Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznaliśmy projekt listopadowej listy leków refundowanych. "To przełomowy krok dla pacjentów chorych na mukowiscydozę"

Piotr Kallalas
Piotr Kallalas
Flickr
Co prawda, nowa lista leków refundowanych wejdzie w życie z początkiem listopada, to jednak już teraz poznaliśmy szczegóły przygotowywanych zmian. To dobra wiadomość szczególnie dla pacjentów z mukowiscydozą i chorobą Fabry'ego!

Ministerstwo Zdrowia opublikowało obwieszczenie zawierające wykaz leków, które zostaną objęte refundacją od 1 listopada. Na liście znalazły się preparaty wykorzystywane w ramach programów lekowych, jak i medykamenty stosowane przy różnorodnych schorzeniach, które można zakupić w aptekach. Ceny zostały obniżone łącznie w przypadku 563 preparatów. Specjaliści podkreślają, że obecne decyzje stanowią przede wszystkim przełom w przypadku chorych na mukowiscydozę, ponieważ refundacją będzie objęty preparat ivacaftorum, który jest stosowany w tej ciężkiej chorobie o uwarunkowaniu genetycznym.

- Z punktu widzenia pacjentów to przełomowy krok - podkreśla Paweł Wójtowicz, prezes MATIO Fundacji Pomocy Rodzinom i Chorym na Mukowiscydozę. - Kalydeco to pierwszy w Polsce refundowany lek przyczynowy na mukowiscydozę, wprawdzie dedykowany tylko kilkunastu chorym mającym specyficzną mutację, ale jak piszę - jest to pierwszy krok w zrozumieniu przez MZ tak ważnego dla chorych kroku. Oczywiście w innych krajach chorzy mają już dostęp do 4 kolejnych leków przyczynowych dla znacznie szerszej grupy chorych, ale sytuacja, w jakiej znajdujemy się aktualnie, pokazuje, że MZ konsekwentnie realizuje rozpoczęty proces wsparcia chorych na mukowiscydozę.

Mukowiscydoza to wrodzona choroba, która powoduje zaburzenia wydzielania przez gruczoły zewnątrzwydzielnicze, w czego efekcie dochodzi do poważnych zaburzeń między innymi ze strony układu oddechowego i pokarmowego. Badania pokazują, że choroba występuje 1 raz na 5 tys. urodzeń.

- Wprowadzane w ostatnich latach leki wpływające bezpośrednio na przyczynę choroby, czyli defekt genetyczny, a nie tyko na jej objawy, stanowią ogromny przełom w leczeniu mukowiscydozy. Obecnie w Unii Europejskiej zarejestrowane są i dopuszczone do sprzedaży 4 leki przyczynowe - podkreśla lek. med. Ewa Sapiejka, kierownik Oddziału Pediatrii i Mukowiscydozy Szpitala Dziecięcego Polanki w Gdańsku. - Pomimo udowodnionej skuteczności nowych leków, w Polsce dotychczas możliwe było jedynie leczenie objawowe powyższej choroby, ze względu na barierę finansową i brak refundacji.

Specjaliści podkreślają, że pomimo dodania do listy ważnego leku, w tym temacie cały czas jest wiele do zrobienia.

- Możliwość leczenia w ramach programu lekowego jednym z modulatorów jest dla osób chorych na mukowiscydozę nadzieją na rozszerzenie listy refundacyjnej o pozostałe leki, ponieważ iwakaftor (Kalydeco) niestety ma bardzo zawężone wskazania – obecnie do leczenia kwalifikuje się około 0,4% populacji chorych (czyli 10 pacjentów) - dodaje lek. med. Ewa Sapiejka.

Dobre informacje usłyszeli również pacjenci cierpiący na inną chorobę wrodzoną - chorobę Fabry'ego, która powoduje degenerację naczyń krwionośnych, a dalszym przebiegu również narządów. Na listopadowej liście leków pojawią się nowe możliwości terapeutyczne, a także poszerzone procedury diagnostyczne. Poszerzony został również program lekowy ciężkiego niedoboru hormonu wzrostu.

Ministerstwo zapowiedziało również podwyżki cen w przypadku 379 preparatów.

Listopadowa lista leków refundowanych. Pozostaje niedosyt

Jednym z największych rozczarowań obecnej listy refundacyjnej jest brak decyzji dotyczący terapii stosowanych u pacjentów z rakiem płuc. Zmiany w tym temacie są oczekiwane już od dłuższego czasu.

- Panie Ministrze, a co z chorymi na raka płuca, którzy wciąż czekają na immunoterapię w połączeniu z chemioterapią w I linii? To dla nich szansa na życie. Codziennie umierają 63 osoby. Pan to może zmienić - apelują przedstawiciele Fundacji Zdrowia i Edukacja Ad Meritum.

Specjaliści oczekiwali zmian również w przypadku leczenia czerniaka. Chodzi o dostęp do nowoczesnych terapii, które poprawiłyby możliwości terapeutyczne.

Lista refundacyjna jest publikowana regularnie co dwa miesiące. Wyjątek stanowił okres wiosenno-letnich miesięcy, które zdominowała walka z epidemią koronawirusa. Od września resort zdrowia powrócił do prac nad zmianami refundacyjnymi, więc kolejny dokument zostanie opublikowany prawdopodobnie na początku stycznia.

MEDYCZNE RANKINGI. NAJLEPSI SPECJALIŚCI W TRÓJMIEŚCIE I NA POMORZU

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki