Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pomorskie uczelnie czekają na studentów. Tu znajdziesz kierunek dla siebie

Justyna Degórska
Przemek Świderski
W tym roku oferta pomorskich uczelni znów się poszerzy. Wśród nowości jest biznes chemiczny, dziennikarstwo sportowe oraz psychologia zdrowia.

Określenie dalszej drogi swojej edukacji poprzez wybranie odpowiedniego kierunku i uczelni to bez wątpienia jedna z najtrudniejszych decyzji w życiu każdego maturzysty. Dla absolwentów szkół średnich, którzy swoją karierę planują kontynuować na Pomorzu, uczelnie z tego regionu jak zwykle przygotowały bogatą ofertę kierunków i specjalności.

Uniwersytet Gdański

Jedną z najbardziej dynamicznie rozwijających się uczelni w województwie pomorskim jest Uniwersytet Gdański. W ciągu ostatnich trzech lat uczelnia uruchomiła 17 nowych kierunków studiów, w tym także kierunki w języku angielskim. Wśród nich były m.in. kryminologia i iberystyka. W roku akademickim 2016/2017 także nie zabraknie nowości. Od 16 maja uczelnia rozpoczyna rekrutację m.in. na kierunek biznes chemiczny.

- Programy nowych kierunków tworzone są we współpracy z praktykami i ekspertami w poszczególnych dziedzinach - tłumaczy dr Beata Czechowska-Derkacz, rzecznik prasowy UG. - Uczelnia wykorzystuje w tym zakresie wiedzę i doświadczenie przyszłych pracodawców, którzy stwarzają także możliwości atrakcyjnych praktyk i staży - dodaje.

Politechnika Gdańska

Uczelnia zalicza się do jednej z najstarszych i najlepszych w Polsce. Jest też ujęta w rankingu 800 najlepszych uczelni świata. Łącznie na 9 wydziałach studiuje tu ponad 27 tys. studentów na studiach inżynierskich i magisterskich realizowanych w systemie stacjonarnym i niestacjonarnym.

Mimo szerokiej oferty kierunków i specjalności, od roku akademickiego 2016/2017 władze PG planują kilka nowości. Na studiach pierwszego stopnia będzie to ekonomia, na studiach drugiego stopinia - gospodarka przestrzenna oraz technologie kosmiczne i satelitarne. Warto dodać, że nabór na studia stacjonarne I stopnia rozpocznie się już 11 maja.

Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku

Uczelnia kształci artystów, projektantów i animatorów kultury, którzy odnoszą sukcesy w dziedzinie sztuki, nauki i biznesu. Tu maturzyści mogą realizować pasje oraz zdobywać wiedzę na pięciu wydziałach oraz dziesięciu kierunkach.

- Od lat właściwie wszystkie kierunki cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem - mówi Kamila Ochędzan z biura promocji gdańskiej ASP. - Średnia osób na jedno miejsce stale przewyższa dwie - dodaje.
W czasie ubiegłorocznej rekrutacji do najpopularniejszych kierunków należały grafika, architektura wnętrz oraz wzornictwo. O jedno miejsce na tych studiach ubiegały się nawet cztery osoby.

Tegoroczne zapisy na ASP rozpoczną się 1 czerwca. Absolwentów szkół średnich chcących lepiej poznać mury akademii, uczelnia zachęca do udziału m.in. w wystawach i warsztatach. Okazja, by zwiedzić uczelnię, nadarzy się m.in. 21 maja podczas Europejskiej Nocy Muzeów.

Gdański Uniwersytet Medyczny

To największa uczelnia medyczna w Polsce północnej i jedna z lepszych w kraju. Intensywnie rozwija badania naukowe, czego dowodem są m.in. jej czołowe pozycje w rankingu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Uczelnia kształci ponad 6 tys. studentów na czterech wydziałach. W zeszłym roku, kierunkiem cieszącym się największą popularnością maturzystów był kierunek lekarsko-dentystyczny. O jedno miejsce ubiegało się tu 36 osób.

- Zajęcia odbywają się w nowoczesnych salach, a kształcenie kliniczne w najnowocześniejszym szpitalu na Pomorzu, Centrum Medycyny Inwazyjnej - wyjaśnia Natalia Wosiek, rzecznik prasowy uczelni. - W planach mamy również inne inwestycje, które będą służyły studentom, w tym powstanie drugiego po CMI, najnowocześniejszego na Pomorzu szpitala, Centrum Medycyny Nieinwazyjnej - dodaje. Tegoroczna rejestracja w GUMed odbywać się będzie w terminie: na jednolite studia magisterskie od 2 maja do 8 lipca, na studia I stopnia od 2 maja do 15 lipca, na studia II stopnia od 1 czerwca do 24 lipca.

Akademia Wychowania Fizycznego i sportu w Gdańsku

Tych, którzy mają nadzieję związać swoją karierę ze sportem, z pewnością zainteresuje oferta gdańskiej AWFiS. W bieżącym roku akademickim najpopularniejszym kierunkiem studiów stacjonarnych okazała się tu fizjoterapia, sport i wychowanie fizyczne. Nowością jest terapia zajęciowa oraz komunikacja i dziennikarstwo sportowe.

Uniwersytet Gdański
W roku akademickim 2015/2016 wśród najpopularniejszych kierunków na UG znalazła się skandynawistyka, kryminologia
i psychologia.

W czasie ostatniej rekrutacji dużym zainteresowaniem kandydatów na studia I stopnia cieszyły się również nowe kierunki, takie jak studia wschodnie, studia bałkańskie, gospodarka Finlandii czy dyplomacja. Na tym jednak nie koniec, gdyż oferta UG stale się powiększa. W nadchodzącym roku akademickim uczelnia planuje uruchomienie kierunku biznes chemiczny (studia stacjonarne I stopnia). To pierwsze tego typu w Polsce unikatowe studia o profilu inżyniersko-menedżerskim, które przygotują kadrę inżyniersko-menedżerską dla szeroko pojętej branży chemicznej. Nowy kierunek studiów został zainspirowany przez pracodawców z branży chemicznej, współpracujących z UG.

Ponadto, w nadchodzącym roku akademickim UG planuje też otworzenie dwóch nowych specjalności. Będą to psychoseksuologia na kierunku psychologia (studia stacjonarne i niestacjonarne, jednolite magisterskie) oraz przetwarzanie języka naturalnego na kierunku filologia angielska (studia stacjonarne II stopnia).

Politechnika Gdańska
Podczas rekrutacji 2015/2016 na PG, najwięcej chętnych aplikowało na kierunki gospodarka przestrzenna, energetyka oraz geodezja i kartografia.

Pomimo bogatej oferty studiów od roku akademickiego 2016/2017 planowane jest uruchomienie nowego kierunku - ekonomia (studia stacjonarne I stopnia). Studenci będą mieli tu do wyboru trzy następujące profile kształcenia: ekonomię społeczną, ekonomię międzynarodową oraz ekonomię menedżerską. Władze uczelni przekonują, że absolwenci tego kierunku znajdą zatrudnienie m.in. w dziedzinie analityki ekonomicznej i inwestycyjnej, w działach finansowych wszelkich przedsiębiorstw, w administracji publicznej, a także w instytucjach międzynarodowych. Z kolei na studiach II stopnia, w semestrze letnim w roku akademickim 2016/2017, uruchomione zostaną technologie kosmiczne i satelitarne. To studia międzyuczelniane prowadzone wspólnie przez Politechnikę Gdańską, Akademię Marynarki Wojennej oraz Akademię Morską w Gdyni.

Kierunek jest odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie na specjalistów z zakresu zaawansowanych technologii kosmicznych i satelitarnych, w tym specjalizacji morskich.

Gdański Uniwersytet Medyczny
W czasie rekrutacji 2015/2016 w GUMed największą popularnością cieszył się kierunek lekarsko-dentystyczny, lekarski oraz farmacja.

W roku akademickim 2016/2017 uczelnia planuje otwarcie nowego kierunku - psychologia zdrowia. Jego celem będzie przygotowanie absolwentów do pracy w obszarze zdrowia człowieka. Absolwenci nabędą wiedzę, umiejętności i kompetencje nie tylko z obszaru psychologii, ale także z medycyny i dyscyplin takich jak neuropsychologia czy psychoonkologia.

Ukończenie tych studiów wyposaży absolwenta w wiedzę, która pozwoli na opisywanie i wyjaśnianie zachowań ludzkich w kontekście zdrowia i choroby oraz udzielanie pomocy odpowiedniej do danego przypadku. Student nauczy się także odpowiednio dobierać i posługiwać narzędziami, które pozwolą na umiejętne diagnozowanie, stosowanie różnych technik pomocy psychologicznej i efektywną współpracę w zespole interdyscyplinarnym dla dobra pacjenta. Podczas toku studiów duży nacisk zostanie położony również na znaczenie rozwoju w ciągu całego życia, empatii, otwartości na drugiego człowieka i autentyczności jako podstawy nawiązania kontaktu.

Uczelnie niepubliczne

Swoje propozycje mają również uczelnie niepubliczne. Proponują zarówno studia I i II stopnia, jak i studia podyplomowe czy seminaria doktorskie. Studenci otrzymują tu nie tylko olbrzymią dawkę wiedzy, ale także konkretne umiejętności niezbędne w przyszłej pracy zawodowej i karierze.

W ofercie są więc filologie, ale też zarządzanie czy finanse. Nie brak wielu ciekawych kierunków takich jak np. obsługa ruchu lotniczego, którą proponuje Ateneum-Szkoła Wyższa w Gdańsku lub turystyka uzdrowiskowa SPA & Wellness w gdańskiej Wyższej Szkole Bankowej. Studiować można też po angielsku - przykładem jest International Tourism Management w Wyższej Szkole Turystyki i Hotelarstwa w Gdańsku.

Z kolei w Wyższej Szkole Administracji i Biznesu im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni na uwagę zasługują kryminologia i kryminalistyka, na których zajęcia odbywają się m.in. w laboratorium kryminalistycznym. Dużą popularnością cieszą się także studia prawnicze.

- Ogromną troską uczelni jest to, by nasi absolwenci szli do pracy, a nie na bezrobocie - wyjaśnia prof. dr hab. Jerzy Młynarczyk, rektor WSAiB. - Prowadzimy w związku z tym naukowe badania rynkowe, a także utrzymujemy ścisłe kontakty ze środowiskami gospodarczymi i organizacjami pracodawców.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki