Policyjna grupa Speed na pomorskich drogach. Prawie 1700 interwencji w pierwszym miesiącu działania zespołu ścigającego piratów drogowych

Maciej Pietrzak
Maciej Pietrzak
Zaktualizowano 

Wideo

Zobacz galerię (1 zdjęcie)
Funkcjonariusze z tego specjalnego, ścigającego piratów drogowych zespołu, na pomorskich drogach działają od 19 lipca. Jednym z najbardziej widocznych efektów działania „Speed” jest uspokojenie sytuacji na al. Grunwaldzkiej w Gdańsku Oliwie, której zmorą były nielegalne wyścigi sportowych samochodów.

Tego typu grupy wyłapujące kierowców rażąco łamiących przepisy ruchu, powstały w ostatnim czasie w całym kraju. W skład pomorskiego zespołu „Speed” wchodzi 24 funkcjonariuszy z wydziałów ruchu drogowego, których wspierają też policjanci z wydziałów kryminalnych i do walki z cyberprzestępczością.

Głównym orężem grupy w ściganiu piratów drogowych jest 10 oznakowanych i nieoznakowanych radiowozów marki BMW, które rozwijają prędkość do nawet ok. 250 km/h.

Wypadki na Pomorzu w 2019 r. Fatalne statystyki

O tym jak potrzebny był tego typu zespół pokazują niestety fatalne statystyki wypadków z pomorskich dróg. Od początku tego roku w województwie doszło do 1417 wypadków, w których zginęło 109 osób, a 1744 zostały ranne. O ile liczba takich zdarzeń co roku spada, to niestety jednocześnie coraz częściej mają one najtragiczniejszy skutek. Na pomorskich drogach w 2019 r. zginęło już o 22 osoby więcej niż w analogicznym okresie czasu roku ubiegłego.

Czytaj także

Policyjna grupa Speed na Pomorzu. Efekty działania

Bilans pierwszego miesiąca działalności pomorskiej grupy „Speed” daje nadzieję, że w dłuższej perspektywie czasu sytuacja na naszych drogach ulegnie poprawie. Od 19 lipca funkcjonariusze zespołu przeprowadzili 1679 kontroli i ujawnili 1599 wykroczeń. 914 razy nałożony został mandat karny za niestosowanie się do ograniczeń prędkości. W sześciu przypadkach okazało się, że kierujący pojazdem znajduje się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środków działających podobnie do alkoholu.

Najpoważniejszą sankcję, czyli, zatrzymanie prawa jazdy na trzy miesiące, nałożono na 89 kierowców, którzy przekroczyli dozwoloną prędkość w obszarze zabudowanym o ponad 50 km/h.

Radiowozy grupy "Speed" na Grunwaldzkiej w Gdańsku

Policjantów z grupy „Speed” można było zobaczyć m.in. w miniony czwartek na al. Grunwaldzkiej w Gdańsku-Oliwie. Od lat w wakacyjne, właśnie czwartkowe wieczory, występuje tu problem nielegalnie organizowanych wyścigów sportowych aut. Trudną walkę służb z tym zjawiskiem wielokrotnie opisywaliśmy na naszych łamach, teraz wszystko wskazuje na to, że sytuacja uspokoi się na dobre.

Czytaj także

- W ostatni czwartek nie odnotowaliśmy w tym miejscu żadnych wykroczeń, więc rzeczywiście można powiedzieć, że obecność radiowozów grupy „Speed” przyniosła duży efekt - mówi Marek Radliński z wydziału ruchu drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku.

Zespół działa poza podziałami administracyjnymi, gdy jest potrzeba, właśnie tak jak na Grunwaldzkiej, wysyłamy patrole z różnych miast. W czasie omawianej ostatniej akcji w tym miejscu obecni funkcjonariusze z Kartuz i Gdyni.

- Bilans pierwszego miesiąca działania „Speed” jest na tyle zadowalający, że już myślimy o rozszerzeniu zespołu, ale na mówienie o szczegółach jest jeszcze za wcześnie - dodaje Marek Radliński.

Na których gdańskich ulicach najczęściej dochodzi do wypadków:

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 4

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Żeby nie było to jak SOP l bor l

G
Gość

jaką "zmorą " to rozdmuchany medialny hit ...

i mam pytanie gdzie oni łapią ( te ryby ) bo ani ja ani nikt z znanych mi osób codziennie korzystających z obwodnicy nie widuje ich na niej , więc pewnie chowają się po krótkich dróżkach by normy wyrobić i paliwa mało spalić

K
Kolo

Hm... czyli sama policja mówi że do tej pory była nieskuteczna??? Trzeba bylo stworzyć grupę Speed aby podnieść skuteczność ścigania piratów drogowych.... kierunek myślenia jest zdumiewający :) te 1700 interwencji tej grupy to o podobną ilość interwencji mniej normalnej drogówki.

Ps

Idąc tym tokiem rozumowania stworzcie grupę super Speed dajcie jej lamborghini będziecie mieli 200 % normy jak w PRLu

S
STAN

ZA mało, za mało, ale zawsze coś.

W Szwecji ginie jedna osoba w wypadkach i jest to Polak

Dodaj ogłoszenie