MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Program 500 plus. Czy świadczenia będą wypłacane w bonach? Politycy są na "nie". Minister Emilewicz: nie ma mowy o zamianie 500 plus na bon

Sandra Janikowska
Sandra Janikowska
Fot. Olga Gozdziewska
Wieść o rzekomej zamianie wypłat pieniężnych 500 plus na bony, wywołała burzę w sieci. Do dyskusji włączyli się politycy - m.in. Beata Szydło i Zbigniew Ziobro, którzy mówią kategoryczne "nie" w tej sprawie. Głos zabrała także minister Jadwiga Emilewicz, która zaprzecza wszelkim domysłom i pogłoskom na temat zamiany świadczeń z programu Rodzina plus na bony. "Nie ma mowy o zamianie 500 plus na bon [...] Chciałabym uspokoić wszystkich Polaków, beneficjentów programu 500 plus i panią premier Beatę Szydło, że nie ma absolutnie żadnych planów zmiany programu 500 plus"- wyjaśnia wiceprezes Rady Ministrów.

Minister rozwoju Jadwiga Emilewicz w jednej z wypowiedzi powiedziała, że rząd zachwycony jest działaniem bonu turystycznego i bierze pod uwagę wypłacania w ten sposób również innych świadczeń. W sieci zawrzało. Czy świadczenia z tytułu programu 500 plus zamiast wypłaty pieniężnej będą wypłacane w formie bonów?

Program 500 plus. Czy będzie wypłacany w bonach?

500 plus to program rządowy, który wypłacany jest na każde dziecko do 18. roku życia. Świadczenie to wprowadzono w 2016 roku i od tego czasu cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Celem projektu jest pomoc rodzinom w wychowywaniu dzieci właśnie poprzez comiesięczne świadczenia. Dotychczas 500 plus było wypłacane w formie pieniężnej. Czy będzie tak dalej?

W jednym z wywiadów minister Emilewicz została zapytana o możliwość wypłacania świadczeń w formie bonu. Podczas rozmowy z innymi mediami dopytano, czy taka forma może zostać wykorzystana do programów takich jak 500 plus i szkolne wyprawki. Minister rozwoju odparła, że rząd chciałby podążać tą drogą. Co więcej, Emilewicz kilkukrotnie przywołała temat bonu turystycznego w tym kontekście.

- Rząd jest zachwycony funkcjonowaniem bonu turystycznego i już rozważa możliwość wypłacania w ten sposób również innych świadczeń

- powiedziała Emilewicz.

Minister rozwoju zapewniła, że ze względu na to, że bon turystyczny jest blockchainową płatnością to rząd jest pewien, że środki te rzeczywiście trafią do branży turystycznej i zostaną przeznaczone na wypoczynek rodzinny.

- Więc tutaj realizacja innych świadczeń w ten sposób daje także gwarancję, że to, co ustawodawca zaplanował, w istocie zostanie zrealizowane

- tłumaczy minister.

Rząd chce wdrażać realizację świadczeń w bonach

Ale to nie koniec! Podczas jednej z rozmów, Emilewicz potwierdziła, że rząd będzie chciał wdrażać pomysł realizacji innych świadczeń za pośrednictwem bonów.

- Tak, potwierdzam, będziemy chcieli przechodzić w jak największą liczbę realizacji kolejnych świadczeń właśnie w taki sposób

- oznajmiła wiceprezes Rady Ministrów.

Zaznaczyła jednak, że informacja, które świadczenia zostaną poddane ww. zmianom jeszcze nie została omówiona.

ZOBACZ TAKŻE: Od lipca nowy okres świadczeniowy 500 plus. Kto ma składać wniosek a kto jest z tego obowiązku zwolniony. Jakie kolejne zmiany?

Szydło i Ziobro mówią zdecydowane "nie"

Do słów minister Emilewicz odniosła się była premier - Beata Szydło. Przypominamy, że to właśnie za jej rządów wprowadzono świadczenie 500 plus.

- Program Rodzina 500 plus w postaci 'bonów' to pomysł bardzo zły i pozbawiony uzasadnienia. Wprowadzanie takich pomysłów do debaty publicznej podważa zaufanie między rządem PiS i obywatelami. Aż się ciśnie na usta: Nie idźmy tą drogą!

- napisała na twitterze była przewodnicząca rządu.

O pomyśle zamiany wypłat pieniężnych na bony wypowiedział się również minister sprawiedliwości, Zbigniew Ziobro. Na swoim Twitterze w sposób bardzo zwięzły, ale klarowny wyraził swoje zdanie.

- Pomysł zamiany wypłat 500 Plus na bony nie był konsultowany z Solidarną Polską i nigdy nie uzyska naszego poparcia

- napisał na twitterze.

Jak widać, pomysł wprowadzenia bonów w ramach programu 500 plus nie spotkał się z aprobatą w gronie polityków.

"Nie ma mowy o zamianie 500 plus na bon"

Ze względu na duży odzew odnośnie rzekomej zamiany świadczeń pieniężnych 500 plus na bony, Jadwiga Emilewicz zdecydowała się zabrać ponownie głos w sprawie przyszłości świadczeń rodzinnych. W rozmowie z innymi mediami zaznaczyła, że nie powstały żadne plany zmiany projektu.

- Nie ma mowy o zamianie 500 plus na bon, nic takiego nie padło w mojej wypowiedzi. I chciałabym uspokoić wszystkich Polaków, beneficjentów programu 500 plus i panią premier Beatę Szydło, że nie ma absolutnie żadnych planów zmiany programu 500 plus

- wyjaśniła wiceprezes Rady Ministrów.

Głos w sprawie zabrał także rzecznik rządu, Piotr Müller, który został zapytany o wypowiedź minister Emilewicz.

- Nie będzie. Nie ma takich planów. Z tego, co mi się wydaje, to pani wicepremier mówiła w ogóle o świadczeniach społecznych, czyli szerzej. Nie wiem, czy wymieniła świadczenie 500 plus

- powiedział Müller.

ZOBACZ TAKŻE: Jak aktywować bon turystyczny? Czy trzeba złożyć wniosek po 500 plus na wakacje? Wyjaśniamy!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki