Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pomorze: PG dostała miliony na kierunki zamawiane, UG składa odwołanie

Agata Cymanowska
PG zdobyła ponad 4,5 mln zł na kierunki zamawiane
PG zdobyła ponad 4,5 mln zł na kierunki zamawiane Grzegorz Mehring
Nawet tysiąc złotych stypendium, bogatszy program studiów, spotkania z ekspertami - te i wiele innych przywilejów czeka na studentów tzw. kierunków zamawianych, czyli strategicznych dla gospodarczego rozwoju kraju (specjalności nauk technicznych, matematycznych i przyrodniczych). Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego ogłosiło wyniki konkursu na realizację programu takich studiów.

Z pomorskich uczelni największe dofinansowanie - ponad 4,5 mln zł - otrzyma w tym roku Politechnika Gdańska. Na Wydziale Chemicznym studenci będą mieli możliwość studiowania na 4 kierunkach zamawianych - biotechnologii, chemii, ochronie środowiska - wykładanej w języku angielskim - oraz technologiach ochrony środowiska. Naukę będzie mogło podjąć w sumie 586 studentów, a stypendia otrzyma 80 osób (w tym 55 kobiet). Na pierwszym roku o objęciu wsparciem stypendialnym zdecydują świadectwo, a w kolejnych latach - wyniki w nauce.

Gdańsk: Rusza rekrutacja na Politechnikę Gdańską

- Studenci kierunków zamawianych uczestniczyć będą w kursach wyrównawczych z matematyki i fizyki oraz w zajęciach dydaktycznych, prowadzonych przez wybitnych wykładowców z kraju i zagranicy. Przewidziane są też wyjazdy do przedsiębiorstw oferujących absolwentom zatrudnienie oraz pomoc w wyborze staży i praktyk - wylicza dr hab. inż. Michał Pilarczyk, prodziekan ds. studiów na Wydziale Chemicznym PG. - Poza tym dzięki programowi kształcenia zamawianego mamy możliwość przygotowania skryptów dla studentów.

4 mln zł na prowadzenie kierunków - matematyka, fizyka i fizyka techniczna (inż.) oraz ochrona środowiska - otrzyma również Akademia Pomorska w Słupsku.

Od decyzji ministerstwa odwoływać się zamierza natomiast Uniwersytet Gdański. Dwa wnioski uczelni - chodzi o takie kierunki jak bioinformatyka, informatyka i matematyka oraz agrochemia, chemia, ochrona środowiska i biotechnologia - zostały co prawda zaopiniowane pozytywnie, ale zabrakło na nie pieniędzy. - Chcemy się odwoływać od tej decyzji, ponieważ jesteśmy przekonani, że nasze projekty są bardzo dobre - mówi Beata Czechowska-Derkacz, rzecznik UG.

Program kształcenia zamawianego realizowany jest po raz czwarty. W tym roku MNiSW pozytywnie oceniło 88 z 228 wniosków. Dofinansowanie na łączną kwotę 200 mln zł uzyska 39 projektów.

Codziennie rano najważniejsze informacje z "Dziennika Bałtyckiego" prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki