reklama

Pomorscy parlamentarzyści Koalicji Obywatelskiej mówili o swoich priorytetach w nowej kadencji Sejmu i Senatu [zdjęcia]

Tomasz Rozwadowski
Pomorscy parlamentarzyści KO w poniedziałek 18.11.2019 r. podczas konferencji opowiedzieli o swoich zamierzeniach i priorytetach w rozpoczynającej się nowej kadencji materiały prasowe
W poniedziałek 18.11.2019 r. w południe odbyło się spotkanie pomorskich parlamentarzystek i parlamentarzystów klubów Koalicji Obywatelskiej w Sejmie i Senacie. Tematem były zamierzenia i priorytety poszczególnych polityków w rozpoczynającej się właśnie nowej kadencji.

Z pomorskich polityków Koalicji obywatelskiej najważniejsze funkcje przypadły senatorom: Bogdan Borusewicz będzie wicemarszałkiem Senatu, będzie także członkiem Komisji Budżetu i Finansów Publicznych oraz Komisji Kultury i Środków Przekazu, a Leszek Czarnobaj będzie szefem Klubu Senackiego KO oraz członkiem Komisji Budżetu i Finansów Publicznych i Komisji Ustawodawczej.

Obecni na konferencji zostali wybrani na szereg stanowisk w komisjach sejmowych i senackich:

  • regionalny szef Platformy Obywatelskiej, poseł Sławomir Neumann będzie zastępcą przewodniczącego Komisji Odpowiedzialności Konstytucyjnej i członkiem Komisji do Spraw Energii i Skarbu Państwa;
  • posłanka Barbara Nowacka będzie wiceszefową klubu parlamentarnego Koalicji Obywatelskiej i członkinią Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży;
  • posłanka Małgorzata Chmiel członkinią Komisji Infrastruktury;
  • posłanka Agnieszka Pomaska będzie zastępcą przewodniczącego Komisji do Spraw Unii Europejskie i członkinią Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa;
  • senator Ryszard Świlski został członkiem Komisji Budżetu i Finansów Publicznych oraz Komisji Spraw Emigracji oraz Łączności z Polakami za Granicą;
  • Kazimierz Kleina będzie przewodniczącym senackiej Komisji Budżetu i Finansów Publicznych i członkiem Komisji Ustawodawczej
  • Sławomir Rybicki (nieobecny na konferencji) - przewodniczącym senackiej Komisji Regulaminowej, Etyki i Spraw Senatorskich.

Ogółem Koalicja Obywatelska ma w tej kadencji 11 posłanek i posłów oraz 6 senatorów.

Wybory parlamentarne 2019. Kto będzie reprezentował nasze wo...

Jakie będą priorytety pomorskich parlamentarzystów z KO?

Dla Sławomira Neumanna najważniejsze będzie obronienie przed narzuconymi przez władze centralne fuzjami wielkich spółek energetycznych - Lotosu i Energi oraz przyczynienie się do zmian w energetyce, by Pomorskie było krajowym liderem w korzystaniu ze źródeł odnawialnych.

Czytaj także

Barbara Nowacka ma zamiar bronić kompetencji samorządów lokalnych przed zakusami centralizacyjnymi oraz przyczynić się do tego, by samorządy były finansowane w zgodzie z potrzebami regionu. Według niej, najważniejszym wyzwaniem obecnej kadencji będzie minimalizacja nadchodzących kłopotów gospodarczych.

Dla Agnieszki Pomaskiej priorytetem będzie utrzymanie przez Pomorskie pozycji lidera w pozyskiwaniu środków unijnych, co bezpośrednio łączy się ze sprawami ekologii, ponieważ aż 25 proc. przyszłego budżetu UE będzie przeznaczone na finansowanie "zielonych" projektów.

Jeśli w Sejmie powstanie Komisja ds. Przeciwdziałania Zmian Klimatycznych, posłanka ma zamiar się w nią zaangażować. Pomaska podkreślała, że zmiany klimatyczne będą dotyczyć Pomorza w sposób szczególny, najważniejsze są więc zmiany w polityce energetycznej kraju oraz drastyczne ograniczenie produkcji odpadów, zwłaszcza plastykowych.

Czytaj także

Posłanka Małgorzata Chmiel zadeklarowała swoje zaangażowanie w prace nad ustawą metropolitalną, forsowanie problematyki senioralnej oraz przeciwdziałanie spadkowi inwestycji w naszym województwie.

Dla senatora Ryszarda Świlskiego najważniejsza będzie ustawa metropolitalna, przyśpieszenie budowy dwóch torów SKM w głąb województwa oraz sprawienie, by SKM była w większym stopniu zarządzana przez samorząd wojewódzki.

Poseł Kazimierz Kleina będzie zabiegać o wznowienie budowy Drogi Ekspresowej nr 6, budowę dwutorowej linii kolejowej pomiędzy Wejherowem i Słupskiem, minimalizację skutków zakazu rybołówstwa bałtyckiego dla rybaków i firm przetwórczych oraz gazyfikację kolejnych miejscowości Pomorza.

Dla Stanisława Lamczyka najważniejsza będzie budowa linii kolejowej Gdynia-Kościerzyna, której finansowanie Europejski Bank Rozwoju obiecuje w stu procentach oraz obrona Urzędu Morskiego w Słupsku przed likwidacją.

WYBORY PARLAMENTARNE 2019 - SONDAŻ, WYNIKI, FREKWENCJA

Żłobki tylko dla szczepionych

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie