Pomorze: Godła "Teraz Polska" za zegary świata, morskie usługi oraz godzenie nauki z biznesem

Kazimierz Netka
Zegar pulsarowy
Zegar pulsarowy Kazimierz Netka
Godła "Teraz Polska" otrzymały Muzeum Historyczne Miasta Gdańska, DCT Gdańsk i Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna. Uhonorowanie laureatów odbyło się 11 czerwca wieczorem, w Warszawie.

Muzeum Historyczne Miasta Gdańska, jako pierwsze muzeum w Polsce zdobyło Godło Teraz Polska. Zostało laureatem tego konkursu w V Edycji dla Przedsięwzięć Innowacyjnych. Otrzymało je za dwa, unikatowe na skalę świata, zegary.

DCT - Deepwater Container Terminal Gdańsk, jako jedyna firma z gospodarki morskiej otrzymała tytuł "Teraz Polska" w kategorii usługi.

W tej samej kategorii, w gronie laureatów jest też Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna, uhonorowana za kreowanie rozwoju przedsiębiorczości poprzez tworzenie otoczenia sprzyjającego zastosowaniu innowacyjnych rozwiązań opartych ma współpracy świata nauki i biznesu.

Czytaj też: W Gdańsku działa najdokładniejszy zegar świata - pulsarowy

Niezwykły sukces w tym konkursie odniosło Muzeum Historyczne miasta Gdańska. Nagrodę odebrał Adam Koperkiewicz, dyrektor MHMG. Muzeum zdobyło laury za dwa najważniejsze dokonania naukowe Muzeum Historycznego Miasta Gdańska: Zegar Pulsarowy Gdańsk 2011 oraz Precyzyjny Zegar Wahadłowy Hevelius 2011. Obydwa te urządzenia nominowane zostały do Godła Promocyjnego "Teraz Polska" w kategorii "Innowacje".

Zegar pulsarowy

Zegar pulsarowy został zamontowany w Parlamencie Europejskim. Istotą tego wynalazku jest to, że dzięki badaniom polskich naukowców, po raz pierwszy w historii świata udało się sięgnąć po źródło czasu nie tylko poza Ziemię ale nawet poza Układ Słoneczny.

To sygnały z gwiazd - pulsarów, odbierane w Gdańsku i przetwarzane na jednostki czasu, stały się podstawą do tworzenia na naszym globie pulsarowej skali czasu (zewnętrznej w stosunku do naszej planety). Można powiedzieć, że podstawą tej skali jest "tętno" Kosmosu. Sygnały odbierane są z sześciu gwiazd, odległych od nas o 1000 - 10 000 lat świetlnych (rok świetlny to odległość jaką pokonuje światło w ciągu roku, poruszając się z prędkością 300 000 kilometrów na sekundę!)

Sygnały z pulsarów przechwytywane są przez system anten - radioteleskop - umieszczony na dachu Kościoła Św. Katarzyny w centrum Gdańska. Tam też gwiezdne impulsy przetwarzane są przez komputer na jednostki czasu.

Czytaj również: Zegar pulsarowy w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego (ZDJĘCIA, FILM)

Teraz wskazania Zegara Pulsarowego Gdańsk 2011 obserwowane są we wspomnianej świątyni na poddaszu, w Urzędzie Miejskim w sali nr 315 obok gabinetu prezydenta Gdańska, w sali obrad pomorskiego Sejmiku, w Gdańskim Parku Naukowo-Technologicznym oraz w Parlamencie Europejskim, w Brukseli.
Twórcami gdańskiego zegara pulsarowego są: dr inż. Grzegorz Szychliński, zastępca dyrektora ds. ochrony dziedzictwa kulturowego Muzeum Historycznego Miasta Gdańska, kustosz Oddziału Zegarów Wieżowych - pomysłodawca zegara pulsarowego; mgr inż. Dariusz Samek, inżynier elektronik z firmy EKO Elektronik, specjalista technik antenowych i aparatury elektronicznej; mgr inż. Mirosław Owczynnik, inżynier elektronik z firmy EKO Elektronik, specjalista w zakresie aparatury elektronicznej; mgr Eugeniusz Pazderski, astronom, specjalista w dziedzinie aparatury radioastronomicznej z Centrum Astronomii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Oczywiście, nie udałoby się tego wszystkiego dokonać bez poparcia, jakiego udzielał karmelitanin, ojciec Tadeusz Popiela, rektor Kościoła pod wezwaniem Świętej Katarzyny w Gdańsku.

Czytaj też: Gdańsk: Pierwszy zegar pulsarowy coraz bardziej popularny

Wynalazek ten może służyć nie tylko precyzyjnemu odmierzaniu upływających chwil... Radioteleskop znajdujący się na Kościele Św. Katarzyny może być narzędziem do badania pulsarów - mówi dr Grzegorz Szychliński. W nieodległej przyszłości zostanie wykorzystany do analiz aktywności Słońca - w ramach PPP - partnerstwa publiczno - prywatnego. Współdziałać będą w tym zakresie Muzeum Historyczne Miasta Gdańska, Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk w Warszawie oraz Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna - Gdański Park Naukowo-Technologiczny.

- To nic dziwnego, że w naszym regionie takie są wyniki badań - mówi dr Grzegorz Szychliński. - Około pół tysiąca lat temu we Fromborku, żył odkrywca, który wymyślił coś takiego, co niemal odwróciło świat do góry nogami. Chodzi oczywiście o Mikołaja Kopernika.

Precyzyjny Zegar Wahadłowy Hevelius 2011

W Gdańsku cztery wieki temu działał Jan Heweliusz - badacz Kosmosu. Temu naukowcowi poświęcony jest drugi gdański wynalazek nagrodzony Godłem Promocyjnego "Teraz Polska" w kategorii "Innowacje": Precyzyjny Zegar Wahadłowy Hevelius 2011.

Warto wiedzieć, że według Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, innowacją jest każda zmiana dająca nową jakość, tworząca nowy produkt, usługę, lub wprowadzająca ich ulepszenie.

Czytaj też: Gdańsk: Nowy zegar Heweliusza

Zegar Wahadłowy Hevelius napędzany jest poprzez kulkę spadającą swobodnie z wysokości 50 mm i uderzającą w ukośną płaszczyznę soczewki wahadła. Przekazywana jest wówczas, tym uderzeniem, porcja energii, podtrzymująca ruch wahadła. Ten zegar, wynaleziony i zbudowany przez zespół pracowników MHMG, to najdokładniejszy tego typu czasomierz na świecie. Jest testem - do jakich granic dokładności można mierzyć czas zegarem mechanicznym.

Zegar zainstalowano w Baszcie na Zamurzu w Gdańsku, ul. Podmurze 2, przy placu Dariusza Kobzdeja w Gdańsku.
Autorem pomysłu i głównym projektantem precyzyjnego zegara HEVELIUS 2011 jest dr Grzegorz Szychliński, wraz z zespołem współpracowników z Muzeum Zegarów Wieżowych MHMG: Moniką Głowińską i Tadeuszem Stojałowskim.

Projekt części mechanicznej wykonano przy współpracy ze Sławomirem Droździewiczem, długoletnim głównym technologiem firmy Hydroster.

Autorami części elektrycznej i elektronicznej zegara oraz obróbki i prezentacji danych są wspomniani już przy zegarze pulsarowym: Mirosław Owczynnik i Dariusz Samek - z zespołem współpracowników: Wojciechem Lipskim i Piotrem Celmerem, a także Eugeniusz Pazderski.

Gdańsk: Zegar wahadłowy Hevelius 2011 można było oglądać do końca sierpnia ub.r.

Temat badawczy statystycznej analizy danych i prognozowania podjął zespół Politechniki Gdańskiej pod kierownictwem prof. Eligiusza Mieloszyka z Katedry Równań Różniczkowych i Zastosowań Matematyki. Konsultantem ds. standardów i opiniodawcą koncepcji jest Geoff Armitage, dyrektor ds. standardów i etyki British Horological Institute. Część plastyczną i projekt aranżacji wystawy wykonał prof. Roman Gajewski z Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.

Codziennie rano najważniejsze informacje z "Dziennika Bałtyckiego" prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie