Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pomorze: strategia dla metropolii. Jak wypracowuje się kompromis w sprawach ZIT?

Kazimierz Netka
P. Świderski / archiwum DB
Wypracowywanie kryteriów wyboru zintegrowanych inwestycji terytorialnych (ZIT) dokonuje się na specjalnie organizowanych warsztatach. Jak one przebiegają?

Bydgoszcz i Toruń nie mogą dojść do porozumienia w sprawie zintegrowanych inwestycji terytorialnych (ZIT). W Trójmieście też nie było łatwo, ale już wyjaśniono największe wątpliwości dotyczące struktury związku ZIT. Jak dochodzi się teraz do konsensusu? Postanowiliśmy bliżej przyjrzeć się tej metodzie.

Pierwsza zasada: trzeba dać możliwość wypowiedzenia się w swobodnej dyskusji reprezentantom wszystkich zainteresowanych stron. Najpierw zatem przedstawiciele różnych grup społecznych i zawodowych z Obszaru Metropolitalnego Trójmiasta zajmowali się, w ramach zorganizowanych w minionym tygodniu warsztatów, inwestycjami gospodarczymi. Potem zastanawiali się nad kryteriami oceny projektów związanych z aktywizacją społeczną. Zwieńczeniem tych dyskusji były kolejne warsztaty, poświęcone powiązaniom przestrzennym w trójmiejskiej metropolii.

Trochę to przypominało grę na szachownicy. Reprezentanci różnych środowisk (naukowych, samorządowych, biznesowych, eksperckich), siedząc po osiem osób przy ośmiu stolikach, wskazywali propozycje dotyczące powiązań przestrzennych w metropolii. Zajmowali się trzema konkretnymi zagadnieniami (modułami), dotyczącymi poprawy: spójności systemu transportowego; warunków życia i atrakcyjności osiedlania się związanej ze zwiększeniem bezpieczeństwa energetycznego i ekologicznego; warunków życia i atrakcyjności osiedleńczej wynikającej z działań rewitalizacyjnych. Zadaniem uczestników warsztatów było m.in. wskazanie propozycji kryteriów wyboru i oceny inwestycji. Na identyfikatorach uczestników warsztatów napisano tylko imiona i nazwiska oraz numery stolików. Nie uwidoczniono stanowisk (np. wiceprezydenta dużego miasta, profesora, prezesa, dyrektora); wszyscy byli na równych prawach.

Debata dotyczyła wielu aspektów. Pomocne przy wskazywaniu priorytetów były pytania, przygotowane przez organizatorów warsztatów. Konieczne było przy tym uwzględnienie stanowiska negocjacyjnego samorządu województwa pomorskiego i zasad realizacji ZIT w Polsce. A więc, uczestnicy warsztatów musieli tak dobierać swe wskazania, by inwestycje charakteryzowały się m.in. ponadlokalną rangą, komplementarnością; były uzgodnione ze wszystkimi partnerami porozumienia ZIT; miały strategiczne znaczenie dla rozwoju obszaru funkcjonalnego OMT. Trzeba było też mieć na uwadze oczekiwania samorządu województwa, a inwestycje powinny sprzyjać rozwojowi przedsiębiorczości i wzrostowi zatrudnienia; angażować środki prywatne; poszerzać bazę dochodową jednostek samorządu terytorialnego.

Na tym nie koniec. Po zakończeniu warsztatów zaczynają się konsultacje wewnętrzne dotyczące kryteriów wyboru konkretnych inwestycji do realizacji. Wykazy propozycji kryteriów zostaną przesłane przez sekretariat Związku ZIT osobom, upoważnionym przez gminy i powiaty do kontaktów ze Związkiem Zintegrowane Inwestycje Terytorialne (związkiem utworzonym na mocy porozumienia z 14 lutego br.).

Z wnioskami zapozna się zarząd ZIT. Potem, na podstawie przyjętych kryteriów wyboru projektów, zostanie sporządzony ranking inwestycji. Rada ZIT podejmie decyzję dotyczącą stanowiska negocjacyjnego OMT - do rozmów z zarządem województwa pomorskiego. Spotkanie zespołu negocjacyjnego zaplanowano na II dekadę marca.

Treści, za które warto zapłacić!
REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI


Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki