Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Politolog dr Łukasz Wyszyński: Sankcja dotycząca Nord Stream 2 jest ważna. Ważniejsze, co stanie się z gazociągiem w dłuższej perspektywie?

Agnieszka Kamińska
Agnieszka Kamińska
Politolog dr Łukasz Wyszyński: Sankcja dotycząca Nord Stream 2 jest ważna.
Politolog dr Łukasz Wyszyński: Sankcja dotycząca Nord Stream 2 jest ważna. mat. prasowe
- Wstrzymanie Nord Stream 2 jest ważnym punktem w pakiecie sankcji wobec Rosji. Pytanie, co stanie się z gazociągiem w dłuższej perspektywie czasowej. Bo z naszego punktu widzenia, samo opóźnienie uruchomienia Nord Steam 2, nie jest sukcesem - mówi dr Łukasz Wyszyński, politolog zajmujący się bezpieczeństwem międzynarodowym z Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni.

Po co w ogóle Rosji Ukraina?

Z punktu widzenia Putina, NATO się rozrasta. A Ukraina, która należałaby do tej organizacji i amerykańskiej strefy wpływów, jest dla Rosji zagrożeniem.

Rosja, która uznała dwie republiki na terenie Ukrainy, łamiąc prawo międzynarodowe, tak naprawdę kontynuuje działania z przeszłości. Już po zajęciu Krymu w 2014 r. podjęła kroki destabilizacji obwodu donieckiego i ługańskiego. A teraz ogłosiła, że stały się one „niezależnymi” państwami.

Putin nie dokonał tu czegoś, czego się nie spodziewano, co byłoby szokujące. Jeśli chodzi o zaangażowanie polityczno-wojskowe Rosji w obwodzie ługańskim i donieckim, to ono jest tam obecne od 2014 r. Rosja teraz realizuje kolejny etap działań, które zostały zamrożone w wyniku porozumień mińskich.

Co teraz zrobi Ukraina?

Z jednej strony deklaracja Putina spowodowała oddech, bo nie ma inwazji, ale jest dalsze eskalowanie konfliktu. Pewne jest jedno, Putin podbił stawkę. Niektórzy uważają, że skoro nie dokonał pełnoskalowej inwazji na Ukrainę, to przyjdzie mu się wycofać albo przenieść konflikt na nowe otwarcie. I wygląda na to, że mamy takie nowe otwarcie. Piłka jest teraz po stronie Ukrainy. Możliwe jest tu szukanie nowego porozumienia z Rosją, a więc próby zamrożenia konfliktu w jakimś miejscu. Może też być tak, że Rosja będzie starała się sprowokować, w sposób mniej lub bardziej jawny, do tego, by dać sobie pretekst do eskalowania konfliktu i wprowadzenia armii rosyjskiej na pozostały teren Ukrainy. Takie działanie może tłumaczyć koniecznością zniszczenia sił, które – według niej - zagrażają dwóm uznanym przez siebie państwom. Federacja Rosyjska może mówić, że chce zapewnić bezpieczeństwo tym państwom i może wskazać siebie jako gwaranta tego bezpieczeństwa. Jest jeszcze trzeci wariant, najmniej prawdopodobny. Ukraina może zdecydować się na operację wojskową, żeby utracone tereny odbić. Ale to byłby już jednoznaczny pretekst dla Federacji Rosyjskiej do działań militarnych. Myślę, że tak się nie stanie. Jest prawdopodobne, że świat zachodni będzie namawiał Ukrainę do powściągliwości i rozgrywania tej sytuacji w sferze dyplomatycznej. Można spodziewać się kontynuowania konfliktu, próby uzależnienia Ukrainy od Rosji, fragmentaryzacji tego państwa, jego rozbiór czy zmianę władzy. Natomiast nie spodziewałbym się realnej wojny między NATO a Rosją, choć taka groźba teraz wzrosła.

Jakie sankcje spotkają Rosję?

- Politycy i eksperci bardzo lubią słowo „sankcje”, ale najpierw trzeba stwierdzić, za co te sankcje. Czy za nielegalne uznanie dwóch republik? Jeśli tak, to te sankcje będą symboliczne. A jeśli mówimy o agresji Rosji wobec Ukrainy, to kaliber tych sankcji powinien być cięższy i dotyczyć m.in. kwestii energetycznych, systemu finansowego, uderzenia w konkretne gałęzie przemysłu czy interesy finansowe. Na pewno Nord Stream 2 w pakiecie sankcji jest ważnym punktem. Ale pytanie brzmi, co stanie się z gazociągiem w dłuższej perspektywie? Wstrzymanie oddania do użytku gazociągu Nord Stream 2, z naszego punktu widzenia, nie jest sukcesem. Dla nas ważne jest to, czy Nord Stream 2 zostanie uruchomiony, a nie to, czy jego uruchomienie zostanie opóźnione w czasie.

(cała rozmowa w piątkowym wydaniu internetowym i papierowym wydaniu "Dziennika Bałtyckiego")

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki