18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prestiż szlifowany w drewnie. Nagrodzono pomysły Pomorzan za produkty z darów lasu

Kazimierz Netka
Pięć produktów z pomorskiego drewna będzie reprezentować nasz region w międzynarodowym konkursie, na najatrakcyjniejszy wyrób z tego daru natury.

Oto owi reprezentanci naszego regionu: szopka bożonarodzeniowa (puzzle) z brzozy - autor: EKO-DREW Andrzej Regliński zKościerzyny; deska do skrobania ryb - autor: PH ANMA Mirosław Polak z Gdańska; samochód - zabawka - nośnik reklamowy, z sosny - autor: PPH Jodex Krzysztof Olczyk z miasta Czarne; regał modułowy Cud Miód, autorstwa spółki Divadlo z dębu i czereśni - Adam Stadnik i Sebastian Cerek z Gdańska; puzzle edukacyjne SETI s.c. Jacek i Ewa Mizerscy (Gdańsk). Wyboru dokonało jury, spośród 24 prac zgłoszonych do I edycji Konkursu pt. "Drewniany Produkt Pomorza" - Prestiż szlifowany w drewnie. Oceny dokonywano, biorąc pod uwagę 5 kryteriów: gatunek stosowanego drewna (liściaste, iglaste), innowacyjność, wartość użytkowa, wzornictwo, estetyka, jakość oraz tradycja regionalna.

Celem konkursu była promocja w województwie pomorskim drewna liściastego (chociaż niektóre wyroby powstały także z zastosowaniem drewna drzew szpilkowych) jako materiału do produkcji oraz wzmocnienie jego pozycji rynkowej. Jednym z założeń konkursu była także identyfikacja i prezentacja najciekawszych produktów wykonanych z drewna na terenie województwa pomorskiego.

Konkurs organizowany był w ramach międzynarodowego projektu "Hardwoods are good",realizowanego ze środków EFRR z Programu Współpracy Transgranicznej Południowy Bałtyk, razem ze Swedish Forest Agency i partnerami z Litwy z Forest Owners Association of Lithuania oraz High Competence Network z Niemiec, przy współudziale organizacji stowarzyszonych z Belgii, Rosji, Niemiec i Szwecji.

Laureaci konkursu wezmą udział w kolejnym etapie - w międzynarodowym konkursie "The Best Hardwood Product in the South Baltic Sea Region" - powiedział Jerzy Fijas, członek jury, zastępca dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Gdańsku. Rozstrzygnięcie zaplanowane jest na styczeń przyszłego roku.

W skład jury wchodzili także: Barbara Maciejewska - kustosz Oddziału Etnografii Muzeum Narodowego w Gdańsku, Irena Muszkiewicz-Herok - prezes Fundacji Gospodarczej w Gdyni, Włodzimierz Szordykowski - dyrektor Departamentu Rozwoju Gospodarczego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego w Gdańsku, dr hab. Jarosław Szymański - Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku, prowadzący pracownię Projektowania Produktu Autorskiego w Wydziale Architektury Wnętrz i Wzornictwa.

- Z drewna mamy wiele produktów - mówił Zbigniew Kaczmarczyk, dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Gdańsku. - Można powiedzieć, że od kołyski aż do trumny. W życiu wykorzystujemy wiele tysięcy przedmiotów wytworzonych z drewna. Te przedmioty, które dzisiaj pokazujemy, one kiedyś wrócą do natury. Lasy spełniają wiele funkcji, dają nam surowiec, ale też tlen i odgrywają niebagatelną rolę w redukcji dwutlenku węgla - gazu cieplarnianego w atmosferze, powodującego ocieplanie się klimatu na Ziemi.

Konkurs ma na celu zachęcenie przemysłu do wykorzystania drewna liściastego jako surowca. Nadzieję, że tak się stanie, wyraził Jan Kubiak, prezes Stowarzyszenia Przedsiębiorców Leśnych. Kilkadziesiąt lat temu, w Pomorskiem sadzono dużo drzew liściastych. Teraz one dorastają do pełnoletności i stały się cennym materiałem dla przemysłu, budownictwa i innych branż.

Jednym z celów konkursu było wyłonienie produktu, który mógłby stać się symbolem województwa pomorskiego. Nie wskazano takiego wyrobu, ale najbliżej uznania za taki, była deska do skrobania ryb. Na autora takiego produktu czekała specjalna statuetka. Nikomu jej nie wręczono, bo przyznano pięć równorzędnych nagród. Ostatecznie Jury zdecydowało nie przyznawać nagrody głównej - tytułu Najlepszy Drewniany Produkt Pomorza 2012, uzasadniając to tym, że żaden z produktów szczególnie się nie wyróżniał i nie spełniał jednocześnie wszystkich wymaganych kryteriów.

Następna taka rywalizacja za dwa lata. Na tegoroczny konkurs zgłoszono małe przedmioty, jak np. układanka Dzięcioł, ale też duże konstrukcje, na przykład domy, a także meble ogrodowe, meble użytkowe, rzeźby, zadaszenia, drzwi oraz różne przedmioty użytkowe (kufel, zabawki) i ozdobne (pudełka na wino) - informuje Agnieszka Orłowska, reprezentantka firmy Ekostrateg, realizatorka konkursu.

Możesz wiedzieć więcej! Zarejestruj się i czytaj wybrane artykuły Dziennika Bałtyckiego www.dziennikbaltycki.pl/piano

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki