Powstały Polskie Stocznie. Stocznia Gdańsk i Stocznia Szczecińska będą współpracować przy budowie statków, wspólnie zabiegać o kontrakty. Takie działania przewiduje m.in. projekt Polskie Stocznie, pod którym obie firmy się podpisały.

Polskie Stocznie powstały na mocy porozumienia

Porozumienie przewiduje wykorzystanie potencjału Stoczni Gdańsk i Stoczni Szczecińskiej w celu zbudowania silnej pozycji na europejskim i globalnym rynku stoczniowym. Spółki wykorzystają doświadczenia w zakresie infrastruktury, portfela zamówień i kwalifikacji załóg, by między innymi wspólnie zabiegać o kontrakty, czy razem realizować zamówienia.

Przeczytaj więcej na temat Stoczni Gdańsk >>>

- Sprawne działanie branży stoczniowej zależy od wielu czynników. Jednym z nich jest na pewno tworzenie łańcuchów dostaw i wykorzystanie możliwości lokalnych poddostawców. Współpraca dwóch historycznie, ale także gospodarczo ważnych polskich stoczni może w tym pomóc. To szansa na silną markę w branży i dobra wiadomość dla firm działających na terenie Szczecińskiego Parku Technologicznego, którym zarządza Stocznia Szczecińska. Jestem przekonany, że na podpisanym porozumieniu skorzystają nie tylko jego sygnatariusze, ale również szeroko pojęty rynek stoczniowy – powiedział Andrzej Kensbok, wiceprezes Agencji Rozwoju Przemysłu.

45 hektarów - liczy teren przemysłowy zajmowany obecnie przez stocznię Szczecińską

Polskie Stocznie - zaawansowana współpraca

Projekt pozwala na wspólne przedsięwzięcia wymagające zaangażowania zasobów infrastrukturalnych, czy wykwalifikowanych managerów. Jednocześnie daje możliwość zawierania i realizacji indywidualnych zleceń, wymagających połączenia zasobów obu stoczni.

Powstały Polskie Stocznie. Stocznia Gdańsk i Stocznia Szczecińska będą współpracować. Na zdj.: W ostatnich latach Stocznia Gdańsk i spółki działające na jej terenie wyspecjalizowały się głównie w budowie wież wiatrowych dla morskich farm energetycznych Przemysław Świderski

Zawarte porozumienie jak zaznaczają obie firmy nie wyklucza realizacji przez nie samodzielnych kontraktów i realizacji.
Przypomnijmy, że w lipcu ubiegłego roku Stocznia Gdańsk została odkupiona przez Agencję Rozwoju Przemysłu od ukraińskich inwestorów po wielomiesięcznych negocjacjach. Cena transakcji nie została ujawniona. Obecnie w stoczni realizowany jest program Stocznia Gdańsk 4.0 - Nowy Początek. W jego ramach powstaną dwie nowe płyty montażowe o łącznej powierzchni 20 tys. metrów kwadratowych, graniczące z nabrzeżami, co daje możliwość bezpośredniego wodowania jednostek. Wzdłuż Nabrzeża Trawlerowego będą mogły powstawać statki o długości do 150 metrów, a wzdłuż Hali 33 będą budowane nadbudówki. Sama Hala 33 też jest przebudowywana i będzie na nowo wyposażana.

Proces modernizacji Wyspy Ostrów został podzielony na trzy etapy. Poza płytami montażowymi, remontem Hali 33 planowana jest także odbudowa fragmentu Nabrzeża Kaszubskiego oraz budowa nowych placów składowych o powierzchni 6 tys. metrów kwadratowych.

81 proc. akcji Stoczni Gdańsk odkupiła w lipcu Agencja Rozwoju Przemysłu od Gdańsk Shipyard Group

Stocznia Szczecińska do swojej nazwy historycznej powróciła w październiku ub. roku. Wcześniej funkcjonowała jako Szczeciński Park Przemysłowy. Powołany on został do zarządzania aktywami po zlikwidowanej Stoczni Szczecińskiej Nowa, w której produkcję wstrzymano w 2009 roku.

BALTEXPO 2017. Łukasz Greinke, Prezes Zarządu Morskiego Portu Gdańsk SA:

POLECAMY NA STREFIE BIZNESU: