Pomorskie uczelnie czekają na studentów. Tu znajdziesz kierunek dla siebie

Justyna Degórska
Przemek Świderski
Udostępnij:
W tym roku oferta pomorskich uczelni znów się poszerzy. Wśród nowości jest biznes chemiczny, dziennikarstwo sportowe oraz psychologia zdrowia.

Określenie dalszej drogi swojej edukacji poprzez wybranie odpowiedniego kierunku i uczelni to bez wątpienia jedna z najtrudniejszych decyzji w życiu każdego maturzysty. Dla absolwentów szkół średnich, którzy swoją karierę planują kontynuować na Pomorzu, uczelnie z tego regionu jak zwykle przygotowały bogatą ofertę kierunków i specjalności.

Uniwersytet Gdański

Jedną z najbardziej dynamicznie rozwijających się uczelni w województwie pomorskim jest Uniwersytet Gdański. W ciągu ostatnich trzech lat uczelnia uruchomiła 17 nowych kierunków studiów, w tym także kierunki w języku angielskim. Wśród nich były m.in. kryminologia i iberystyka. W roku akademickim 2016/2017 także nie zabraknie nowości. Od 16 maja uczelnia rozpoczyna rekrutację m.in. na kierunek biznes chemiczny.

- Programy nowych kierunków tworzone są we współpracy z praktykami i ekspertami w poszczególnych dziedzinach - tłumaczy dr Beata Czechowska-Derkacz, rzecznik prasowy UG. - Uczelnia wykorzystuje w tym zakresie wiedzę i doświadczenie przyszłych pracodawców, którzy stwarzają także możliwości atrakcyjnych praktyk i staży - dodaje.

Politechnika Gdańska

Uczelnia zalicza się do jednej z najstarszych i najlepszych w Polsce. Jest też ujęta w rankingu 800 najlepszych uczelni świata. Łącznie na 9 wydziałach studiuje tu ponad 27 tys. studentów na studiach inżynierskich i magisterskich realizowanych w systemie stacjonarnym i niestacjonarnym.

Mimo szerokiej oferty kierunków i specjalności, od roku akademickiego 2016/2017 władze PG planują kilka nowości. Na studiach pierwszego stopnia będzie to ekonomia, na studiach drugiego stopinia - gospodarka przestrzenna oraz technologie kosmiczne i satelitarne. Warto dodać, że nabór na studia stacjonarne I stopnia rozpocznie się już 11 maja.

Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku

Uczelnia kształci artystów, projektantów i animatorów kultury, którzy odnoszą sukcesy w dziedzinie sztuki, nauki i biznesu. Tu maturzyści mogą realizować pasje oraz zdobywać wiedzę na pięciu wydziałach oraz dziesięciu kierunkach.

- Od lat właściwie wszystkie kierunki cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem - mówi Kamila Ochędzan z biura promocji gdańskiej ASP. - Średnia osób na jedno miejsce stale przewyższa dwie - dodaje.
W czasie ubiegłorocznej rekrutacji do najpopularniejszych kierunków należały grafika, architektura wnętrz oraz wzornictwo. O jedno miejsce na tych studiach ubiegały się nawet cztery osoby.

Tegoroczne zapisy na ASP rozpoczną się 1 czerwca. Absolwentów szkół średnich chcących lepiej poznać mury akademii, uczelnia zachęca do udziału m.in. w wystawach i warsztatach. Okazja, by zwiedzić uczelnię, nadarzy się m.in. 21 maja podczas Europejskiej Nocy Muzeów.

Gdański Uniwersytet Medyczny

To największa uczelnia medyczna w Polsce północnej i jedna z lepszych w kraju. Intensywnie rozwija badania naukowe, czego dowodem są m.in. jej czołowe pozycje w rankingu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Uczelnia kształci ponad 6 tys. studentów na czterech wydziałach. W zeszłym roku, kierunkiem cieszącym się największą popularnością maturzystów był kierunek lekarsko-dentystyczny. O jedno miejsce ubiegało się tu 36 osób.

- Zajęcia odbywają się w nowoczesnych salach, a kształcenie kliniczne w najnowocześniejszym szpitalu na Pomorzu, Centrum Medycyny Inwazyjnej - wyjaśnia Natalia Wosiek, rzecznik prasowy uczelni. - W planach mamy również inne inwestycje, które będą służyły studentom, w tym powstanie drugiego po CMI, najnowocześniejszego na Pomorzu szpitala, Centrum Medycyny Nieinwazyjnej - dodaje. Tegoroczna rejestracja w GUMed odbywać się będzie w terminie: na jednolite studia magisterskie od 2 maja do 8 lipca, na studia I stopnia od 2 maja do 15 lipca, na studia II stopnia od 1 czerwca do 24 lipca.

Akademia Wychowania Fizycznego i sportu w Gdańsku

Tych, którzy mają nadzieję związać swoją karierę ze sportem, z pewnością zainteresuje oferta gdańskiej AWFiS. W bieżącym roku akademickim najpopularniejszym kierunkiem studiów stacjonarnych okazała się tu fizjoterapia, sport i wychowanie fizyczne. Nowością jest terapia zajęciowa oraz komunikacja i dziennikarstwo sportowe.

Uniwersytet Gdański
W roku akademickim 2015/2016 wśród najpopularniejszych kierunków na UG znalazła się skandynawistyka, kryminologia
i psychologia.

W czasie ostatniej rekrutacji dużym zainteresowaniem kandydatów na studia I stopnia cieszyły się również nowe kierunki, takie jak studia wschodnie, studia bałkańskie, gospodarka Finlandii czy dyplomacja. Na tym jednak nie koniec, gdyż oferta UG stale się powiększa. W nadchodzącym roku akademickim uczelnia planuje uruchomienie kierunku biznes chemiczny (studia stacjonarne I stopnia). To pierwsze tego typu w Polsce unikatowe studia o profilu inżyniersko-menedżerskim, które przygotują kadrę inżyniersko-menedżerską dla szeroko pojętej branży chemicznej. Nowy kierunek studiów został zainspirowany przez pracodawców z branży chemicznej, współpracujących z UG.

Ponadto, w nadchodzącym roku akademickim UG planuje też otworzenie dwóch nowych specjalności. Będą to psychoseksuologia na kierunku psychologia (studia stacjonarne i niestacjonarne, jednolite magisterskie) oraz przetwarzanie języka naturalnego na kierunku filologia angielska (studia stacjonarne II stopnia).

Politechnika Gdańska
Podczas rekrutacji 2015/2016 na PG, najwięcej chętnych aplikowało na kierunki gospodarka przestrzenna, energetyka oraz geodezja i kartografia.

Pomimo bogatej oferty studiów od roku akademickiego 2016/2017 planowane jest uruchomienie nowego kierunku - ekonomia (studia stacjonarne I stopnia). Studenci będą mieli tu do wyboru trzy następujące profile kształcenia: ekonomię społeczną, ekonomię międzynarodową oraz ekonomię menedżerską. Władze uczelni przekonują, że absolwenci tego kierunku znajdą zatrudnienie m.in. w dziedzinie analityki ekonomicznej i inwestycyjnej, w działach finansowych wszelkich przedsiębiorstw, w administracji publicznej, a także w instytucjach międzynarodowych. Z kolei na studiach II stopnia, w semestrze letnim w roku akademickim 2016/2017, uruchomione zostaną technologie kosmiczne i satelitarne. To studia międzyuczelniane prowadzone wspólnie przez Politechnikę Gdańską, Akademię Marynarki Wojennej oraz Akademię Morską w Gdyni.

Kierunek jest odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie na specjalistów z zakresu zaawansowanych technologii kosmicznych i satelitarnych, w tym specjalizacji morskich.

Gdański Uniwersytet Medyczny
W czasie rekrutacji 2015/2016 w GUMed największą popularnością cieszył się kierunek lekarsko-dentystyczny, lekarski oraz farmacja.

W roku akademickim 2016/2017 uczelnia planuje otwarcie nowego kierunku - psychologia zdrowia. Jego celem będzie przygotowanie absolwentów do pracy w obszarze zdrowia człowieka. Absolwenci nabędą wiedzę, umiejętności i kompetencje nie tylko z obszaru psychologii, ale także z medycyny i dyscyplin takich jak neuropsychologia czy psychoonkologia.

Ukończenie tych studiów wyposaży absolwenta w wiedzę, która pozwoli na opisywanie i wyjaśnianie zachowań ludzkich w kontekście zdrowia i choroby oraz udzielanie pomocy odpowiedniej do danego przypadku. Student nauczy się także odpowiednio dobierać i posługiwać narzędziami, które pozwolą na umiejętne diagnozowanie, stosowanie różnych technik pomocy psychologicznej i efektywną współpracę w zespole interdyscyplinarnym dla dobra pacjenta. Podczas toku studiów duży nacisk zostanie położony również na znaczenie rozwoju w ciągu całego życia, empatii, otwartości na drugiego człowieka i autentyczności jako podstawy nawiązania kontaktu.

Uczelnie niepubliczne

Swoje propozycje mają również uczelnie niepubliczne. Proponują zarówno studia I i II stopnia, jak i studia podyplomowe czy seminaria doktorskie. Studenci otrzymują tu nie tylko olbrzymią dawkę wiedzy, ale także konkretne umiejętności niezbędne w przyszłej pracy zawodowej i karierze.

W ofercie są więc filologie, ale też zarządzanie czy finanse. Nie brak wielu ciekawych kierunków takich jak np. obsługa ruchu lotniczego, którą proponuje Ateneum-Szkoła Wyższa w Gdańsku lub turystyka uzdrowiskowa SPA & Wellness w gdańskiej Wyższej Szkole Bankowej. Studiować można też po angielsku - przykładem jest International Tourism Management w Wyższej Szkole Turystyki i Hotelarstwa w Gdańsku.

Z kolei w Wyższej Szkole Administracji i Biznesu im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni na uwagę zasługują kryminologia i kryminalistyka, na których zajęcia odbywają się m.in. w laboratorium kryminalistycznym. Dużą popularnością cieszą się także studia prawnicze.

- Ogromną troską uczelni jest to, by nasi absolwenci szli do pracy, a nie na bezrobocie - wyjaśnia prof. dr hab. Jerzy Młynarczyk, rektor WSAiB. - Prowadzimy w związku z tym naukowe badania rynkowe, a także utrzymujemy ścisłe kontakty ze środowiskami gospodarczymi i organizacjami pracodawców.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze 3

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

D
Dorota
WSZ, oczywiście WSZ. Czeski błąd, ale chociaż link dobry, więc w razie jak ktoś chciał sprawdzić, to nie pobłądził.
T
Tomix
Dorota to w końcu ta dietetyka na WSB jak napisałaś czy WSZ jak w linku? ;)
D
Dorota
Zdziwiona jestem, że nie ma nic o nowym kierunku Wyższej Szkoły Bankowej w Gdańsku. Od tego roku akademickiego uruchomili dietetykę, studia licencjackie (zarówno stacjonarne, jak i zaoczne). www.wsz.pl/oferta-ksztalcenia/studia-licencjackie/dietetyka To jest jedyna niepubliczna uczelnia na pomorzu, która może pochwalić się takim kierunkiem. Wiem, że nabór jeszcze trwa. Jeżeli ktoś jeszcze nie zdecydował się na studia, to ma szansę dostać się na naprawdę fajny kierunek.
Przejdź na stronę główną Dziennik Bałtycki
Dodaj ogłoszenie