Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Podstawa to nie wpadać w panikę i jak najszybciej udzielić pierwszej pomocy [ROZMOWA]

Edyta Okoniewska
O tym jak zabija czad i co zrobić, kiedy dojdzie do zatrucia tym niebezpiecznym gazem z Wiesławem Kiedrowiczem, rzecznikiem prasowym Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej rozmawia Edyta Okoniewska

Jak zabija czad?
Trzeba pamiętać, że czad czyli tlenek węgla jest gazem silnie trującym, bezbarwnym i bezwonnym, nieco lżejszym od powietrza, co powoduje, że łatwo się z nim miesza i w nim rozprzestrzenia.W układzie oddechowym człowieka tlenek węgla wiąże się z hemoglobiną krwinek 250 razy szybciej niż tlen, blokując dopływ tlenu do organizmu. Stwarza to poważne zagrożenie dla zdrowia i życia człowieka. Następstwem ostrego zatrucia może być nieodwracalne uszkodzenie ośrodkowego układu nerwowego, niewydolność wieńcowa i zawał albo nawet natychmiastowa śmierć. Dlatego też nie można bagatelizować objawów duszności, bólów i zawrotów głowy, nudności, wymiotów, oszołomienia, osłabienia, przyspieszenia czynności serca i oddychania, gdyż mogą być sygnałem, że ulegamy zatruciu czadem. W takiej sytuacji należy natychmiast przewietrzyć pomieszczenie, w którym się znajdujemy i zasięgnąć porady lekarskiej.

Jak często kościerscy strażacy interweniują w sytuacjach, kiedy istnieje podejrzenie obecności tlenku węgla w budynkach mieszkalnych?
Mamy od kilku do kilkunastu takich przypadków rocznie. Ostatnio interweniowaliśmy w Lipuszu, gdzie doszło do pożaru kotłowni. Jeszcze następnego dnia strażacy sprawdzali czy szkodliwy gaz jest obecny w budynku. Na szczęście obawy się nie potwierdziły, jednak w takich sytuacjach chcemy mieć stuprocentową pewność. Wcześniejsza interwencja miała miejsce w Kościerzynie na ul. Wańkowicza. Tam z kolei, podczas rozpalania w piecu, zaczął ulatniać się gaz prawdopodobnie przez nieszczelność w kanałach ciepłowniczych, którymi ciepłe powietrze jest tłoczone do innych pomieszczeń. Tego typu akcje miały miejsce także w Klinczu, Skorzewie, Łubianie, Górze czy Strudze. Najwięcej takich sytuacji ma miejsce w sezonie grzewczym, ale zdarzają się też przypadki i poza nim. Tu liczy się przede wszystkim czas i czujność domowników. Jeśli tylko coś ich zaniepokoi, powinni nas poinformować. Życie jest najważniejsze.

Proszę powiedzieć skąd właściwie bierze się czad?
Powstaje on w wyniku niezupełnego spalania wszelkich paliw - gazu, paliw płynnych i stałych - spowodowanego brakiem odpowiedniej ilości tlenu, niezbędnej do zupełnego spalania. Może to wynikać z braku dopływu świeżego (zewnętrznego) powietrza do urządzenia, w którym następuje spalanie albo z powodu zanieczyszczenia, zużycia lub złej regulacji palnika gazowego, a także przedwczesnego zamknięcia paleniska pieca lub kuchni. Jest to szczególnie groźne w mieszkaniach, w których okna są szczelnie zamknięte lub uszczelnione na zimę. Czad powstaje także często w czasie pożaru. Niebezpieczeństwo zaczadzenia wynika z faktu, że tlenek węgla jest gazem niewyczuwalnym zmysłami człowieka.

Co możemy zrobić, aby uniknąć zaczadzenia?
Podstawową przyczyną zatruć są zamknięte, szczelne okna. Powoduje to powstawanie tlenku węgla w procesie niezupełnego spalania paliwa i utrudnia odpływ spalin. Tyle spalin wypłynie przez komin ile świeżego powietrza napłynie do pomieszczenia z zewnątrz. Zatem przede wszystkim należy zapewnić możliwość stałego dopływu świeżego powietrza do paleniska (pieca gazowego, kuchenki gazowej, kuchni węglowej lub pieca) oraz swobodny odpływ spalin. Należy więc uchylić okno w mieszkaniu, gdy korzysta się z jakiegokolwiek źródła ognia (pieca gazowego z otwartą komorą spalania, kuchenki gazowej lub węglowej), nie można zasłaniać kratek wentylacyjnych i otworów nawiewnych, trzeba zadbać o drożność przewodów spalinowych i wentylacyjnych, a więc: nie dokonywać podłączenia urządzeń grzewczych do przewodów kominowych bez wymaganej opinii kominiarskiej, przeprowadzać kontrole techniczne, w tym sprawdzanie szczelności przewodów kominowych, ich systematyczne czyszczenie oraz sprawdzanie występowania dostatecznego ciągu powietrza, - co najmniej raz w roku zlecić profesjonalnej firmie kominiarskiej kontrolę przewodów kominowych: dymowych, spalinowych i wentylacyjnych. W trosce o własne bezpieczeństwo, warto rozważyć zamontowanie w domu czujek dymu i gazu. Koszt zamontowania takich czujek jest niewspółmiernie niski do korzyści, jakie daje zastosowanie tego typu urządzeń.

Jak możemy pomóc osobie, która zatruła się tlenkiem węgla?

Należy natychmiast zapewnić dopływ świeżego, czystego powietrza, otwierając okna, a w skrajnych przypadkach wybijając szyby w oknie. Osobę poszkodowaną trzeba wynieść w bezpieczne miejsce, jeśli nie stanowi to zagrożenia dla zdrowia osoby ratującej, jednak w przypadku istnienia takiego zagrożenia pozostawić do przybycia służb ratowniczych. Oczywiście trzeba jak najszybciej wezwać służby ratownicze. Jeśli osoba poszkodowana nie oddycha, ma zatrzymaną akcję serca, należy natychmiast zastosować sztuczne oddychanie, np. metodą usta - usta oraz masaż serca. Co istotne, nie wolno wpadać w panikę, kiedy znajdziemy dziecko lub dorosłego z objawami zaburzenia świadomości w kuchni, łazience lub garażu. Należy jak najszybciej przystąpić do udzielania pierwszej pomocy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki