MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Powiat kwidzyński. Ile testów na koronawirusa wykonano w powiecie kwidzyńskim?

Karolina Staniszewska
Jak tłumaczy  Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Kwidzynie do poniedziałku, 21 kwietnia do godz. 10 wykonano 106 testów w kierunku zakażenia wirusem SARS-CoV-2
Jak tłumaczy Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Kwidzynie do poniedziałku, 21 kwietnia do godz. 10 wykonano 106 testów w kierunku zakażenia wirusem SARS-CoV-2 Krzysztof Szymczak / Polska Press
Według najnowszego raportu Powiatowej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej, na terenie powiatu kwidzyńskiego nie ma potwierdzonych nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Jednak kluczowe wydaje się pytanie, ile testów do tej pory na obecność COVID-19 wykonano?

W drugiej połowie marca został potwierdzony pierwszy i jedyny przypadek zakażenia koronawirusem w powiecie kwidzyńskim. Jak podaje Jolanta Mielniczak-Biesiekierska, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Kwidzynie, zakażony mężczyzna wyzdrowiał i 9 kwietnia został zwolniony z izolacji domowej.

Mężczyzna nie był hospitalizowany, przebywał na leczeniu w warunkach izolacji domowej, leczony był tylko objawowo, a osoby z jego otoczenia odbyły kwarantannę w oparciu o decyzję administracyjną wydaną przez Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Kwidzynie na podstawie przepisów ustawy o zwalczaniu chorób zakaźnych i zakażeń. Mężczyzna ten może już normalnie funkcjonować i nie znajduje się pod nadzorem Służb Sanitarnych - wyjaśnia Jolanta Mielniczak-Biesiekierska.

Ile testów na obecność koronawirusa wykonano do tej pory w powiecie kwidzyńskim?

Według aktualnego raportu Powiatowej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej z wtorku, 21 kwietnia, na terenie powiatu kwidzyńskiego nie ma potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem. Zapytaliśmy kwidzyński Sanepid, ile testów wykonano na obecność COVID-19.

Jak tłumaczy Jolanta Mielniczak-Biesiekierska, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Kwidzynie, do poniedziałku, 21 kwietnia do godz. 10 wykonano 106 testów w kierunku zakażenia wirusem SARS-CoV-2 .

- Pierwszy test był wykonany 13 marca 2020 roku osobie przebywającej na kwarantannie w związku z kontaktem z tzw. pacjentem zerowym w Polsce - informuje dyrektor kwidzyńskiego sanepidu.

Gdański Park Naukowo-Technologiczny. Prywatne laboratorium medyczne Invicta Genetic Laboratory wykonuje testy na obecność koronawirusa

Invicta wykonuje testy na obecność koronawirusa. Może osiągn...

W jakich przypadkach wykonuje się testy?

- Testowane są osoby zgłaszane przez lekarza POZ lub SOR jako podejrzenie COVID-19 w związku z objawami infekcji dróg oddechowych i gorączką powyżej 38 stopni, wszystkie osoby objęte kwarantanną na podstawie decyzji państwowego powiatowego inspektora sanitarnego, osoby przebywające na tzw. kwarantannie z urzędu po przekroczeniu granicy państwowej – w wybranych przypadkach np. gdy okaże się, że na pokładzie samolotu którym wracali do Polski była osoba zakażona COVID-19 - wyjaśnia Jolanta Mielniczak-Biesiekierska, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Kwidzynie.

Pozostaje zatem pytanie, czy to, że nie mamy nowych potwierdzonych przypadków zakażeń koronawirusem w powiecie kwidzyńskim wynika z dyscypliny mieszkańców i stosowania się do zaleceń, czy też z tak małej ilości wykonanych testów?

Jak tłumaczy dyrektor kwidzyńskiego sanepidu, testów w województwie pomorskim wykonuje się z dnia na dzień coraz więcej.

Na terenie naszego województwa funkcjonuje aż 13 karetek pobierających wymazy. W przypadku podejrzenia zakażenia u jednej osoby z rodziny test zostaje wykonany tylko tej osobie, natomiast w przypadku potwierdzenia zakażenia i otrzymania u tej osoby dodatniego wyniku testu wykonuje się również wymazy w kierunku zakażenia SARS-CoV-2 pozostałym współmieszkańcom - podsumowuje.

Powiat kwidzyński. Stan zagrożenia epidemicznego na dzień 21.04.2020 r. godz. 13.30.

  • Ilość osób zarażonych: 0

  • Ilość osób w kwarantannie domowej: 227

  • Ilość osób pod nadzorem epidemiologicznym: 6

  • Ilość osób zwolnionych z kwarantanny: 580

  • Ilość osób zwolnionych z nadzoru epidemiologicznego: 170

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tragiczne zdarzenie na Majorce - są zabici i ranni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki