Program "Chcę tu pracować", czyli odkrywamy pomorski rynek pracy. Odcinek 1: sztauer w gdańskiej firmie przeładunkowej Cargo Lift

Akcja specjalna Chcę tu pracować
Zastanawiasz się nad podjęciem pracy, ale nie wiesz w jakim kierunku poprowadzić swoją karierę? Śpieszymy z pomocą. Od dziś lokalne firmy i przedsiębiorstwa Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej nie będą miały przed Tobą żadnych tajemnic! W pierwszym odcinku programu "Chcę tu pracować" wraz z prowadzącym program Szymonem Szymańskim odkryjemy krok po kroku tajniki zawodu... sztauera. A ten jest niezwykle ciekawy i wymagający. Zarobki, benefity oraz wymogi na stanowisku sztauera - to wszystko znajdziecie w pierwszym odcinku programu "Chcę tu pracować"! Może to czas na Ciebie?

Praca, Pieniądze, Satysfakcja. Zastanawiasz się, w jakim kierunku poprowadzić swoją karierę, ale nie do końca wiesz gdzie zacząć? Mamy coś dla Ciebie!

Lokalne firmy i przedsiębiorstwa Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, ale nie tylko, to wszystko miejsca pracy, które od dziś nie będą miały już przed Tobą żadnych tajemnic! Zarobki, benefity, awanse, a także wymogi, które należy spełnić, aby uzyskać dane stanowisko - to wszystko znajdziecie w naszym najnowszym programie "Chcę tu pracować, który poprowadzi Szymon Szymański.

Lata świetności branży morskiej w Polsce

Branża morska w Polsce kwitnie. Pomorskie porty zyskały miano jednych z najważniejszych ośrodków przeładunku w basenie morza Bałtyckiego, na czym zyskują również prywatne firmy. Przez ponad dekadę liderami na rynku były rosyjskie porty. Zgodnie z najnowszymi informacjami, w styczniu 2021 roku Port w Gdańsku zanotował wzrost przeładunku towarów o 8,8 %, tym samym zajmując 3. miejsce w rankingu.

Im więcej towaru, tym więcej pracy maja prywatne firmy przeładunkowe, a co za tym idzie - tworzą więcej miejsc pracy, które tylko czekają aż ktoś je obejmie.

Stanowisko sztauera w gdańskim przedsiębiorstwie Cargo Lift. Jakie warunki należy spełnić?

Jednym z tego typu przedsiębiorstw jest Cargo Lift - gdańska firma o ponad 5-letnim doświadczeniu, zajmująca się przeładunkiem towarów ponadgabarytowych. To właśnie dzięki ich uprzejmości i pomocy poznamy zza kulis zawód sztauera.

- W latach 60. XX wieku sztauerzy zajmowali się przeładunkiem wszelkich towarów i mocowaniem ich na statki. Od tamtego czasu część przedsiębiorstw przeładunkowych wyspecjalizowała się w przeładunku z kontenerów na wagony i samochody ciężarowe - tłumaczy Szymon Szymański, prowadzący program "Tu chcę pracować".

Klasyczny zawód sztauera z uwagi na zmiany w kontrukcji statków i urządzeń portowych jest powoli wypierany przez inne zawody. Mowa m.in. o operatorze dźwigu.

- Aby wykonywać zawód sztauera nie trzeba ukończyć żadnej uczelni wyższej. Wskazane jest jednak posiadanie wykształcenia branżowego w stronę budownictwa lub stolarki - wyjaśnia Szymański.

Kandydat na stanowisko sztauera powinien wyróżniać się nieprzeciętna sprawnością fizyczna, trzeźwością umysłu oraz bardzo szybkim czasem reakcji.

Jakie zarobki może otrzymać sztauer? Początkujący sztauer bez doświadczenia może liczyć na zarobek około 2,5 tys zł netto. Średnia stawka na tym stanowisku to 3,2 tys zł netto, a wykwalifikowani i doświadczeni sztauerzy otrzymują aż 5 tys zł netto.

Dlaczego miałbym zatrudnić się na stanowisku sztauera w Cargo Lift?

Z tym pytaniem udaliśmy się do pani Wiesławy Gieleckiej, która opowiedziała o benefitach pracy w Cargo Lift. Zainteresowani pracą w Cargo Lift swoją przygodę w przedsiębiorstwie rozpoczynają od okresu próbnego, podczas którego zgłębiają tajniki i obowiązki na stanowisku sztauera. No dobrze, ale dlaczego akurat Cargo Lift?

- Przede wszystkim umowa o pracę, którą dostaje każdy pracownik - objaśnia Wiesława Gielecka z Cargo Lift.

Jakie kursy i szkolenia oferuje Cargo Lift swoim pracownikom?

- Mocowanie towaru w jednostkach transportowych. Kurs na wózki widłowe i specjalistyczne. Dodatkowo szkolenia hakowe - wymienia przedstawicielka Cargo Lift.

Zapytaliśmy firmę Cargo Lift także o finansowe benefity i premie dla pracowników. Okazało się, że każdy z pracowników otrzymuje premie.

- Premie są uznaniowe w zależności od wykonanej pracy w danym miesiącu. Dodatkowo pracownicy Cargo Lift otrzymują premie świąteczne - zachwala Wiesława Gielecka.

Sztauer to zawód niezwykle wymagający, jednakże dzięki zaangażowaniu w wykonywaną pracę, można z niego czerpać duże korzyści - nie tylko finansowe. Praca, Pieniądze, Satysfakcja. Może to czas na Ciebie?

Partnerzy odcinka:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki
Dodaj ogłoszenie