18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria

Podwójna wigilia w kościele greckotalickim to też tradycja

Piotr Furtak
Ksiądz Roman Ferenc, proboszcz parafii greckokatolickiej w Człuchowie, będzie świętował Wigilię 24 grudnia i 6 stycznia
Ksiądz Roman Ferenc, proboszcz parafii greckokatolickiej w Człuchowie, będzie świętował Wigilię 24 grudnia i 6 stycznia Piotr Furtak
Wigilia w Kościele greckokatolickim przypada dopiero na 6 stycznia. Świętowanie potrwa trzy dni. Jednak większość grekokatolików siada do stołu wigilijnego również 24 grudnia i dzieli się opłatkiem.

Gdy 24 grudnia usiądziemy do wigilijnego stołu i zaczniemy się dzielić opłatkiem, większość z nich będzie z nami. Jednak Boże Narodzenie będą tak naprawdę świętować dopiero za 13 dni, a do własnego stołu, na którym zgodnie z tradycją powinno się pojawić 12 potraw, usiądą 6 stycznia.

Czytaj także: Spotkania wigilijne w Sopocie i w Gdańsku [ZDJĘCIA]

Wierni Kościoła greckokatolickiego, podobnie jak prawosławni czy też przedstawiciele jednego z 20 kościołów wschodnich, świętują według starego kalendarza. Na Pomorzu grupa grekokatolików jest bardzo liczna, zwłaszcza w powiecie człuchowskim. To efekt przesiedleń podczas akcji "Wisła". Obecnie w okolicach Człuchowa znajdują się miejscowości, w których osób pochodzenia ukraińskiego jest nawet połowa, a niekiedy jeszcze więcej...

- 24 grudnia dla wiernych Kościoła greckokatolickiego nie jest dniem wigilijnym - opowiada ksiądz Roman Ferenc, proboszcz greckokatolickiej parafii Poczęcia św. Jana Chrzciciela w Człuchowie. - Musimy mieć jednak świadomość, że grekokatolicy mieszkają wśród osób wyznania rzymskokatolickiego, ale jest również odwrotnie. Ci, którzy mają w swoich rodzinach osoby wyznania rzymskokatolickiego, chociażby poprzez małżeństwa, siadają do stołu wigilijnego, dzielą się opłatkiem. Ja w domu rodzinnym nie dzielę się opłatkiem, ale jeśli jestem zaproszony na wigilię do wiernych Kościoła łacińskiego, a tak się dzieje w zasadzie co roku - siadamy razem do stołu, dzielimy się opłatkiem i obchodzimy święta.

To samo działa w drugą stronę. - Kiedy 6 stycznia w Kościele łacińskim obchodzone jest Święto Trzech Króli, a w Kościele greckokatolickim obchodzona jest Wigilia, wierni rzymskokatoliccy będący w naszych rodzinach, znajomi, którzy są zapraszani, siadają do stołu i zamiast opłatkiem, dzielą się prosforą, czyli chlebem upieczonym z wody, mąki i drożdży. Ma on formę bułeczki z pieczęcią i znakami ISHS, oznaczającymi Jezusa Chrystusa Zwycięzcę - tłumaczy ksiądz Ferenc.
Potrawy na stole wigilijnym grekokatolików są w zasadzie identyczne jak te, które znajdziemy na stole "łacinników". U tych, którzy do kolacji wigilijnej siadają 6 stycznia, nie może jednak zabraknąć kutii - słodkiej potrawy zrobionej z pszenicy, maku, orzechów, miodu... Podobnie jak w zdecydowanej większości domów, przy stole jest miejsce dla nieoczekiwanego gościa, a pod obrusem sianko. W wielu domach nie jest to jedynie źdźbło siana. Niekiedy rozkłada się je na całej powierzchni stołu.
Kolędy? Oczywiście - też są, śpiewane przede wszystkim po ukraińsku. W większości cerkwi greckokatolickich, gdzie 6 stycznia wieczorem rusza większość wiernych na kompletę, można znaleźć teksty kolęd. Śpiewa się również oczywiście "Cichą noc".

- Ta kolęda, o ile dobrze pamiętam, jest przetłumaczona na prawie 200 języków - mówi ksiądz Ferenc. - My ją oczywiście śpiewamy. Kolędujemy do 15 lutego, przed mszami świętymi, w ich trakcie, podczas komunii świętej, po mszach...
Greckokatolickie święta Bożego Narodzenia obchodzone są przez trzy dni - do 9 stycznia. Po nich rozpoczyna się okres wizyt duszpasterskich, które trwają do połowy lutego.

[email protected]

Treści, za które warto zapłacić!
REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI


Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

szkolenie wojsko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki