Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pomorze: strategia dla metropolii. Co powstanie w oparciu o fundusze unijne?

Jacek Wierciński
Czy uda się wykorzystać  unijne pieniądze na rozbudowę  systemu zarządzania ruchem Tristar w Trójmieście?
Czy uda się wykorzystać unijne pieniądze na rozbudowę systemu zarządzania ruchem Tristar w Trójmieście? T.Bołt/archiwum DB
Przedstawiciele 36 samorządów z Trójmiasta i okolic wyłonili listę kilkudziesięciu pomysłów, których realizację umożliwi 1,06 mld zł dofinansowania z funduszy unijnych. Zanim metropolia zacznie starać się o pieniądze w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych - 83 propozycje zostaną jeszcze "przesiane przez sito" kryteriów, które dopiero powstają. Aby wybrać te właściwe, samorządowcy mają 3 tygodnie.

Narodowe Centrum Sportów Motorowych i Rekreacji, Pomorskie Centrum Symulacji Morskich czy Laboratorium Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku - innowacyjne centrum transferu technologii - to tylko trzy z długiej listy pomysłów na spożytkowanie dofinansowania, jakie metropolia ma szansę pozyskać w ramach dodatkowych środków ZIT. Kluczem do pieniędzy ma być współpraca pomiędzy samorządami i korzyści wykraczające poza granice jednej gminy.

- Szczegółowe kryteria oceny, od której zależeć będzie akceptacja projektów, nie mogą być jeszcze przedstawione, chcemy, by w pierwszej kolejności zapoznali się z nimi przedstawiciele porozumienia ZIT - mówi Rafał Szporko, prezes DS Consulting, firmy, która wspólnie ze spółką InvestGDA, na zlecenie stowarzyszenia Gdańskiego Obszaru Metropolitalnego, doradza, jakimi kryteriami kierować się przy sporządzaniu listy przedsięwzięć przewidzianych do realizacji w ramach ZIT. - Można jednak z dużą dozą pewności powiedzieć, że ważne będą przy ocenie wszystkich projektów takie aspekty jak partnerstwo w projekcie, metropolitalny charakter czy uzasadnienie ekonomiczne - zapowiada. Dodaje, że premiowane będą projekty uwzględniające potencjał i bariery całego obszaru metropolitalnego.

Projekty dotyczą całej palety zagadnień - od służby zdrowia, przez edukację, ochronę przeciwpowodziową po segregację śmieci. To, jak szerokie i "ponadgminne" są ramy projektów, widać na przykładzie planowanego wspólnie przez Uniwersytet Gdański, lokalne parafie, samorządy, przedsiębiorców i wojewódzkiego konserwatora zabytków "Wzmocnienia produktu turystycznego Żuławy". Wzmocnienie polegać ma m.in. na rewitalizacji sakralnych zabytków gotyckich, utworzeniu Muzeum Szlaku Kościołów Gotyckich w Ostaszewie, rewitalizacji domów podcieniowych w Marynowach, Żuławkach i Orłowie, budowie czterech pomostów cumowniczych na Tudze i Szkarpawie oraz budowie trasy rowerowej w kierunku Stegny z Nowego Dworu Gdańskiego.

Oryginalnym przykładem jest z kolei "Pomorskie Internetowe Centrum Usług Wspólnych Przemysłu Czasu Wolnego". Nowa jednostka organizacyjna miałaby rozsianym po różnych gminach placówkom, takim jak muzea, domy kultury czy ośrodki sportowe, zapewniać obsługę księgową i płacową, usługi informatyczne, kadrowe i inne. Oznaczałoby to oszczędności rzędu 20-50 proc. i możliwość lepszego wykorzystania personelu.

Decyzja dotycząca wyboru konkretnych fiszek do realizacji w najbliższych siedmiu latach w oparciu o fundusze unijne musi zapaść szybko. Resort infrastruktury i rozwoju wymaga dostarczenia pełnej listy projektów do końca marca.

Treści, za które warto zapłacić!
REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI


Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki