Podziel się procentem. "Podaruj trochę słońca" niepełnosprawnym

Magdalena Damps
Naszym publikacjom towarzyszą prace plastyczne, jakie uczniowie pomorskich szkół nadesłali na zorganizowany przez nas w serwisie gdansk.naszemiasto.pl  konkurs na plakat, promujący akcję "Podziel się 1 %". Zainteresowanie uczniów udziałem w konkursie było wielkie - zgłoszono niemal  260  prac. Wygrały te, które nasi internauci uznali za najciekawsze. 25  plakatów, które zyskały największe uznanie internautów, od poniedziałku do soboty prezentujemy na naszych łamach.Praca Oliwii Karpińskiej, uczennicy Szkoły Podstawowej nr 2 w Nowym Dworze Gd. Siódme miejsce w naszym konkursie (3874 głosy).
Naszym publikacjom towarzyszą prace plastyczne, jakie uczniowie pomorskich szkół nadesłali na zorganizowany przez nas w serwisie gdansk.naszemiasto.pl konkurs na plakat, promujący akcję "Podziel się 1 %". Zainteresowanie uczniów udziałem w konkursie było wielkie - zgłoszono niemal 260 prac. Wygrały te, które nasi internauci uznali za najciekawsze. 25 plakatów, które zyskały największe uznanie internautów, od poniedziałku do soboty prezentujemy na naszych łamach.Praca Oliwii Karpińskiej, uczennicy Szkoły Podstawowej nr 2 w Nowym Dworze Gd. Siódme miejsce w naszym konkursie (3874 głosy). rys. oliwia karpińska
"Dziennik Bałtycki" prowadzi akcję "Podziel się procentem". Od poniedziałku, 3 marca informujemy o organizacjach pożytku publicznego, którym możemy pomóc. Jeśli do tej pory nie dokonaliście Państwo wyboru, spróbujemy ułatwić podjęcie decyzji - komu przekazać 1 procent swojego podatku. Dziś prezentujemy działalność Kaszubskiej Fundacji Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych "Podaruj trochę słońca".

Z Wiesławą Górecką z Kaszubskiej Fundacji Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych "Podaruj trochę słońca" rozmawia Magdalena Damps

Kaszubska Fundacja Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych "Podaruj trochę słońca" rozpoczęła swą działalność w 1997 roku w Starkowej Hucie. Założyli ją rodzice dzieci niepełnosprawnych, którzy pragnęli pomagać dzieciom, nie tylko własnym, pokonywać kolejne kroki na drodze do sprawności. Jak dziś wygląda fundacja?
Zaczęliśmy od rehabilitacji przez hipoterapię, a w 2002 roku otworzyliśmy pierwszy Ośrodek Rehabilitacyjno - Edukacyjno - Wychowawczy w Pierszczewie. Dzieci otrzymują tam pomoc w ramach wczesnego wspomagania rozwoju, a nieco starsze realizują obowiązek szkolny. Zapotrzebowanie na naszą działalność było bardzo duże, więc w 2006 roku gmina Stężyca przekazała nam nieodpłatnie budynek dawnej szkoły w Sikorzynie. W Pierszczewie zajmujemy się młodszymi dziećmi, w Sikorzynie starszymi. Nasi podopieczni mogą korzystać z pomocy do 25 roku życia. Kolejny oddział otworzyliśmy ponad dwa lata temu w Strzepczu. W Starko-wej Hucie prowadzimy obecnie zajęcia z hipoterapii.

Kogo obejmujecie pomocą?
Opiekujemy się dziewięćdziesięciorgiem podopiecznych z powiatów kartuskiego, kościerskiego i wejherowskie-go, obejmujemy ich codzienną pomocą. W Pierszczewie prowadzimy terapię wczesnego wspomagania rozwoju - dzieci trafiają do nas praktycznie z inkubatorów. Przebywają tam do momentu pójścia do szkoły. Wspieramy fizyczny, logopedyczny i psychiczny rozwój dzieci. Do naszych placówek uczęszczają też dzieci, które muszą przebywać w specjalistycznych ośrodkach, ze sprzężoną niepełnospraw-nością. Naszym celem jest poprawa stanu fizycznego i intelektualnego dzieci. Na zajęciach edukacyjnych pomagamy w nabieraniu samodzielności, uczymy poruszania się w środowisku zewnętrznym - w kinie, w teatrze, restauracji oraz na poczcie, w urzędzie czy w bibliotece. Pomagamy dzieciom również w rozwijaniu ekspresji twórczej na zajęciach technicznych i plastycznych. Ogromne znaczenie w codziennej rehabilitacji ma muzykoterapia. Dzieci uwielbiają te zajęcia, a te z problemami ruchowymi rąk chętnie grają na perkusji. Dla nas najważniejsze jest to, aby nasze dzieci godnie przeżyły dzieciństwo i młodość, a ośrodek opuściły z jak największymi umiejętnościami społecznymi.

Na co przekażecie środki z wpłat 1 procenta?
Każdego roku zakładamy sobie plan, który realizujemy dzięki tym środkom. Potrzeb jest dużo. W tym roku chcielibyśmy zająć się komunikacją alternatywną. Planujemy zakupić specjalistyczny sprzęt nazywany "interfejsem komunikacyjnym", umożliwiający osobom niemówiącym komunikację z otoczeniem. Mamy piętnaścioro podopiecznych, którzy bardzo dobrze rozumieją wszystko i mową ciała dają znać o tym, że bardzo chciałyby nam odpowiadać. Koszt indywidualnego programu to około 14 tys. zł, a praca z osobą, która nauczy dziecko komunikowania się tą metodą to koszt 500 zł za zajęcia.

Kaszubska Fundacja Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych "Podaruj trochę słońca"
KRS: 0000054195

Treści, za które warto zapłacić!
REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI


Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

t
tomek
Od kilku lat mam sprawdzoną OPP. Jeśli co roku sen z powiek spędza ci rozliczanie pita nie musisz już się tym przejmować, ponieważ na pomocdzieciom.eu znajdziesz program do rozliczeń i informację o tym jak przekazać chorym dzieciakom z Obywatelskiej Fundacji Pomocy Dzieciom swój 1%. Nie zwlekaj i wpisz KRS 0000140007
Dodaj ogłoszenie