Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prace remontowe na Moście Tczewskim zostały wstrzymane przez konserwatora zabytków

Jagoda Kicka
Jagoda Kicka
Most Tczewski
Most Tczewski Jagoda Kicka
Pomorski Wojewódzki Konserwator Zabytków Igor Strzok wstrzymał rozbiórkę Mostu Tczewskiego. Miał on zostać wybudowany w oryginalnym kształcie, przed zniszczeniami wojennymi. Obiekt jest w całości wpisany do rejestru zabytków, jednak wcześniejsza decyzja konserwatora pozwalała na zezłomowanie dwóch przęseł ESTB. Konserwator uznał jednak, że demontowane przęsło ESTB jest jedynym tego typu w Polsce - i należy je wyeksponować.

Unikatowe i prawdopodobnie jedyne zachowane w Europie przęsła mostowe (jedyne w Polsce) wykonane w konstrukcji angielskiej typu ESTB są powodem wstrzymania prac remontowych na Moście Tczewskim. Zdaniem konserwatora zabytków należy dążyć do ich zachowania, jako wyjątkowego w skali kraju i Europy dzieła architektury i budownictwa.

Informacja o wstrzymaniu dotarła do nas w poniedziałek, 30 września.

- Konserwator wstrzymał rozbiórkę przęseł, bo chce ocalić to, co pozostało. Wszystko wskazuje bowiem na to, że jest to jedyne tego typu przęsło w Polsce. Prace będzie można znowu rozpocząć, jeśli uda się wyeksponować pozostałe przęsło w całości na okolicy mostu - wyjaśnia Marcin Tymiński, rzecznik Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Gdańsku.

Prace remontowe na Moście Tczewskim prowadzone są dwutorowo - jednocześnie trwa budowa przyczółka i rozbiórka przęsła. Jeszcze w maju Starostwo Powiatowe rozstrzygnęło przetarg na sprzedaż złomu pochodzącego z rozbiórki Mostu Tczewskiego.

- Podkreślam, że naszym celem nie jest zatrzymanie robót przy moście, ale jedynie ocalenie zabytkowych przęseł przed zniszczeniem i wywózką na złom, co ma obecnie miejsce, a co jest sprzeczne zarówno z zasadą ochrony zabytków, jak i z ustaleniami towarzyszącymi wydawaniu poprzednich decyzji administracyjnych przez WUOZ w 2016 roku, kiedy to mówiono o demontażu i eksponowaniu przęseł a nie o ich zniszczeniu - mówi Igor Strzok, PWKZ.

Początkowo fragment przęsła wyeksponowany miał zostać na bulwarze - ostatecznie będzie można go oglądać na ekspozycji Politechniki Gdańskiej. Trwają tam zaawansowane prace nad stworzeniem Muzeum Politechniki, w budynku Hydromechaniki. Elementem całości będzie wystawa, na której będzie można oglądać różne rozwiązania inżynieryjne.

Część przęseł została już wcześniej zdementowana. To może rodzić bardzo poważne skutki finansowe dla właściciela - Starostwa Powiatowego i będzie wiązało się zapewne ze zmianą technologii demontażu.

POLECAMY w SERWISIE DZIENNIKBALTYCKI.PL:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki