18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pomorzanie wskazali regionalne, inteligentne specjalizacje regionu

Kazimierz Netka
Technologie informacyjne, gospodarka morska, energetyka, usługi - to najważniejsze branże, w których nasz region powinien się specjalizować. Wyboru dokonano we wtorek, podczas seminarium pt. "Kluczowe technologie dla rozwoju Pomorza - w poszukiwaniu inteligentne specjalizacji".

Debatę na ten temat, z udziałem reprezentanta rządu, zorganizował Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową, we współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Pomorskiego. Nasze województwo musi wybrać dziedziny gospodarki oraz nauki, w których będzie się specjalizować. Jest to niezbędne przy staraniach o unijne dofinansowanie w następnym okresie dotowania z UE, 2014 - 2020. Podobnego wyboru specjalizacji musi dokonać rząd. We wtorek, podczas seminarium, w materiałach, przedstawionych przez Ministerstwo Gospodarki zabrakło morza i stoczni. Był zaś przemysł drzewno - meblarski, lotniczy, a także odzieżowy i tekstylny.

Czytaj więcej informacji biznesowych i gospodarczych z Pomorza

Nasz region, swe branże o najwyższym potencjale rozwoju przedstawił w Strategii "Pomorskie 2020". We wtorek przypomniał je Wiesław Byczkowski, wicemarszałek województwa pomorskiego. Oto niektóre z nich: ICT (Według Agencji Rozwoju Pomorza ICT to Information & Communication Technology - działalność związana z rozwojem oprogramowania oraz świadczenia usług.

Częścią sektora jest ITO - Information Technology Outsourcing obejmujący wyspecjalizowane firmy lub ich jednostki organizacyjne, które na zlecenie innych przedsiębiorstw przejmują realizację procesów informatycznych, tj.: wprowadzanie danych do baz, programowanie, testowanie oprogramowania, itp.), farmaceutyka, logistyka, technologie off shore, energetyka, usługi biznesowe, przemysły kreatywne. Wśród branż bardzo rozwiniętych w Pomroskiem, strategia wylicza: petrochemiczną, a także turystykę i gospodarcze wykorzystanie morza. To niektóre nasze specjalizacje regionalne.

Wybierając dla województwa pomorskiego inteligentne specjalizacje -kluczowe technologie dla rozwoju regionu, powinniśmy zadawać sobie sprawę, jak bardzo nasze przedsiębiorstwa są zależne od unijnych dotacji. Z informacji, które zebranym przekazał Radomir Matczak, dyrektor Departamentu Rozwoju Regionalnego i Przestrzennego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego, wynika, że ta zależność od unijnego wsparcia, jest niewielka. Zwłaszcza jeżeli chodzi o małe firmy. Unijne wsparcie wynosi nie więcej niż 5 procent globalnych wydatków inwestycyjnych przedsiębiorstw.

Wskaźniki naszego rozwoju nie są zbyt optymistyczne, ale poprawę widać. Nie wiadomo, co zgotuje nam kryzys. Na czym więc powinniśmy się oprzeć? Odpowiedź na to pytanie nie jest łatwa. Jeżeli chodzi o Gdańsk, to w najlepszych latach swego rozwoju, bogacił się on dzięki handlowi - przypomniał Włodzimierz Szordykowski, dyrektor Departamentu Rozwoju Gospodarczego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego.

Czy Pomorskie powinno specjalizować się w handlu? Czy też oprzeć się na nowych branżach?
Stanisław Szultka z Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową, przedstawiając wyniki z foresigtu (prognozowania) "Pomorze 2030", zwrócił uwagę na fakt, że mamy silne zaplecze naukowe, ale potencjał wdrożeniowy wyników badań naukowych, jest niewielki. Natomiast specjalizacje technologiczne Pomorza to np. informacja i telekomunikacja (m.in. komputery wysokiej wydajności), elektronika (bezprzewodowa, bezpieczeństwa), energia (w tym odnawialna), środowisko (zasoby wody), technologie produkcyjne (nanoskrawanie).

Podczas dyskusji, którą prowadził Maciej Dzierżanowski z Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową, wypowiadali się naukowcy i przedsiębiorcy. Zdecydowanie, prawie wszyscy opowiadali się za wykorzystaniem technologii informacyjnych, a także biotechnologii, biologii, chemii. Nowoczesne dokonania w tym zakresie będzie można wykorzystać w innych typowo pomorskich specjalnościach, jak np. energetyka, gospodarka morska, oczywiście przemysł okrętowy (ta branża od dawna jest typowo pomorską specjalnością), turystyka.

Niezmiernie istotne dla nas są usługi. Chodzi zaś o obsługę biznesu. Nie tylko krajowego, ale również w skali świata. Stajemy się w tym potęgą. Powstaje u nas coraz więcej firm z branży PBO (Business Process Outsourcing - wyspecjalizowane firmy lub ich jednostki, dokonujące, na zlecenie innych przedsiębiorstw, przeprowadzania nieprodukcyjnych procesów biznesowych) i SSC (Shared Service Centres - wyodrębnione jednostki usługowe danego przedsiębiorstwa lub samodzielne podmioty gospodarcze działające na rzecz macierzystej organizacji i jej oddziałów, obsługujące powierzone im procesy biznesowe).

Niestety, na przeszkodzie w wykorzystywaniu dużego, pomorskiego potencjału naukowego i gospodarczego, stoi brak harmonijnej współpracy między działalnością badawczo-rozwojową i wdrożeniami.

Codziennie rano najważniejsze informacje z "Dziennika Bałtyckiego" prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki