Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pomorskie małe przedsiębiorstwa mają się nie najgorzej

Jacek Klein
Przyszły rok ma być lepszy dla pomorskich niedużych firm. Mikro- i małe przedsiębiorstwa z naszego województwa pozytywnie oceniają perspektywy polskiej gospodarki. Spodziewają się większej poprawy sytuacji firmy i całej branży niż pokazują wskaźniki ogólnokrajowe - wynika z badania przeprowadzonego przez PBS DGA na zlecenie banku Pekao SA.

Warto zauważyć, że optymizm lokalnych firm jest większy niż przeciętnie w kraju. Co trzecia badana firma z Pomorza zamierza w przyszłym roku wprowadzić na rynek nowe wyroby lub usługi albo wprowadzić innowacje procesowe. Na inwestycje ponad połowa badanych firm zamierza wydać w przyszłym roku do 100 tys. zł. Co czwarte przedsiębiorstwo chce natomiast wydać na rozwój do 500 tys. zł. Średnio w kraju takie wydatki przewiduje jedna na sześć niewielkich firm.

Większość pieniędzy przedsiębiorcy chcą wydać na wdrożenie innowacyjnych rozwiązań. Pomorskie firmy w zdecydowanej większości (ponad 70 proc.) inwestycje finansują ze środków własnych.
- Przedsiębiorcy z województwa pomorskiego spodziewają się większych przychodów i poprawy wyniku finansowego w przyszłym roku i ten wskaźnik jest wyższy niż średnia krajowa - zaznacza Anna Stasiak z banku Pekao SA. - Firmy deklarują też zamiar niewielkiego zwiększenia zatrudnienia.

W przyszłym roku chcą jednak w większym stopniu korzystać z kredytów bankowych. O pożyczkę zamierza wnioskować co czwarte małe przedsiębiorstwo.

Wzrost zatrudnienia będzie bardziej zauważalny w firmach działających w samym Trójmieście i podregionie gdańskim okalającym aglomerację. Nieco mniejszy będzie w podregionach słupskim i starogardzkim.

Warunki do prowadzenia działalności gospodarczej przez firmy w ostatnich 12 miesiącach zostały najwyżej ocenione w podregionie słupskim. Z drugiej strony najlepsze perspektywy na kolejny rok widzą przed sobą mikro- i małe firmy z podregionu słupskiego i gdańskiego.
Przedsiębiorcy nie narzekają także na lokalne samorządy. Ocena władz samorządu w województwie jest wyższa niż średnio w kraju. Jednak ponownie mamy zróżnicowania wewnątrzregionalne - lokalne władze najwyżej oceniają firmy z powiatu słupskiego, a lokalną administrację firmy z podregionu gdańskiego.

Raport PBS DGA na zlecenie banku Pekao SA jest pierwszym opracowaniem skupiającym się na sektorze mikro- i małych firm w regionie. Do tej pory dostępne analizy dotyczyły całego sektora przedsiębiorstw lub MŚP, czyli łącznie firm mikro, małych i średnich. Badania mikro- i małych firm były bardzo nieliczne i przeprowadzane na poziomie ogólnopolskim.

Ocena przyszłości przez najmniejsze firmy daje dobry pogląd na to, jak może się rozwijać gospodarka regionu. To właśnie najmniejsze firmy są kluczowe w sektorze przedsiębiorstw zarówno pod względem ich liczby, wkładu w tworzenie produktu krajowego brutto oraz zatrudnienia. Ok. 94 proc. firm zarejestrowanych w rejestrze REGON stanowią najmniejsze przedsiębiorstwa, które zatrudniają mniej niż 9 pracowników. Wypracowują większość PKB Pomorza.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki