Poznaliśmy mistrzów Polski w pływaniu na wodach otwartych!

AK
Na jeziorze Pogoria III w Dąbrowie Górniczej odbyły się mistrzostwa Polski w pływaniu na wodach otwartych. Klasyfikację medalową wygrali zawodnicy Kormorana Olsztyn, którzy aż siedmiokrotnie stawali na najwyższym stopniu podium. Złoto na olimpijskim dystansie 10 km w kategorii Open trafiło do Piotra Woźniaka i Natalii Piekarskiej.

Zawody, w których wzięło udział niemal 150 pływaków z całego kraju, zainaugurowały zmagania sztafet mieszanych 3x1250 m. Walka o medale przebiegła pod dyktando reprezentantów Kormorana. Olsztynianie (Bartosz Kapała, Natalia Zmierczak i Szymon Kapała) wygrali wyścig z przewagą pół minuty nad swoimi klubowymi kolegami: Piotrem Woźniakiem, Roksaną Sujkowską i Jackiem Nowackim. Z brązowymi medalami w kategorii Open z Dąbrowy Górniczej wyjechali przedstawiciele AZS UMCS Lublin: Błażej Nowacki, Klara Kowalska i Igor Kozłowski.

Następnego dnia zawodników czekała rywalizacja indywidualna na 5000, 7500 oraz 10 000 metrów. Na najkrótszym dystansie zmierzyli się najmłodsi: 14- i 15-latkowie. Wyścig dziewcząt wygrała Maria Wrona z Unii Oświęcim, która wyprzedziła Dagmarę Mazurek i Kornelię Ferszt. Z kolei wśród chłopców na najwyższym stopniu podium stanął Piotr Wiraszka, a za nim do mety dopłynęli Jakub Rybak i Miłosz Frączek. Dla najszybszego na trasie zawodnika GIM92 Ursynów było to już drugie złoto w ten weekend. Wcześniej wraz z Mateuszem Stawickim i Łucją Gorzkiewicz triumfował w tej samej kategorii wiekowej w sztafetach.

Medale z najcenniejszego kruszcu w pozostałych męskich kategoriach padły łupem Kormorana. Na 7500 m w przekonującym stylu wygrał Franciszek Sokołowski, a na 10 000 m najszybszy okazał się urodzony w 2005 roku Piotr Woźniak, który tym samym zwyciężył nie tylko w kategorii Open, ale też wśród juniorów 18- i 19-letnich.

Woźniak przepłynął całą trasę w bardzo dobrym tempie. Czas 1:56:54 pozwolił mu urwać się reszcie stawki. Na podium w kat. Open stanął wspólnie ze swoimi klubowymi kolegami. Srebro i brąz wywalczyli bowiem olsztyńscy bracia: Bartosz i Szymon Kapała. Zawody odbyły się przy wsparciu sponsora głównego Polskiego Związku Pływackiego, którym jest PGE Polska Grupa Energetyczna S.A. i były współfinansowane ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki.

Wśród kobiet najlepsza na olimpijskim dystansie okazała się Natalia Piekarska. Pokonanie 10 kilometrów zawodniczce UKS 190 Łódź zajęło 2:15:08. Do samego końca w napięciu trzymała walka o drugie miejsce pomiędzy Mają Nowak (AZS UW) i Julią Maciak (Muszelka Warszawa). Ostatecznie górą była ta pierwsza, ale na mecie obie dzieliły od siebie tylko niespełna dwie sekundy.

Ciekawie było też na 7500 m, gdzie złoto wywalczyła Zuzanna Kuczmar. Reprezentantka Polonii Warszawa zameldowała się na mecie nieznacznie szybciej od Agnieszki Rudominy z MKP Gdańsk. Trzecia była Natalia Nikiel (Park Wodny Tarnowskie Góry).
Rywalizacja w Dąbrowie Górniczej toczyła się nie tylko o medale, ale też o kwalifikację na imprezy międzynarodowe: mistrzostwa Europy juniorów w Korfu i Puchar Świata, który już na początku sierpnia (5-6.08) odbędzie się w Paryżu. Miejsce w kadrze na próbę przedolimpijską zdobyli najlepsi na dystansie 10 000: Piekarska, Nowak, Woźniak i Bartosz Kapała.