Władysław Buszkiewicz urodził się 19 kwietnia 1911 r. Malicach w powiecie hrubieszowskim na Lubelszczyźnie. Pochodził z rodziny robotniczej. W ramach 3. Pułku Artylerii Lekkiej w Zamościu uczestniczył w walkach pod Skarżyskiem-Kamienną, Starachowicami i Iłżą. Od listopada 1939 r. służył jako żołnierz Związku Walki Zbrojnej, a następnie, od 1942 r. Armii Krajowej w stopniu plutonowego o pseud. „Głóg”. W sierpniu 1945 r. Władysław Buszkiewicz, w obawie przed rozpoznaniem przez urząd bezpieczeństwa, opuścił Lubelszczyznę i wyjechał do Sopotu, gdzie posadę nauczycielki otrzymała jego żona.
- To już 11 tablica poświęcona działaczom Wolnych Związków Zawodowych, ale pierwsza w Gdyni - mówił dr Jarosław Szarek, prezes IPN. - Władysław Buszkiewicz to postać wyjątkowa, gdy przystępował do działalności antykomunistycznej był seniorem, ale mimo to zaangażował się w walkę z systemem komunistycznym. Udzielał swojego mieszkania na zebrania związków, kolportował niezależną literaturę i niósł przykład swoją własną historią, gdy podczas II Wojny Światowej walczył z niemieckim okupantem.
Władysław Buszkiewicz pracował w Zarządzie Portu w Gdyni, na początku jako dysponent, później jako kierownik Bazy Przeładunkowo-Składowej, a od 1963 r. starszy ekonomista w Pionie Eksploatacyjnym. W lipcu 1975 r. został specjalistą ds. skarg i wniosków w dziale Prawno-Organizacyjnym, rok później przeszedł na emeryturę.
- Takie postacie jak Władysław Buszkiewicz pięknie spinają naszą historię - mówił Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni. - Jego pokolenie musiało całe życie tęsknić, marzyć i walczyć o wolną Polskę. W życiu wspólnoty, jaką jest miasto, nazywanie przestrzeni, które są miejscami pamięci to wyraz pamięci oraz pomnik dla tych, którzy dzisiaj żyją w kraju wolnym i niepodległym dzięki takim bohaterom.
Pod koniec lat siedemdziesiątych Buszkiewicz zaangażował się w działalność rodzącej się opozycji antykomunistycznej. Był współpracownikiem Wolnych Związków Zawodowych Wybrzeża i Komitetu Samoobrony Społecznej „KOR”. Zmarł 7 stycznia 1982 r. w Gdańsku. Spoczywa na cmentarzu katolickim przy kościele p.w. Najświętszej Maryi Panny Wniebowziętej – Gwiazdy Morza w Sopocie.
Strefa Biznesu: Takie plany mają pracodawcy. Co czeka rynek pracy?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?