MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Podwójna emerytura w grudniu 2023. Te osoby dostaną po dwa świadczenia. Kto musi wysłać dodatkowe dokumenty? Wiemy kto

Piotr Niemkiewicz
Piotr Niemkiewicz
W grudniu 2023 podwójne świadczenie dla emerytów. Kto dostanie dwie emerytury? Co trzeba zrobić? Jakie dokumenty dostarczyć do ZUS?
W grudniu 2023 podwójne świadczenie dla emerytów. Kto dostanie dwie emerytury? Co trzeba zrobić? Jakie dokumenty dostarczyć do ZUS? 123rf
Dwie emerytury w grudniu 2023, czyli podwójne świadczenia emerytalne trafią do setek tysięcy emerytów. Pieniądze mają być wypłacane jeszcze przed Bożym Narodzeniem. Kto dokładnie dostanie dwie emerytury i jakie warunki trzeba spełnić? Znamy zasady, dzięki którym dostaniesz więcej pieniędzy.

Spis treści

Emeryci w grudniu 2023 dostaną podwójne emerytury

Niektórzy emeryci w grudniu 2023 roku mogą liczyć na podwójną emeryturę. Kto dokładnie? Zakład Ubezpieczeń Społecznych ma dokładną listę osób, które pod koniec roku otrzymają podwójne świadczenie.

Tu kluczem jest termin wypłat emerytur, które ZUS wypłaca w określone dni miesiąca. Pieniądze na konta emerytów trafiają w:

  • 1 dzień miesiąca,
  • 5 dzień miesiąca,
  • 6 dzień miesiąca,
  • 10 dzień miesiąca,
  • 15 dzień miesiąca,
  • 20 dzień miesiąca,
  • 25 dzień miesiąca.

Jakie emerytury w grudniu 2023?

Jeśli jesteś na liście osób, które świadczenie otrzymują w pierwszy dzień miesiąca, to na pewno dostaniesz drugą emeryturę w grudniu 2023. I bez konieczności dostarczania do ZUS dodatkowych wniosków. Dlaczego?

Chodzi o terminy przelewów pieniędzy. Jeśli wypłata ma nastąpić w święto albo dzień wolny od pracy, wówczas ZUS przekazuje pieniądze wcześniej. Tak będzie z 1 stycznia 2024 roku, więc część emerytów dostanie swoje pieniądze wcześniej.

W grudniu 2023 podwójne świadczenie dla emerytów. Kto dostanie dwie emerytury? Co trzeba zrobić? Jakie dokumenty dostarczyć do ZUS?

Podwójna emerytura w grudniu 2023. Te osoby dostaną po dwa ś...

Pieniądze mają dotrzeć jeszcze przed Bożym Narodzeniem. Ta sytuacja dotyczy też emerytów, którzy przelewy otrzymują 25 dnia miesiąca. Ten poniedziałek w grudniu jest dniem świątecznym, więc emeryci dostaną swoje świadczenia wcześniej.

Tu ustawodawca kierował się jasnymi przesłankami: na święta każdy z uprawnionych emerytów musi mieć swoje pieniądze.

Ile emerytury dostaniesz?

Minimalna emerytura w grudniu 2023 r. wynosi 1 588,44 zł (to kwota brutto, co po przeliczeniu daje nam 1 445 zł netto - na rękę).

Przypomnijmy, że wartość świadczeń do kwoty 1588,44 zł brutto wzrosła dzięki waloryzacji z marca 2023 r. W ten sposób podwyższono minimalną rentę z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, a także rentę rodzinną i rentę socjalną.

Jaka będzie waloryzacja emerytur w 2024 roku?

Od nowego roku wysokość emerytur ma ulec zmianie. Według prognozy waloryzacji na 2024 rok wzrosną o nawet kilkaset złotych. Jednak, mimo wielu zapowiedzi nie będzie nowego wieku emerytalnego w Polsce.

Według wstępnych prognoz w marcu 2024 roku świadczenia emerytalne wzrosną o minimum 12,3 procent. Podwyżka jest pewna, bo zapewnia to ustawa. Niewiadomą za to jest jej konkretna wysokość.

- Od 1 marca 2023 roku nastąpiła rekordowa waloryzacja rent i emerytur, ze wskaźnikiem 114,8% i gwarancją, że emerytury wzrosną o co najmniej 250 zł. Minimalna emerytura wynosi 1588,44 zł. Do końca tego roku emeryt otrzyma na rękę ok. 2300 zł więcej - mówi minister Marlena Maląg.

Kliknij galerię i sprawdź wysokość swojej emerytury

W grudniu 2023 podwójne świadczenie dla emerytów. Kto dostanie dwie emerytury? Co trzeba zrobić? Jakie dokumenty dostarczyć do ZUS?

Podwójna emerytura w grudniu 2023. Te osoby dostaną po dwa ś...

Nowa emerytura od 1 marca 2024 r. Ile może dorobić emeryt lub rencista?

Nie chcesz, aby obniżono twoją emeryturę? Aby utrzymać świadczenie - emeryturę lub rentę - musisz pilnować swoich zarobków. Tu dobra wiadomość dla pracujących emerytów/rencistów, bo od 1 grudnia 2023 roku limity są wyższe niż w poprzednim kwartale.

- Zarobki do 5036,50 zł brutto miesięcznie w grudniu 2023 roku oraz styczniu i lutym 2024 roku nie wpłyną na zmniejszenie emerytury/renty. To każdego miesiąca o ponad 130 zł więcej niż w poprzednim kwartale - wyjaśniają w ZUS.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki