Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pomorze: Szukają gazu na Kociewiu

Anna Szałkowska
Rozpoczynają się kolejne poszukiwania gazu łupkowego na Pomorzu. Tym razem na Kociewiu. W Stanisławiu, gmina Tczew, w bliskim sąsiedztwie autostrady A1, firma PNiG Nafta z Piły przygotowuje się do odwiertu. Poszukiwania prowadzi firma Saponis Investments. Prace rozpoczną się w lipcu.

- Miejsca wybieramy na podstawie dostępnych archiwalnych danych - tłumaczy Jacek Wróblewski, przedstawiciel firmy. - Po ich analizie i wynikach badań geofizycznych doszliśmy do wniosku, że w tym rejonie mogą występować skały, które będą zawierały gaz. O tym, jakie tu są źródła gazu łupkowego, zadecyduje wynik odwiertu.
Gaz łupkowy to potencjalne źródło energii niekonwencjonalnej. Do tej pory poszukiwany był m.in. w okolicach Słupska oraz Lęborka.

Według informacji Ministerstwa Środowiska, można przyjąć, że gaz łupkowy występuje w Polsce w basenie bałtyckim, depresji podlaskiej oraz na Lubelszczyźnie. Potwierdza to też Amerykańska Agencja Informacji Energetycznej. Jej szacunkowe dane wskazują, że Polska ma największe złoża gazu łupkowego w Europie i zajmuje pod tym względem 11 miejsce na świecie. Zasoby sięgają 5,30 bln metrów sześc. Pierwsze wiercenie rozpoczęło się rok temu, w rejonie Łebienia (woj. pomorskie).
Planowane jest wykonanie 233 otworów poszukiwawczych do 2017 roku (122 na pewno, dodatkowych 111 opcjonalnie, w zależności od możliwości i wyników prowadzenia prac przez inwestorów).

Nie wszędzie badania spotykają się z aprobatą mieszkańców. W Niestkowie, gmina Ustka, mieszkańcy narzekali na hałasy związane z odwiertem. Jak będzie w Stanisławiu?
- W zasadzie niewiele jeszcze wiemy o tych pracach - tłumaczy Wojciech Kiemczyński, sołtys Stanisławia. - Mieszkańcy nie pytają mnie o odwiert, bo nawet nie wiedzą, że takie prace się tutaj rozpoczynają. Sam mam niewielką wiedzę na ten temat.

Gaz łupkowy na Pomorzu ma wielu zwolenników, którzy widzą w nim możliwość inwestycji oraz nowych miejsc pracy. Specjaliści przypominają jednak, że za wcześnie o tym myśleć. Odwierty bowiem nie są związane z wydobyciem, ale tylko z poszukiwaniem gazu. Potwierdzone informacje o obecności gazu łupkowego w Polsce mają się pojawić w ciągu najbliższych kilku lat.

W Rekowie gaz łupkowy znaleźli
W Rekowie w gminie Nowa Wieś Lęborska brytyjska firma poszukująca gazu łupkowego jako pierwsza wykonała odwiert poziomy w Polsce i natrafiła na złoża cennego surowca.
Na głębokości około 4080 metrów wykonany został odwiert poziomy o długości około 1000 metrów, w którym stwierdzono wysokie natężenie gazu pochodzącego z łupków. Dokładniejsze badania i testy odwiertu planowane są na III kwartał tego roku.
Emocje wywołane informacją o znalezieniu gazu studzi jednak Agnieszka Honkisz z biura firmy Lane Energy Polska.
- O tym, że w tym miejscu znajduje się gaz łupkowy, wiemy od dłuższego czasu - mówi Honkisz i dodaje: - Nie wiemy jednak nadal, czy jest go tam na tyle dużo, aby jego wydobywanie było ekonomicznie opłacalne. Jest jeszcze daleka droga do stwierdzenia faktu, że gaz znajdujący się akurat w tym miejscu będzie wydobywany.
(DM)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki