Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Posłanka PiS Dorota Arciszewska-Mielewczyk chce walczyć o prawa Polonii w Niemczech

Ksenia Pisera
Posłanka PiS Dorota Arciszewska-Mielewczyk uważa, że Polonia w Niemczech jest dyskryminowana i opuszczona przez polski rząd. Dlatego zamierza powołać specjalny zespół
Posłanka PiS Dorota Arciszewska-Mielewczyk uważa, że Polonia w Niemczech jest dyskryminowana i opuszczona przez polski rząd. Dlatego zamierza powołać specjalny zespół Tomasz Bołt
Arciszewska-Mielewczyk na konferencji prasowej w Gdyni wyjaśniała, że Niemcy w Polsce są uznawani za mniejszość, mimo że jest ich wielokrotnie mniej niż Polaków w Niemczech.

Powołania parlamentarnego zespołu ds. mniejszości polskiej w Niemczech chce posłanka Dorota Arciszewska-Mielewczyk. Zdaniem parlamentarzystki Prawa i Sprawiedliwości oraz założycielki Powiernictwa Polskiego (które niedawno zawiesiło działalność), Polacy mieszkający za zachodnią granicą są dyskryminowani.

Co istotne, Polacy przed laty posiadali status mniejszości narodowej w Niemczech, ten jednak został zniesiony przez nazistowskie władze III Rzeszy.

Rząd niemiecki do dziś odmawia formalnego uznania Polaków za mniejszość narodową, stąd polscy posłowie zrzeszeni w nowym zespole mieliby pracować na rzecz przywrócenia Polonii utraconego statusu.

- Polski rząd nic nie robi w sprawie uzyskania przywilejów dla naszej mniejszości w Niemczech. Nie ma żadnej politycznej presji wobec strony niemieckiej - mówiła parlamentarzystka, dodając, że podpisy pod wnioskiem o powołanie parlamentarnego zespołu ds. mniejszości polskiej zamierza zacząć zbierać podczas posiedzenia Sejmu w najbliższym tygodniu.
Jak wyjaśniała Arciszewska-Mielewczyk, inicjatywa powołania w sejmie nowego zespołu to efekt umowy koalicyjnej, jaką zawarły między sobą w Niemczech chadeckie partie CDU/CSU oraz socjaldemokratyczna SPD. Dokument liczy 185 stron i ma stanowić podstawę programową nowego rządu Angeli Merkel. Porozumienie to zawiera bowiem zapisy dotyczące między innymi płacy minimalnej czy podatków, polityki międzynarodowej, ale również kwestie dotyczące mniejszości narodowych w Niemczech. Polonia nie została uwzględniona w porozumieniu niemieckich polityków. Niemcy uznają za mniejszości tzw. zasiedziałe grupy narodowe, a nie młode społeczności imigrantów.

[email protected]

Czytaj więcej w poniedziałkowym wydaniu Dziennika Bałtyckiego z dnia 2 grudnia 2013 r.

Treści, za które warto zapłacić!
REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI


Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki