Prezes IPN oraz prezydent Gdyni upamiętnili Władysława Buszkiewicza, bohatera wojennego i działacza antykomunistycznego podziemia

Łukasz Kamasz
Łukasz Kamasz
Prezes IPN dr Jarosław Szarek oraz prezydent miasta Gdyni Wojciech Szczurek odsłonili tablicę pamiątkową poświęconą Władysławowi Buszkiewiczowi ps. „Głóg”. Tablica znalazła się na gdyńskim bloku przy ul. Obrońców Wybrzeża 13, gdzie mieszkał Buszkiewicz.

Władysław Buszkiewicz urodził się 19 kwietnia 1911 r. Malicach w powiecie hrubieszowskim na Lubelszczyźnie. Pochodził z rodziny robotniczej. W ramach 3. Pułku Artylerii Lekkiej w Zamościu uczestniczył w walkach pod Skarżyskiem-Kamienną, Starachowicami i Iłżą. Od listopada 1939 r. służył jako żołnierz Związku Walki Zbrojnej, a następnie, od 1942 r. Armii Krajowej w stopniu plutonowego o pseud. „Głóg”. W sierpniu 1945 r. Władysław Buszkiewicz, w obawie przed rozpoznaniem przez urząd bezpieczeństwa, opuścił Lubelszczyznę i wyjechał do Sopotu, gdzie posadę nauczycielki otrzymała jego żona.

- To już 11 tablica poświęcona działaczom Wolnych Związków Zawodowych, ale pierwsza w Gdyni - mówił dr Jarosław Szarek, prezes IPN. - Władysław Buszkiewicz to postać wyjątkowa, gdy przystępował do działalności antykomunistycznej był seniorem, ale mimo to zaangażował się w walkę z systemem komunistycznym. Udzielał swojego mieszkania na zebrania związków, kolportował niezależną literaturę i niósł przykład swoją własną historią, gdy podczas II Wojny Światowej walczył z niemieckim okupantem.

Władysław Buszkiewicz pracował w Zarządzie Portu w Gdyni, na początku jako dysponent, później jako kierownik Bazy Przeładunkowo-Składowej, a od 1963 r. starszy ekonomista w Pionie Eksploatacyjnym. W lipcu 1975 r. został specjalistą ds. skarg i wniosków w dziale Prawno-Organizacyjnym, rok później przeszedł na emeryturę.

- Takie postacie jak Władysław Buszkiewicz pięknie spinają naszą historię - mówił Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni. - Jego pokolenie musiało całe życie tęsknić, marzyć i walczyć o wolną Polskę. W życiu wspólnoty, jaką jest miasto, nazywanie przestrzeni, które są miejscami pamięci to wyraz pamięci oraz pomnik dla tych, którzy dzisiaj żyją w kraju wolnym i niepodległym dzięki takim bohaterom.

Pod koniec lat siedemdziesiątych Buszkiewicz zaangażował się w działalność rodzącej się opozycji antykomunistycznej. Był współpracownikiem Wolnych Związków Zawodowych Wybrzeża i Komitetu Samoobrony Społecznej „KOR”. Zmarł 7 stycznia 1982 r. w Gdańsku. Spoczywa na cmentarzu katolickim przy kościele p.w. Najświętszej Maryi Panny Wniebowziętej – Gwiazdy Morza w Sopocie.

Strefa Biznesu: Takie plany mają pracodawcy. Co czeka rynek pracy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki
Dodaj ogłoszenie