Pomorze: Godła "Teraz Polska" za zegary świata, morskie...

  Pomorze: Godła "Teraz Polska" za zegary świata, morskie usługi oraz godzenie nauki z biznesem

  Kazimierz Netka

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Zegar pulsarowy
  1/4
  przejdź do galerii

  Zegar pulsarowy ©Kazimierz Netka

  Godła "Teraz Polska" otrzymały Muzeum Historyczne Miasta Gdańska, DCT Gdańsk i Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna. Uhonorowanie laureatów odbyło się 11 czerwca wieczorem, w Warszawie.
  Muzeum Historyczne Miasta Gdańska, jako pierwsze muzeum w Polsce zdobyło Godło Teraz Polska. Zostało laureatem tego konkursu w V Edycji dla Przedsięwzięć Innowacyjnych. Otrzymało je za dwa, unikatowe na skalę świata, zegary.

  DCT - Deepwater Container Terminal Gdańsk, jako jedyna firma z gospodarki morskiej otrzymała tytuł "Teraz Polska" w kategorii usługi.

  W tej samej kategorii, w gronie laureatów jest też Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna, uhonorowana za kreowanie rozwoju przedsiębiorczości poprzez tworzenie otoczenia sprzyjającego zastosowaniu innowacyjnych rozwiązań opartych ma współpracy świata nauki i biznesu.

  Czytaj też: W Gdańsku działa najdokładniejszy zegar świata - pulsarowy

  Niezwykły sukces w tym konkursie odniosło Muzeum Historyczne miasta Gdańska.
  Nagrodę odebrał Adam Koperkiewicz, dyrektor MHMG. Muzeum zdobyło laury za dwa najważniejsze dokonania naukowe Muzeum Historycznego Miasta Gdańska: Zegar Pulsarowy Gdańsk 2011 oraz Precyzyjny Zegar Wahadłowy Hevelius 2011. Obydwa te urządzenia nominowane zostały do Godła Promocyjnego "Teraz Polska" w kategorii "Innowacje".

  Zegar pulsarowy


  Zegar pulsarowy został zamontowany w Parlamencie Europejskim. Istotą tego wynalazku jest to, że dzięki badaniom polskich naukowców, po raz pierwszy w historii świata udało się sięgnąć po źródło czasu nie tylko poza Ziemię ale nawet poza Układ Słoneczny.

  To sygnały z gwiazd - pulsarów, odbierane w Gdańsku i przetwarzane na jednostki czasu, stały się podstawą do tworzenia na naszym globie pulsarowej skali czasu (zewnętrznej w stosunku do naszej planety). Można powiedzieć, że podstawą tej skali jest "tętno" Kosmosu. Sygnały odbierane są z sześciu gwiazd, odległych od nas o 1000 - 10 000 lat świetlnych (rok świetlny to odległość jaką pokonuje światło w ciągu roku, poruszając się z prędkością 300 000 kilometrów na sekundę!)

  Czytaj również: Gdańsk: Inauguracja zegara pulsarowego w kościele św. Katarzyny

  Sygnały z pulsarów przechwytywane są przez system anten - radioteleskop - umieszczony na dachu Kościoła Św. Katarzyny w centrum Gdańska. Tam też gwiezdne impulsy przetwarzane są przez komputer na jednostki czasu.

  Czytaj również: Zegar pulsarowy w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego (ZDJĘCIA, FILM)

  Teraz wskazania Zegara Pulsarowego Gdańsk 2011 obserwowane są we wspomnianej świątyni na poddaszu, w Urzędzie Miejskim w sali nr 315 obok gabinetu prezydenta Gdańska, w sali obrad pomorskiego Sejmiku, w Gdańskim Parku Naukowo-Technologicznym oraz w Parlamencie Europejskim, w Brukseli.
  1 3 »

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo