Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Politechnika Gdańska: Spore zainteresowanie wyborami do rad wydziałowych i Parlamentu Studentów

Jakub Szczepkowski
W tegorocznych wyborach samorządu PG głosowało blisko 19 proc. studentów
W tegorocznych wyborach samorządu PG głosowało blisko 19 proc. studentów Łukasz Rusarczyk
W dniach 16-17 listopada odbyły się wybory samorządowe do wydziałowych rad studentów i Parlamentu Studentów Politechniki Gdańskiej. Z roku na rok zainteresowanie żaków działalnością w samorządzie wzrasta, co przekłada się na frekwencję, która w tegorocznych wyborach wyniosła 18,98 proc.

W porównaniu z ubiegłymi latami to dość wysoki wynik. Nowo wybrane struktury samorządowe będą działać przez najbliższy rok na rzecz studentów wydziału, jak i całej Politechniki Gdańskiej. Ale czym tak naprawdę zajmuje się WRS i Parlament?

Parlament Studentów PG jest najwyższym organem uchwałodawczym samorządu. Do głównych zadań należy reprezentowanie ogółu studentów uczelni, a uchwały podejmowane przez parlament w sprawach należących do jego regulaminowych kompetencji są wiążące dla innych organów samorządu. Wielkość parlamentu jest zmienna i zależy od liczby studentów na poszczególnych wydziałach.

Wydziałowa rada studentów to taki samorząd, który działa na danym wydziale. Do jego głównych kompetencji należy reprezentowanie studentów wydziału, wspieranie i pomaganie w inicjatywach wychodzących od studentów, podejmowanie działań mających na celu polepszenie jakości studiowania, promowanie wydziału, a także organizacja imprez studenckich.

123 kandydatów do WRS i 100 do PSPG walczyło o głosy koleżanek i kolegów. Na niektórych wydziałach walka była zacięta. Liczba kandydatów kilkakrotnie przekraczała liczbę mandatów. Na przykład na Wy-dziale Inżynierii Lądowej i Środowiska o 13 miejsc w WRS walczyło 33 kandydatów.
- Wybory przebiegały względnie spokojnie i cieszyły się sporym zainteresowaniem ze strony studentów. Także frekwencja jest jedną z najwyższych w przeciągu kilku lat. Widać, że zainteresowanie wyborami jest coraz powszechniejsze, jest mniej ludzi obojętnych i nieświadomych - tłumaczy Katarzyna Mrozowska, przewodnicząca Studenckiej Uczelnianej Komisji Wyborczej. - Przyczyniło się do tego odpowiednie nagłośnienie wyborów i kampanie kandydatów.
Plakaty, spotkania kandydatów z wyborcami, ulotki to tylko niektóre z elementów tegorocznej kampanii. "Nawrzucaj na Samorząd" - takim hasłem zachęcano młodych ludzi do wzięcia czynnego udziału w głosowaniu. Dla studentów, którzy wzięli udział w wyborach, SSPG przygotował specjalne karty rabatowe - przyznaje Krzysztof Magun z Samorządu Studentów PG. Aktualna lista zniżek będzie dostępna na stronie samorządu www.sspg.pg.gda.pl. Karty będą wydawane od środy, a pełną funkcjonalność zyskają po nowym roku.

Tegoroczne wybory zyskały dodatkowe znaczenie za spra-wą wyborów dziekańskich i rektorskich, które odbędą się na politechnice w roku 2012. Wezmą w nich bowiem udział elektorzy wydziałowi i uczelniani, do których zaliczają się także studenci. Elektorami studenckimi są osoby, które uzyskały największą liczbę głosów na danym wydziale do WRS (wybór dziekana) i do parlamentu (wybór rektora). Liczba elektorów jest zależna od liczby studentów na danym wydziale i określa ją ordynacja wyborcza Politechniki Gdańskiej. Studenci w wyborach rektorskich i dziekańskich mają 20 proc. głosów, więc w przypadku większej liczby kandydatów jest to głos znaczący.

- Nasza studencka ordynacja jest prosta i klarowna, a to dobrze, nie jest jednak doskonała - mówi Kacper Matuszyński ze Studenckiej Uczelnianej Komisji Wyborczej. - Są pytania, wątpliwości, czasem konsultacje z prawnikami. Niekiedy pojawia się dylemat, czy traktować coś dosłownie, czy trzymać się intencji twórców i utartych tradycji.

Poza wyborami do władz samorządowych odbyły się także wybory do rad mieszkańców domów studenckich PG. Mieszkańcy akademików wybrali swoich przedstawicieli, którzy zajmą się między innymi kontaktem i reprezentowaniem mieszkańców przed Administracją DS czy rozdziałem pomieszczeń.

Tegoroczne wybory przeszły już do historii. Wszystkim kandydatom, którzy się dostali, gratulujemy i życzymy wytrwałości w realizowaniu swoich obietnic wyborczych. A za tych, którym się nie udało, trzymamy kciuki, aby działali społecznie mimo wszystko.

Codziennie rano najważniejsze informacje z "Dziennika Bałtyckiego" prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki