Pomorze: 1474 zarzuty dla lekarzy weterynarii za ubój bez badań. Obu lekarzom grozi do 12 lat więzienia

Jacek Wierciński
Jacek Wierciński
Łukasz Zarzycki/Polskapress
Mieli wystawiać dokumenty pozwalające na ubój drobiu bez odpowiednich badań, co uznane zostało za cały szereg przestępstw m.in. oszustwo, poświadczenie nieprawdy dla osiągnięcia zysku, a dodatkowo mieli podżegać do składania fałszywych zeznań. Dwaj lekarze weterynarii: Tomasz K. i Michał G., którzy w przeszłości pełnili urzędowe funkcje, usłyszało aż 1474 zarzuty, za które grozi im do 12 lat więzienia.

- Jak ustalono, lekarze weterynarii Tomasz K. i Michał G. pełniąc w latach 2014-2015 funkcje urzędowych lekarzy weterynarii w zakresie przeprowadzania badań przedubojowych drobiu, udostępniali nieuprawnionym osobom podstemplowane i podpisane przez siebie in blanco druki wydane przez właściwych miejscowo Powiatowych Lekarzy Weterynarii z terenu województwa pomorskiego, które to dokumenty stanowiły podstawę przyjęcia drobiu do ubojni – relacjonuje prokurator Marzena Muklewicz z Prokuratury Regionalnej w Gdańsku. - W wyniku takich działań, badania wykonywane były przez osoby do tego nieuprawnione, a część z badań w ogóle nie odbyła się. Za wystawione w ten sposób świadectwa zdrowia dla drobiu przeznaczonego do uboju, wyżej wymienieni lekarze otrzymywali od właściwych powiatowych lekarzy weterynarii nienależne im wynagrodzenie – dodaje.

Jak słyszymy, postępowanie w tej sprawie prowadzone jest w „Regionalnej” przy współudziale policjantów z Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku, a obaj weterynarze związani byli ze spółką prowadzącą działalność na terenie Gdańska, specjalizującą się w obsłudze weterynaryjnej drobiu.

Według ustaleń śledczych, Tomasz K. i Michał G. wystawiali dokumentację w postaci kart „książki leczenia zwierząt gospodarskich oraz zwierząt, z których pozyskane tkanki lub produkty są przeznaczone do spożycia przez ludzi/ewidencja leczenia zwierząt”, dotyczącą dni i godzin, w których sami nie wykonywali pracy. W aktach sprawy znalazły się liczne dokumenty i zeznania ponad 150 świadków. Pozwoliły one postawić podejrzanym łącznie 1474 zarzuty kwalifikowane jako oszustwa na szkodę powiatowych lekarzy weterynarii, poświadczenie nieprawdy w dokumentach w celu osiągnięcia korzyści majątkowej oraz podżegania do składania fałszywych zeznań.

- Czyny zarzucone podejrzanym zagrożone są karą do 12 lat pozbawienia wolności – zaznacza prok. Marzena Muklewicz. - Wobec podejrzanych lekarzy weterynarii prokurator zastosował  środki zapobiegawcze w postaci dozoru policji, zakazu kontaktowania, poręczenia majątkowego oraz nakazu powstrzymania się od określonej działalności i zawieszenia w czynnościach służbowych urzędowego lekarza weterynarii.

Sprawa jest rozwojowa.

Za nami Wybory Miss Rypin Agra 2023

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki
Dodaj ogłoszenie