościowe. Kryteria podzielone zostały na dwie grupy. W ramach pierwszej premiowane są działania związane z rozwojem gospodarczym na przykład rozwój naukowy, przynależność do Krajowego Klastra Kluczowego, czy posiadanie statusu MMŚP. Grupa druga przewiduje punkty za rozwój społeczny m.in. oferowanie stabilnego zatrudnienia, prowadzenie działalności o niskim negatywnym wpływie na środowisko, czy wsparcie rozwoju pracowników poprzez podnoszenie kwalifikacji i współpracę ze szkołami branżowymi.

Jaką rolę w tym wszystkim pełni Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna?

Strefa jest jednym z 14 podmiotów regionalnych, które odpowiedzialne są za kompleksową obsługę inwestorów w ramach Polskiej Strefy Inwestycji. Służy przedsiębiorcom wsparciem na każdym etapie realizacji ich projektów, w tym pomocą o charakterze konsultacyjno-doradczym. Współpracuje z lokalnymi władzami, ośrodkami naukowymi, instytucjami otoczenia biznesu, aby zapewnić odpowiednie wsparcie dla firm. Pomaga w przygotowaniu terenów inwestycyjnych i organizacji wszystkich niezbędnych kroków prowadzących do rozpoczęcia inwestycji.

To czym Strefa wyróżnia się od innych to między innymi parki naukowo - technologiczne. Należący do PSSE Gdański Park zapewnia kompleksowe wsparcie rozwoju małych i średnich przedsiębiorstw oraz startupów, szczególnie w dziedzinie ICT, biotechnologii i energetyce. Z kolei Bałtycki Port Nowych Technologii zlokalizowany na terenie dawnej Stoczni Gdynia tworzy ekosystem wspierający przemysł morski.

Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna jest także bardzo aktywna w obszarze promocji szkolnictwa branżowego. Od lat organizuje wizyty studyjne dla uczniów i doradców zawodowych, tworzy klasy patronackie, organizuje staże i praktyki, a także wyposaża pracownie praktycznej nauki zawodu. Strefa realizuje także projekty mające na celu dostosowanie systemu nauczania do potrzeb rynku pracy. W tym celu uruchomiła Centrum Programowania Robotów Przemysłowych w województwie pomorskim i kujawsko-pomorskim. To jedne z pierwszych tego typu ośrodków w Polsce, które umożliwiają podnoszenie kompetencji pracowników, a także pomagają uczniom szkół branżowych w obraniu ścieżki kariery związanej z automatyką oraz robotyką.

Podsumowując inwestor, który chce dołączyć do Polskiej Strefy Inwestycji nie tylko otrzymuje pomoc w postaci zwolnienia z podatku dochodowego. Może skorzystać ze wsparcia ekspertów, którzy oferują doradztwo inwestycyjne, czy pomoc w znalezieniu wykwalifikowanej kadry. PSSE oferuje szereg spotkań, konferencji, szkoleń, które mają na celu nie tylko edukację biznesową, ale także sprzyjają budowaniu relacji biznesowych. Strefa posiada także nieruchomości, które oferuje potencjalnym inwestorom, a w razie potrzeby pomaga wyszukać działkę dostosowaną pod wymagania przedsiębiorstwa.

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki