Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Podziemne tajemnice

Maciej Wajer
Fot. MZK w Kościerzynie
Kolejne archeologiczne znalezisko odkryto na terenie powiatu kościerskiego. Tym razem jest to piec do wypalania cegieł.

Znalezisko zostało odkryte w czasie prac związanych z budową obwodnicy w okolicach Kościerskiej Huty w gminie Kościerzyna. Warto jednak zaznaczyć, że zanim inwestycja się rozpoczęła, archeolodzy badali teren, jednak wówczas nie doszło do tak spektakularnego odkrycia.

Kilka dni temu, natrafiono na pozostałości pieca przeznaczonego do wypalania cegieł oraz kilkadziesiąt dołów, z których wydobywano glinę, którą następnie urabiano. Powstanie wspomnianego pieca datuje się na początek XIX wieku. Archeologiczne odkrycie jest potwierdzeniem informacji pojawiających się w źródłach historycznych mówiących o tym, że w lesie należącym do miasta Kościerzyna pracował ceglarz, który miał obowiązek dostarczania ściśle określonej liczby cegieł, a także dachówek.

- Wiemy, że zapotrzebowanie na ten konkretny materiał było ogromne, ponieważ na początku XIX wieku w Koście-rzynie było zaledwie kilka budynków z cegły, natomiast do wzniesienia jednego potrzeba było od 30 do 50 tysięcy sztuk - informuje Krzysztof Jażdżewski, dyrektor Muzeum Ziemi Kościerskiej.

Dodajmy, że opisywane odkrycie jest kolejnym, w niedługim odstępie czasu, znaleziskiem na terenie naszego powiatu. Kilka tygodni temu, podczas prac budowlanych prowadzonych w centrum Kościerzyny, odkryto kilkanaście beczek do piwa pochodzących z początku XX wieku.
l

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki