reklama

Prezent dla dziecka? Szczepionka przeciwko meningokokom zamiast kolejnego misia

Piotr Kallalas
Piotr Kallalas
Infekcja meningokokowa może doprowadzić do groźnych powikłań i stanowi bezpośrednie zagrożenie życia, co dotyczy zwłaszcza niemowląt, dzieci i nastolatków. Jedynym skutecznym zabezpieczeniem naszych bliskich jest szczepienie, które - niestety - nie jest powszechnie wybierane przez rodziców, ze względu na cenę i status szczepienia zalecanego, a nie obowiązkowego.

Jak wynika z badań, co czwarty rodzic w Polsce w ogóle nie ma pojęcia o zagrożeniu, jakie niosą meningokoki. A warto zaznaczyć, że specjaliści zaliczają inwazyjną chorobę menin-gokokową do jednych z najgroźniejszych chorób zakaźnych przede wszystkim ze względu na szybkość rozwoju infekcji i groźne powikłania, które mogą błyskawicznie doprowadzić do zgonu. Zagrożone są w głównej mierze niemowlęta i dzieci. Niestety w Polsce cały czas niewielki odsetek rodziców decyduje się na szczepienie.

Trwa głosowanie...

Czy zaszczapiłaś swoje dziecko przeciwko meningokokom?

  - Szczepienia przeciwko meningokokom nie są popularne. Nawet jeżeli rodzice zdają sobie sprawę z choroby, to - niestety - jest to jedna z droższych szczepionek, co również ma wpływ na niską wyszcze-pialność. Myślę, że dobrym pomysłem jest włączenie do sponsorowania całych rodzin. Zamiast kolejnego misia czy zabawki dobrze wesprzeć rodzinę właśnie poprzez współfinansowanie szczepień - mówi lek. med. Sławomira Niedźwiecka z poradni chorób zakaźnych dla dzieci przy Pomorskim Centrum Chorób Zakaźnych i Gruźlicy w Gdańsku.

  Uwaga - szczepionki nie podlegają refundacji, jednak są zalecane w Programie Szczepień Ochronnych.

  Czytaj także

  Ostatnie badania pokazują, że kwestie finansowe to jedno, jednak świadomość zagrożenia infekcją meningokokową jest niezwykle niska. Co czwarty rodzic nigdy nie słyszał o tych bakteriach. Niewiedza ma wpływ na brak decyzji o wakcynacji.

  Jako pediatrę szczególnie niepokoi mnie, że tak mała grupa rodziców decyduje się ochronić swoje dziecko przed tak groźną chorobą

  - Jako pediatrę szczególnie niepokoi mnie, że tak mała grupa rodziców decyduje się ochronić swoje dziecko przed tak groźną chorobą. Myślę, że jedną z głównych przyczyn jest status szczepień przeciw meningokokom, które są w Polsce zalecane, a więc płatne. Dodatkowo nie ma pojedynczej szczepionki chroniącej przed wszystkimi serotypami meningokoków, co niektórym rodzicom może utrudniać podjęcie decyzji o zastosowaniu profilaktyki - mówi dr n. med. Alicja Karney z Fundacji Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie.

  Czytaj także

  Kalendarz szczepień jest złożony, ponieważ można szczepić przeciwko różnym serotypom. Warto podkreślić, że wakcynacja jest dostępna już od drugiego miesiąca życia. Wszystkie niezbędne informacje uzyskamy jednak u pediatry lub lekarza POZ.

  Zakażenie meningokokami występuje stosunkowo rzadko (w ubiegłym roku zarejestrowano 174 przypadki w całym kraju), jednak jeżeli dochodzi już do infekcji, to dynamika rozwoju choroby sprawia, że leczenie często zamienia się w walkę o życie pacjenta.

  Czytaj także

  Jak informuje Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Gdańsku, do końca października w naszym województwie odnotowano 10 przypadków zachorowań na inwazyjną chorobą meningokokową.

  Wideo

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze 1

  Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

  Podaj powód zgłoszenia

  a
  anon

  Nie życzyłbym najgorszemu wrogowi, żeby się zainfekował tym okropieństwem... warto poczytać o tym na www.zaszczepsiewiedza.pl i bardzo polecam

  Dodaj ogłoszenie