MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Pomorze: 1474 zarzuty dla lekarzy weterynarii za ubój bez badań. Obu lekarzom grozi do 12 lat więzienia

Jacek Wierciński
Jacek Wierciński
Łukasz Zarzycki/Polskapress
Mieli wystawiać dokumenty pozwalające na ubój drobiu bez odpowiednich badań, co uznane zostało za cały szereg przestępstw m.in. oszustwo, poświadczenie nieprawdy dla osiągnięcia zysku, a dodatkowo mieli podżegać do składania fałszywych zeznań. Dwaj lekarze weterynarii: Tomasz K. i Michał G., którzy w przeszłości pełnili urzędowe funkcje, usłyszało aż 1474 zarzuty, za które grozi im do 12 lat więzienia.

- Jak ustalono, lekarze weterynarii Tomasz K. i Michał G. pełniąc w latach 2014-2015 funkcje urzędowych lekarzy weterynarii w zakresie przeprowadzania badań przedubojowych drobiu, udostępniali nieuprawnionym osobom podstemplowane i podpisane przez siebie in blanco druki wydane przez właściwych miejscowo Powiatowych Lekarzy Weterynarii z terenu województwa pomorskiego, które to dokumenty stanowiły podstawę przyjęcia drobiu do ubojni – relacjonuje prokurator Marzena Muklewicz z Prokuratury Regionalnej w Gdańsku. - W wyniku takich działań, badania wykonywane były przez osoby do tego nieuprawnione, a część z badań w ogóle nie odbyła się. Za wystawione w ten sposób świadectwa zdrowia dla drobiu przeznaczonego do uboju, wyżej wymienieni lekarze otrzymywali od właściwych powiatowych lekarzy weterynarii nienależne im wynagrodzenie – dodaje.

Jak słyszymy, postępowanie w tej sprawie prowadzone jest w „Regionalnej” przy współudziale policjantów z Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku, a obaj weterynarze związani byli ze spółką prowadzącą działalność na terenie Gdańska, specjalizującą się w obsłudze weterynaryjnej drobiu.

Według ustaleń śledczych, Tomasz K. i Michał G. wystawiali dokumentację w postaci kart „książki leczenia zwierząt gospodarskich oraz zwierząt, z których pozyskane tkanki lub produkty są przeznaczone do spożycia przez ludzi/ewidencja leczenia zwierząt”, dotyczącą dni i godzin, w których sami nie wykonywali pracy. W aktach sprawy znalazły się liczne dokumenty i zeznania ponad 150 świadków. Pozwoliły one postawić podejrzanym łącznie 1474 zarzuty kwalifikowane jako oszustwa na szkodę powiatowych lekarzy weterynarii, poświadczenie nieprawdy w dokumentach w celu osiągnięcia korzyści majątkowej oraz podżegania do składania fałszywych zeznań.

- Czyny zarzucone podejrzanym zagrożone są karą do 12 lat pozbawienia wolności – zaznacza prok. Marzena Muklewicz. - Wobec podejrzanych lekarzy weterynarii prokurator zastosował  środki zapobiegawcze w postaci dozoru policji, zakazu kontaktowania, poręczenia majątkowego oraz nakazu powstrzymania się od określonej działalności i zawieszenia w czynnościach służbowych urzędowego lekarza weterynarii.

Sprawa jest rozwojowa.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ubezpieczenie maszyn rolniczych. Kiedy jest obowiązkowe?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki