Prokuratura zajmuje się sprawą skażonej wody w gminie...

  Prokuratura zajmuje się sprawą skażonej wody w gminie Kosakowo [ZDJĘCIA, WIDEO]

  PEN, KH

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Dostawa wody na Osiedlu Harmony w Dębogórzu, lipiec 2018
  1/8
  przejdź do galerii

  Dostawa wody na Osiedlu Harmony w Dębogórzu, lipiec 2018 ©Piotr Niemkiewicz

  Śledztwo toczy się w sprawie, a nie przeciwko komuś - podkreśla prok. Anna Braun. Chodzi o to, by zbadać, czy nie doszło do zaniedbań mogących spowodować zagrożenie epidemiologiczne w gminie Kosakowo. Ewentualne kary są dość wysokie.
  Saga pod tytułem: Skażona woda w gminie Kosakowo trwa nadal. Choć zagrożenie już minęło. Po tym, jak udało już się pozbyć z wodociągu w Kosakowie bakterii z grupy coli oraz enterokoków, zaczęło się szukanie winnych. Do Prokuratury Rejonowej w Pucku wpłynęło zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa w kontekście sprowadzenia niemałej katastrofy.

  - Śledztwo zostało wszczęte z artykułu 165 par. 1 punkt 1, a więc spowodowanie zagrożenia epidemiologicznego - tłumaczy Anna Braun, prokurator rejonowy z Pucka. - Zakres prac jest dosyć szeroki. Będziemy badać przyczynę tego skażenia, ale także jego zakres. Chcemy sprawdzić, czy rzeczywiście istniało bezpośrednie narażenie życia.


  ZOBACZ TEŻ: Skażona woda w gminie Kosakowo. Wójtowie rozdają baniaki z mineralną | ZDJĘCIA  Doniesienie - zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami - złożył prezes Stowarzyszenia Ekologiczno-Kulturowego Nasza Ziemia w Kosakowie. Marcin Buchna podczas rozdawania wody na Osiedlu Harmony w Dębogórzu nie wykluczał zgłoszenia się do organów ścigania i słowa dotrzymał.


  źródło: Echo Ziemi Puckiej

  Na tę chwilę prokuratura nie chce mówić o konkretnych osobach. Śledztwo toczy się w sprawie, a nie przeciwko komuś. W początkowej jego fazie gromadzony jest materiał dowodowy.

  - Zawiadamiający sugerował co prawda pewien związek przyczynowo-skutkowy z działaniami, o których nie chciałabym jeszcze mówić. Dopiero zwróciliśmy się o dokumentację w tym zakresie. Ten wątek chcemy zbadać - mówi prok. Braun. - Sprawdzimy też wątek prawidłowego działania pod kątem oczyszczania i infrastruktury związanej z dostarczeniem wody. Chcemy ustalić m.in., czy wcześniej było możliwe wyłapanie tego skażenia i jaki okres obejmowało to skażenie: czy zostało wykryte zaraz po pojawieniu się bakterii.

  Puccy śledczy zgłosili się już o stosowne wyniki do Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Pucku. Wszystko z uwagi ma to, by zabezpieczyć dane jak najwcześniej. Prośba o udostępnienie dokumentów wpłynęła także do PUK PEKO.

  - O przesłuchaniu świadków jeszcze nie mówimy - dodaje Anna Braun. - Po załączeniu kompletu dokumentów będziemy ustalać harmonogram przesłuchań.
  Jak podają w Prokuraturze Rejonowej, za ten czyn grożą bardzo wysokie kary. Kodeks przewiduje od 6 miesięcy do nawet 8 lat pozbawienia wolności. Jednak w przypadku z gminy Kosakowo najwyższy wymiar prawdopodobnie nie znajdzie zastosowania. Za nieumyślne spowodowanie zagrożenia epidemiologicznego grozi do 3 lat więzienia.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo