MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Powiat człuchowski: Przez porosty mają problem z przebudową dróg

Beata Gliwka
Wartość zaplanowanych prac wynosi 6,9 mln zł, a dofinansowanie - 3 mln zł. Prace miały się rozpocząć w maju. Gminy nie otrzymały jednak zgody na wycięcie części drzew, bo inspektorzy ochrony środowiska odkryli, że osiedlił się na nich ściśle chroniony gatunek porostu.

Cztery zakwestionowane drzewa stają przy ul. Sienkiewicza w Człuchowie, 25 - na trasie do Czarnoszyc. Aby je wyciąć konieczne są specjalne pozwolenia Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska na odstępstwa dotyczące ochrony tych okazów, a potem zezwolenie Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska - na zniszczenie siedlisk gatunków chronionych.
- Jest to małe utrudnienie, ale nie wpłynie harmonogram prac. To tylko kwestia dopełnienia formalności - zapewnia człuchowski starosta Aleksander Gappa. - Spełniliśmy wszystkie wymogi, żeby niezbędne pozwolenia uzyskać. Na razie wycinane będą zgodnie z harmonogramem pozostałe drzewa, a po uzyskaniu pozytywnej decyzji - likwidowane będą te będące siedliskiem porostu. Myślę, że do końca maja wszystkie procedury powinny być zakończone i prace potoczą się normalnym trybem.

W gminach nawet nie wyobrażają sobie żeby mogło być inaczej.
- Droga z Polnicy do Czarnoszyc jest w katastrofalnym stanie - mówi Arkadiusz Kubalewski, sekretarz Gminy Człuchów Szosa znajduje się na nasypie, równocześnie zapada się i rozpada. To chyba ostatni sezon kiedy jeszcze jest na niej asfalt. Samochody nie mogą się tam minąć, tymczasem ruch aut ciężarowych jest na tej trasie coraz większy. Jeśli do remontu nie dojdzie, to przyszłym roku poruszać będą się chyba mostem powietrznym. Z roku na rok wzrasta tam zagrożenie wypadkowością, zimą, kiedy na dodatek było ślisko było tam bardzo źle, przecież jeździ tamtędy także gimbus dowożący dzieci do szkół. Myślę, że w tej sytuacji zwycięży rozsądek.

Rośnie tam gdzie jest czysto

Porosty (Lichenes) są organizmami zaliczanymi do królestwa grzybów (Fungi), składającymi się z komponenta grzybowego i glonowego powiązanych symbiozą nierozłączną, czyli koniunktywną (w przeciwieństwie do glonu grzyb nie potrafi egzystować samodzielnie). Powszechne występowanie epifitów, przy stosunkowo dużej ich wrażliwość na toksyny w zanieczyszczonym powietrzu, zostało wykorzystane do wstępnej oceny stopnia skażenia środowiska.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki