Prawdziwy kosmos na Politechnice Gdańskiej! Nowy międzynarodowy kierunek studiów wykształci zakresie technologii kosmicznych

Monika Jankowska
Monika Jankowska
źródło: Politechnika Gdańska
Politechnika Gdańska i Hochschule Bremen (HSB) będą wspólnie kształcić wysokiej klasy specjalistów w zakresie technologii kosmicznych. 15 studentów polskich oraz 15 niemieckich będzie uczyło się razem, naprzemiennie na obu uczelniach, w ramach projektu SpaceBriGade.

Wiedzieliście, że przemysł kosmiczny należy do najbardziej zaawansowanych technologicznie branż gospodarki? Sektor ten na całym świecie rozwija się bardzo prężnie i wzrasta zapotrzebowanie na specjalistów, którzy posiadają szerokie multidyscyplinarne kompetencje i umiejętności. Również w Polsce nastąpiło zwiększenie liczby podmiotów z sektora kosmicznego. Naprzeciw ich wymaganiom wyszła Politechnika Gdańska, która wraz z niemiecką uczelnią Hochschule Bremen w ramach projektu SpaceBriGade będzie kształcić wysokiej klasy ekspertów w zakresie technologii kosmicznych. W styczniu 2021 po raz pierwszy ruszy na PG rekrutacja na nową, międzynarodową, specjalność w ramach kierunku „Technologie Kosmiczne i Satelitarne”.

Stypendium dla każdego studenta

Dzięki projektowi SpaceBrigade 15 studentów, którzy w najbliższym semestrze letnim rozpoczną studia na międzyuczelnianym kierunku II stopnia „Technologie kosmiczne i satelitarne” i wezmą udział w rekrutacji, będą mogli studiować także na uniwersytecie w Bremie. Studia będą prowadzone w języku angielskim, a każdy ze studentów otrzyma specjalne stypendium, by sfinansować koszty pobytu i przejazdu do Niemiec.

Studenci wyjadą do Hochschule Bremen, uczelni na której studiuje ok. 8500 osób, mających do wyboru niemal 60 kierunków. HSB należy do największych uczelni wyższych tego rodzaju w Niemczech. Uczelnia oferuje programy nauczania kształcące inżynierów jak i magistrów w dziedzinach związanych z naukami ścisłymi, inżynieryjnymi, a także biznesowymi i społecznymi. Brema nazywana jest niemieckim kosmicznym miastem, głównie dzięki dużej liczbie firm z sektora kosmicznego.

– Wymiana nastąpi już na pierwszym semestrze studiów – wyjaśnia dr inż. Marek Chodnicki, kierownik projektu. – By studenci byli dobrze przygotowani do nauki, zorganizowane będą w szkolenia językowe, adaptacyjne i międzykulturowe. Dodatkowo projekt przewiduje także przeprowadzenie szkoleń dla kadry zaangażowanej w prowadzenie zajęć. Będą one dotoczyły nowych metod i technik kształcenia, w tym kształcenia na odległość.

COMPONENT {"params":{"text":"Co w programie kształcenia?","id":"co-w-programie-ksztalcenia"},"component":"subheading"}

[cyt]– Szeroki program studiów pozwoli na przekazanie studentom podbudowanej teoretycznie, uporządkowanej i poszerzonej wiedzy zarówno z zagadnień podstawowych, jak i z zagadnień specjalistycznych obejmujących wybraną, istotną z punktu widzenia technologii kosmicznych tematykę m.in z zakresu komunikacji satelitarnej, mechaniki orbitalnej, projektowania pojazdów kosmicznych, inżynierii równoległej, technik antenowych, prawa kosmicznego czy cyberbezpieczeństwa. – dodaje dr hab. inż. Zbigniew Łubniewski, koordynator kierunku TKiS z Wydz. ETI.

Dodatkowo program kształcenia będzie oferował kursy związane z inżynierią systemów i zarządzeniem w sektorze kosmicznym. W planie są również spotkania z przedsiębiorcami z sektora kosmicznego.

iPolitycznie - Czy słowa Stefańczuka o Wołyniu to przełom?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki
Dodaj ogłoszenie