Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pomoc ofiarom nazizmu

Zdzisław Lichtarski
Zdzisław Lichtarski
Zdzisław Lichtarski Przemek Świderski
Na pytania czytelników odpowiada Zdzisław Lichtarski, prezes Zarządu Województwa Pomorskiego Stowarzyszenia Polaków Poszkodowanych przez III Rzeszę.

Co się dzieje z projektem ustawy o małoletnich ofiarach wojny, które w latach 1939-45 pracowały niewolniczo na terenie Polski?
W 2007 r. rzecznik praw obywatelskich złożył skargę do Trybunału Konstytucyjnego o niezgodności prawa z konstytucją, tłumacząc, że osoby wywiezione z Polski do pracy niewolniczej otrzymują dodatek pieniężny, natomiast małoletni, którzy pracowali na terenie Polski, nie otrzymują żadnej pomocy finansowej. W powyższej sprawie Zarząd Główny Stowarzyszenia Polaków Poszkodowanych przez III Rzeszę zwrócił się o poparcie projektu ustawy przez premiera, ministra pracy oraz szefa Urzędu Kombatantów i Osób Represjonowanych. Prawdopodobnie projekt będzie rozpatrywany w trzeciej dekadzie tego roku.

Czy osoby deportowane do pracy niewolniczej w latach 1939-1945 poza granice Polski otrzymają uprawnienia osoby represjonowanej? Czy ich prawa i prawa sybiraków zostaną zrównane?
Jest nowy projekt ustawy kombatanckiej, który nie przewiduje przydzielenia uprawnień kombatanckich tym osobom. W powyższej sprawie zwróciliśmy się do szefa Urzędu Kombatantów i Osób Represjonowanych o dokonanie poprawki i ujęcie nas w projekcie ustawy.

Fundacja Polsko-Niemieckie Pojednanie w ubiegłym roku udzielała pomocy finansowej na zakup leków. Czy nadal jest to aktualne?

Niestety nie. Strona niemiecka nie przydzieliła w tym roku funduszy na ten cel. Fundacja zabiega o tę pomoc i szuka sponsorów. W tej chwili są rozpatrywane wnioski o pomoc finansową, które zostały złożone do końca grudnia 2007 r.

Czy fundacja nadal wysyła na bezpłatne operacje stawów biodrowych i kolanowych? Czy przydziela sprzęt ortopedyczny?
Z powodu braku środków zakończone zostało przyjmowanie wniosków na operacje stawów biodrowych i kolanowych. Natomiast można się ubiegać o przydzielenie sprzętu ortopedycznego, np. wózków inwalidzkich, chodzików, kul i materacy odleżynowych.
Czy dziecku, które urodziło się w czasie, gdy jego matka pracowała przymusowo poza granicami Polski w latach 1939-1945, należy się dodatek pieniężny do emerytury lub renty?
Tak. Wygraliśmy sprawę w Trybunale Konstytucyjnym. Takie osoby otrzymują dodatek, jeżeli okres od urodzenia do wyzwolenia był nie krótszy niż sześć miesięcy.

Podobno członkowie stowarzyszenia mogą otrzymywać artykuły spożywcze przydzielane z Unii Europejskiej? Czy to prawda?
Tak, rozdajemy je osobom, które posiadają zaświadczenie, że nie korzystają z innych źródeł pomocy. Do udzielenia wsparcia potrzebny jest także - do wglądu - odcinek renty lub emerytury.

Z jakimi sprawami można się zgłaszać do Stowarzyszenia Polaków Poszkodowanych przez III Rzeszę?
Jesteśmy organizacją społeczną - nie otrzymujemy dodatków finansowych od Skarbu Państwa, utrzymujemy się jedynie ze składek członkowskich. Głównym zadaniem jest podejmowanie starań o dodatki pieniężne za pracę niewolniczą na rzecz III Rzeszy, ubieganie się o uprawnienia kombatanckie, pomoc w przyznaniu renty osobom, które pracowały na terenie Austrii powyżej 12 miesięcy i udzielanie wszechstronne j pomocy członkom organizacji. Natomiast Fundacja Polsko-Niemieckie Pojednanie powołana została przez ministra skarbu do wypłaty świadczeń pieniężnych otrzymanych od strony niemieckiej, austriackiej i innych sponsorów osobom, które w czasie okupacji przebywały w obozach koncentracyjnych, więzieniach, w stalagach lub oflagach i pracowały niewolniczo na rzecz III Rzeszy.

Tu pytaj!

Oddział Stowarzyszenia Polaków Poszkodowanych przez III Rzeszę mieści się w Gdańsku, na Podwalu Przedmiejskim 30, tel. 058 320 36 01.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki