Samorząd województwa pomorskiego drugi raz wprowadza darmowe szczepienia dla seniorów przeciwko pneumokom

Piotr Kallalas
Piotr Kallalas
123rf
W ubiegłym roku zapadalność na infekcje pneumokowe w naszym regionie była jedna z wyższych w kraju. Próbując obniżyć ten negatywny trend, samorząd województwa pomorskiego drugi raz startuje z darmowym programem szczepień dla seniorów. W tym roku przeznaczy na ten cel 530 tys. zł.

Pneumokoki, czyli bakterie Streptococcus pneumoniae, mogą wywoływać szereg różnych chorób, w tym zapalenie płuc, ucha, zatok, opon mózgowo - rdzeniowych. Infekcje mogą dotknąć pacjentów w każdym wieku, jednak w przypadku dzieci do dwóch lat i osób w podeszłym wieku (powyżej 65 roku życia) infekcje mogą być niezwykle groźne i doprowadzić do rozwoju niebezpiecznych powikłań, w tym sepsy.

- Zakażenia pneumokokowe są jedną z głównych przyczyn zachorowalności i umieralności dzieci na świecie, co roku umiera ponad 1,5 mln osób z powodu zakażeń pneumokokowych, z tego ok. 1 mln z powodu zapaleń płuc. W Polsce każdego roku odnotowuje się ponad 1000 przypadków Inwazyjnej Choroby Pneumokokowej. Liczba zakażeń nieinwazyjnych nie jest dokładnie znana. Ocenia się, że na pneumokokowe zapalenie płuc choruje co najmniej kilkanaście tysięcy osób, a na zapalenie ucha środkowego kilkadziesiąt tysięcy osób - informuje PZH Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego.

Na kontakt z dwoinką zapalenia płuc pacjent jest narażony zwłaszcza w miejscach, gdzie przebywają większe zbiorowości, np. w żłobkach, przedszkolach czy szpitalach. Warto podkreślić, że seniorzy są podatni na zarażenie pneumokokami zwłaszcza podczas pobytu w placówkach medycznych. Osłabiony chorobą organizm jest dodatkowo narażony na rozwój zakażenia.

Samorząd województwa pomorskiego już po raz drugi ogłosił program darmowych szczepień dla osób powyżej 65 roku życia, które cierpią na choroby przewlekłe. Inicjatywa ruszyła w ubiegłym roku w odpowiedzi na niepokojące statystyki dotyczące naszego województwa.

– W 2018 r. większą zapadalność stwierdzono w województwie zachodniopomorskim, niemniej jednak w naszym regionie zapadalność na 100 tys. osób była dwukrotnie większa niż średnia zapadalność w Polsce. Największą zapadalność w 2018 r. stwierdzono w Gdyni oraz powiatach bytowskim i kwidzyńskim. Od lat utrzymuje się też wysoki wskaźnik śmiertelności, zwłaszcza w grupie seniorów – powiedziała Aneta Bardoń-Błaszkowska, kierownik Oddziału Przeciwepidemiologicznego Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Gdańsku.

W tym roku do programu włączyło się 15 powiatów (o cztery więcej względem ubiegłego), w tym powiat wejherowski, tczewski, kwidzyński, malborski, człuchowskiego, bytowski, kartuski, kościerski, chojnicki, gdański, pucki i sztumski oraz Gdynia, Sopot i Słupsk. Docelowo szczepionki mają trafić do 2219 seniorów.

W przypadku organizacji opisanego programu szczepień ochronnych dla seniorów jest to inicjatywa łączona. Pieniądze na ten cel zorganizują po połowie powiaty i urząd marszałkowski. Ten ostatni przekaże na szczepienia 530 tys. zł.

– Samorząd wojewódzki wesprze finansowo szczepienia w 50 proc., czyli w takiej samej wysokości, jak inne samorządy, z którymi współpracujemy. Bardzo nas cieszy, że w 2018 r. z tych szczepień ochronnych skorzystało prawie 95 proc. osób uprawnionych. Oznacza to, że program cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem – powiedziała Kapała-Sokalska, członek Zarządu Województwa Pomorskiego.

Przegląd najważniejszych wydarzeń ostatnich dni:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 4

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

O
Ona

No tak jakoś trzeba starszym ludziom pomóc, aby nie musiał ZUS im emerytur wypłacać.

Pediatrzy zakazali szczepień dzieci przeciw grypie, bo są szkodliwe to wmuszają jest staruszkom. Teraz widocznie spadło chęć na wyimaginowane szczepionki przeciw tajemniczym pneumokokom (czyli zwyczajna dwoinka zapalenia płuc) to trzeba te nie wykorzystane szczepionki gdzieś upchnąć, żeby mafia farmaceutyczna nie była stratna. No więc gdzie. Starszym ludziom, bo przecież jak poumierają to i tak zrzucić można winę na ich sędziwy wiek... Dlaczego nikt nie broni tych starszych ludzi. Gdzie są ich rodziny. Kto zezwala na taki proceder?

H
Hanna
Dam znać rodzicom. W naszej rodzinie wszyscy się szczepimy w rodzinie, niezależnie od pokolenia. :) Polecam czytać na ten temat na www.zaszczepsiewiedza.pl. Szczególnie dla rodziców rzetelne informacje na temat szczepień są teraz bardzo cenne!
c
czytelnik
Czy w Gdańsku też szczepią?

Którego roku dotyczy ta wiadomość?
j
jurek
Dobrze, ze starsze osoby będą miały możliwość zaszczepić się przeciw pneumokokom, mam nadzieję, że takie inicjatywy będą w obiegu gdy ja będe w podeszłym wieku ;) polecam wejść na www.zaszczepsiewiedza.pl żeby poczytać o szczepieniach z dobrego źródła :)
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki
Dodaj ogłoszenie