Wiedzieliście, że przemysł kosmiczny należy do najbardziej zaawansowanych technologicznie branż gospodarki? Sektor ten na całym świecie rozwija się bardzo prężnie i wzrasta zapotrzebowanie na specjalistów, którzy posiadają szerokie multidyscyplinarne kompetencje i umiejętności. Również w Polsce nastąpiło zwiększenie liczby podmiotów z sektora kosmicznego. Naprzeciw ich wymaganiom wyszła Politechnika Gdańska, która wraz z niemiecką uczelnią Hochschule Bremen w ramach projektu SpaceBriGade będzie kształcić wysokiej klasy ekspertów w zakresie technologii kosmicznych. W styczniu 2021 po raz pierwszy ruszy na PG rekrutacja na nową, międzynarodową, specjalność w ramach kierunku „Technologie Kosmiczne i Satelitarne”.
Stypendium dla każdego studenta
Dzięki projektowi SpaceBrigade 15 studentów, którzy w najbliższym semestrze letnim rozpoczną studia na międzyuczelnianym kierunku II stopnia „Technologie kosmiczne i satelitarne” i wezmą udział w rekrutacji, będą mogli studiować także na uniwersytecie w Bremie. Studia będą prowadzone w języku angielskim, a każdy ze studentów otrzyma specjalne stypendium, by sfinansować koszty pobytu i przejazdu do Niemiec.
Studenci wyjadą do Hochschule Bremen, uczelni na której studiuje ok. 8500 osób, mających do wyboru niemal 60 kierunków. HSB należy do największych uczelni wyższych tego rodzaju w Niemczech. Uczelnia oferuje programy nauczania kształcące inżynierów jak i magistrów w dziedzinach związanych z naukami ścisłymi, inżynieryjnymi, a także biznesowymi i społecznymi. Brema nazywana jest niemieckim kosmicznym miastem, głównie dzięki dużej liczbie firm z sektora kosmicznego.
– Wymiana nastąpi już na pierwszym semestrze studiów – wyjaśnia dr inż. Marek Chodnicki, kierownik projektu. – By studenci byli dobrze przygotowani do nauki, zorganizowane będą w szkolenia językowe, adaptacyjne i międzykulturowe. Dodatkowo projekt przewiduje także przeprowadzenie szkoleń dla kadry zaangażowanej w prowadzenie zajęć. Będą one dotoczyły nowych metod i technik kształcenia, w tym kształcenia na odległość.
COMPONENT {"params":{"text":"Co w programie kształcenia?","id":"co-w-programie-ksztalcenia"},"component":"subheading"}
[cyt]– Szeroki program studiów pozwoli na przekazanie studentom podbudowanej teoretycznie, uporządkowanej i poszerzonej wiedzy zarówno z zagadnień podstawowych, jak i z zagadnień specjalistycznych obejmujących wybraną, istotną z punktu widzenia technologii kosmicznych tematykę m.in z zakresu komunikacji satelitarnej, mechaniki orbitalnej, projektowania pojazdów kosmicznych, inżynierii równoległej, technik antenowych, prawa kosmicznego czy cyberbezpieczeństwa. – dodaje dr hab. inż. Zbigniew Łubniewski, koordynator kierunku TKiS z Wydz. ETI.
Dodatkowo program kształcenia będzie oferował kursy związane z inżynierią systemów i zarządzeniem w sektorze kosmicznym. W planie są również spotkania z przedsiębiorcami z sektora kosmicznego.
iPolitycznie - Czy słowa Stefańczuka o Wołyniu to przełom?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?