Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prezent dla dziecka? Szczepionka przeciwko meningokokom zamiast kolejnego misia

Piotr Kallalas
Piotr Kallalas
Infekcja meningokokowa może doprowadzić do groźnych powikłań i stanowi bezpośrednie zagrożenie życia, co dotyczy zwłaszcza niemowląt, dzieci i nastolatków. Jedynym skutecznym zabezpieczeniem naszych bliskich jest szczepienie, które - niestety - nie jest powszechnie wybierane przez rodziców, ze względu na cenę i status szczepienia zalecanego, a nie obowiązkowego.

Jak wynika z badań, co czwarty rodzic w Polsce w ogóle nie ma pojęcia o zagrożeniu, jakie niosą meningokoki. A warto zaznaczyć, że specjaliści zaliczają inwazyjną chorobę menin-gokokową do jednych z najgroźniejszych chorób zakaźnych przede wszystkim ze względu na szybkość rozwoju infekcji i groźne powikłania, które mogą błyskawicznie doprowadzić do zgonu. Zagrożone są w głównej mierze niemowlęta i dzieci. Niestety w Polsce cały czas niewielki odsetek rodziców decyduje się na szczepienie.

Trwa głosowanie...

Czy zaszczapiłaś swoje dziecko przeciwko meningokokom?

    - Szczepienia przeciwko meningokokom nie są popularne. Nawet jeżeli rodzice zdają sobie sprawę z choroby, to - niestety - jest to jedna z droższych szczepionek, co również ma wpływ na niską wyszcze-pialność. Myślę, że dobrym pomysłem jest włączenie do sponsorowania całych rodzin. Zamiast kolejnego misia czy zabawki dobrze wesprzeć rodzinę właśnie poprzez współfinansowanie szczepień - mówi lek. med. Sławomira Niedźwiecka z poradni chorób zakaźnych dla dzieci przy Pomorskim Centrum Chorób Zakaźnych i Gruźlicy w Gdańsku.

    Uwaga - szczepionki nie podlegają refundacji, jednak są zalecane w Programie Szczepień Ochronnych.

    Ostatnie badania pokazują, że kwestie finansowe to jedno, jednak świadomość zagrożenia infekcją meningokokową jest niezwykle niska. Co czwarty rodzic nigdy nie słyszał o tych bakteriach. Niewiedza ma wpływ na brak decyzji o wakcynacji.

    Jako pediatrę szczególnie niepokoi mnie, że tak mała grupa rodziców decyduje się ochronić swoje dziecko przed tak groźną chorobą

    - Jako pediatrę szczególnie niepokoi mnie, że tak mała grupa rodziców decyduje się ochronić swoje dziecko przed tak groźną chorobą. Myślę, że jedną z głównych przyczyn jest status szczepień przeciw meningokokom, które są w Polsce zalecane, a więc płatne. Dodatkowo nie ma pojedynczej szczepionki chroniącej przed wszystkimi serotypami meningokoków, co niektórym rodzicom może utrudniać podjęcie decyzji o zastosowaniu profilaktyki - mówi dr n. med. Alicja Karney z Fundacji Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie.

    Kalendarz szczepień jest złożony, ponieważ można szczepić przeciwko różnym serotypom. Warto podkreślić, że wakcynacja jest dostępna już od drugiego miesiąca życia. Wszystkie niezbędne informacje uzyskamy jednak u pediatry lub lekarza POZ.

    Zakażenie meningokokami występuje stosunkowo rzadko (w ubiegłym roku zarejestrowano 174 przypadki w całym kraju), jednak jeżeli dochodzi już do infekcji, to dynamika rozwoju choroby sprawia, że leczenie często zamienia się w walkę o życie pacjenta.

    Jak informuje Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Gdańsku, do końca października w naszym województwie odnotowano 10 przypadków zachorowań na inwazyjną chorobą meningokokową.

    Dołącz do nas na Facebooku!

    Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

    Polub nas na Facebooku!

    Dołącz do nas na X!

    Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

    Obserwuj nas na X!

    Kontakt z redakcją

    Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

    Napisz do nas!

    Polecane oferty

    Materiały promocyjne partnera
    Wideo
    Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki