Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pożegnanie z elektrownią jądrową. Polskich firm energetycznych na nią nie stać

Jacek Klein
Jacek Klein
tak według koncepcji z lat 80. miała wyglądać elektrownia w Żarnowcu
tak według koncepcji z lat 80. miała wyglądać elektrownia w Żarnowcu archiwum
Miała być impulsem rozwojowych dla całego Pomorza. 100 mld inwestycja miała dać zatrudnienie setkom firm i tysiącom ludzi. Od 20 lat mówiło się, ze już niedługo budowa się rozpocznie. Jeszcze długo się nie rozpocznie. Firmy energetyczne, które miały współfinansować projekt uznały, że nie stać ich na budowę.

PGE Polska Grupa Energetyczna podpisała ze Skarbem Państwa list intencyjny dotyczący nabycia przez Skarb Państwa 100 proc. udziałów w spółce PGE EJ 1, która jest odpowiedzialna za program jądrowy i budowę elektrowni.

List intencyjny podpisali: Pełnomocnik Rządu do spraw Strategicznej Infrastruktury Energetycznej Piotr Naimski – w imieniu Skarbu Państwa reprezentowanego przez Prezesa Rady Ministrów – oraz przedstawiciele wszystkich podmiotów posiadających udziały w spółce PGE EJ 1, czyli PGE Polska Grupa Energetyczna, ENEA, KGHM Polska Miedź oraz TAURON Polska Energia.

- Branża energetyczna jest obecnie na etapie głębokiej transformacji i tak duża inwestycja w projekt jądrowy przekracza możliwości finansowe spółek energetycznych. Dlatego dziś podpisujemy ze Skarbem Państwa list intencyjny otwierający negocjacje nad możliwością przejęcia przez administrację rządową całości inwestycji w pierwszą elektrownię jądrową w Polsce – mówi Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej. - W perspektywie szybkiego rozwoju odnawialnych źródeł energii i stopniowym wygaszaniu energetyki konwencjonalnej, energetyka jądrowa będzie ważnym elementem systemu energetycznego opartego na nisko i zeroemisyjnym wytwarzaniu.

Podmioty podpisujące list intencyjny zobowiązały się do przeprowadzenia w dobrej wierze wszelkich działań niezbędnych dla przygotowania i dokonania transakcji polegającej na nabyciu przez Skarb Państwa udziałów w spółce PGE EJ 1. Intencją wyrażoną w liście intencyjnym jest, aby Skarb Państwa nabył udziały w spółce PGE EJ 1 do dnia 31 grudnia 2020r.

Przejęcie przez administrację rządową całości inwestycji stawią ją pod znakiem zapytania. Rekordowo zadłużony budżet państwa trzeszczy w szwach i nie ma w nim ponad 100 mld zł na budowę elektrowni jądrowej, bo tle nawet może ona kosztować.

PGE EJ 1 jest spółką celową odpowiedzialną za przygotowanie i realizację inwestycji polegającej na budowie i eksploatacji pierwszej polskiej elektrowni jądrowej. PGE posiada 70 proc. udziałów w PGE EJ 1 sp. z o.o., ENEA, KGHM Polska Miedź oraz TAURON Polska Energia posiadają po 10 proc. udziałów w spółce PGE EJ 1. Aktualnie działalność spółki PGE EJ1 koncentruje się na opracowaniu Raportu o odziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko (Raport OOŚ) oraz Raportu Lokalizacyjnego. Jednocześnie kontynuowane są badania lokalizacyjne i środowiskowe w dwóch rozważanych wariantach lokalizacyjnych: „Lubiatowo-Kopalino” (gmina Choczewo) oraz „Żarnowiec” (gmina Krokowa i Gniewino). Zakończenie prac nad raportami zaplanowano na drugą połowę 2021 roku.

Rozpoczęcie prac przy budowie elektrowni odkładane było kilka razy. Pierwotne założenia mówiły, że siłownia zacznie dostarczać energię w połowie lat 20. XXI wieku. Tymczasem nierozstrzygnięta mimo upływu lat pozostaje kwestia technologii reaktorów, nawet ich liczby i mocy. O kontrakt na dostawę reaktorów zabiegają od lat firmy francuskie, amerykańskie czy japońskie. Na kontrakty przy budowie i obsłudze liczą firmy krajowe i pomorskie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: RPP zdecydowała ws. stóp procentowych? Kiedy obniżka?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki