Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Problemy z nowym rozkładem PKS

Piotr Piesik
Mieszkańcy są niezadowoleni ze zmian w rozkładach jazdy autobusów
Mieszkańcy są niezadowoleni ze zmian w rozkładach jazdy autobusów Archiwum
Rozpoczęcie wakacji szkolnych to dla mieszkańców kilkudziesięciu miejscowości w całym regionie początek kłopotów z dojazdem do najbliższego miasta. Wielu przewoźników wprowadza nowy rozkład jazdy, wstrzymane zostały natomiast przewozy szkolne. Dla kilku sołectw w gminie Dzierzgoń (powiat sztumski) szkolne busy były jedyną szansą dojazdu do lekarza.

- W lutym dzierzgońskie PKS zlikwidowało większość połączeń przez nasze sołectwo, przez Bruk, Jasną, Żuławkę Sztumską. Jako powód podano nierentowność, brak pasażerów. Dopóki były szkolne busy, jakoś sobie radziliśmy - mówi Grzegorz Murawski, sołtys Moran.

Przeczytaj także:Bytów, Miastko: Bunt przeciwko decyzjom prezesa PKS

Tamtejsi mieszkańcy jeszcze nie wiedzą, że dosłownie kilka godzin temu gmina doszła do porozumienia z przewoźnikami - firmami Rydwan i Latocha - które w połowie lipca podejmą dodatkowe kursy. - Rozmawialiśmy z nimi od pierwszej chwili, kiedy PKS wycofało się z przewozów. Mówili, że muszą dokonać analizy ekonomicznej. Po kilku tygodniach pewnie i tak zmienią rozkłady jazdy, kiedy przyjrzą się, które połączenia są najkorzystniejsze - wyjaśnia Kazimierz Szewczun, burmistrz Dzierzgonia. - Ale dojazdy będą.

Na zmiany w rozkładzie jazdy PKS narzekają mieszkańcy Chojnic. Zlikwidowano tam 19 kursów autobusów, 7 kursów skrócono. Wydłużono... jeden.
- W wakacje pokasowane są wszystkie kursy szkolne. Ostatni autobus z Chojnic (kurs do Gdańska, jeździ codziennie oprócz sobót) wyjeżdża o 18:40. Przecież ktoś, kto chciałby zostać dłużej w

Chojnicach, chociażby na festiwalach ulicznych, musi znaleźć sobie nocleg w mieście. To skandal i ignorowanie pasażerów! - nie przebierają w słowach oczekujący na autobusy.
PKS Słupsk, które obsługuje też powiat sławieński, informuje, że od początku wakacji zawiesiło połączenia szkolne (oznaczone w rozkładzie jazdy literą "S"), natomiast uruchomiło wakacyjne (oznaczone literką "a").

Przeczytaj także:W wakacje SKM kursuje inaczej

- W związku ze zmianą rozkładu jazdy mieszkańcy nie zgłaszali nam, że są problemy z brakiem połączeń - mówi Adam Drapała, wicewójt gm. Postomino. - Wakacyjny rozkład obowiązuje co roku. Wtedy też jest więcej kursów autobusów do na przykład nadmorskiego Jarosławca, na czym korzystają też mieszkańcy.

Od 1 lipca nastąpią duże zmiany w rozkładzie jazdy wprowadzone przez PKS Starogard Gdański. Niemal w całości dotyczy to linii kościerskich, które są obsługiwane przez tego przewoźnika. Ponadto nadano numer każdej linii, co zostało zapoczątkowane rok temu w liniach starogardzkich. Nowy rozkład jazdy dotyczy łącznie 17 linii, np. relacji Kościerzyna - Gdańsk (linia nr 450), Kościerzyna - Starogard Gd. (455), Kościerzyna - Stara Kiszewa, przez Nową Kiszewę (460), Kościerzyna - Stara Kiszewa, przez Wielki Klincz (461) czy Kościerzyna -Osowo (462).

Mieszkańcy są niezadowoleni ze zmian. Michał Ciesielski jest studentem i mieszka w Borsku, w gminie Karsin. Od lipca ostatni autobus z Kościerzyny do Borska odjedzie o 15.40 i żeby na niego zdążyć, będzie musiał wyjechać z Gdańska o godz. 14.


Przeczytaj także:W wakacje SKM kursuje inaczej

- Ale dużo większy problem będą miały osoby dojeżdżające do Kościerzyny, do ośrodka zdrowia lub do urzędu - dodaje Michał Ciesielski. - Do tej pory, do Kościerzyny odjeżdżało 6 kursów dziennie, a od 1 lipca, w czasie wakacji będzie to tylko jeden kurs, o godzinie 5.39.
Współpraca MJ, SYK, PEN, BM

W Trójmieście rozkład wakacyjny
PKS w Gdańsku, jak co roku, od 1 lipca wprowadzi wakacyjny rozkład jazdy. Połączeń, przede wszystkim tych porannych, będzie mniej. Zawieszone zostaną kursy z Trzepotowa do Gdańska o 7.27 i 8.27, w przeciwnym kierunku o 7, oraz z Gdańska do Lubania o 12.25. Zmiany, podobnie jak w Gdyni, linii obsługiwanych przez PKS Wejherowo potrwają do końca sierpnia. W drugim przypadku, od soboty wprowadzone zostały zmiany godzin odjazdów, a częstotliwość kursów, które poza rokiem szkolnym nie cieszyły się powodzeniem, zmniejszono. Przez dwa miesiące na trasy nie wyjadą linie 659, 661 i 662, które działały tylko w dni wolne od nauki. Więcej autobusów pojedzie natomiast do nadmorskich miejscowości - Władysławowa, Dębek, Jastrzębiej Góry, Karwi, Białogóry, Łeby, Chałup, Kuźnicy, Jastarni, Helu i Juraty. (Awro)

Przeczytaj także:Bytów, Miastko: Bunt przeciwko decyzjom prezesa PKS

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki