Podcasty psychologiczne - top 10: gdzie słuchać, jakie konta obserwować, czy warto?

Maja Czech
Maja Czech
Słuchanie podcastów jest coraz bardziej popularną formą spędzania wolnego czasu. Wystarczy tylko nałożyć słuchawki i wyskoczyć na spacer, siłownię lub jogging. Dowiedzcie się o sobie czegoś ciekawego i odkryjcie najlepsze podcasty psychologiczne po polsku.

Podcasty - co to jest?

Podcasty już od kilku lat szturmem przejmują rynek mediów internetowych. Coraz więcej osób wyraża swoje zainteresowanie tą formą dzielenia się informacjami i nie ma co się dziwić, jest ona bowiem bardzo wygodna. Podcasty z założenia mają wyłącznie formę audio, można więc słuchać ich za pomocą rozmaitych nośników - zarówno z komputera, telefonu czy tableta.

Jeżeli wciąż zastanawiacie się, czym są podcasty i na czym polega ich fenomen, przeczytajcie nasz tekst o podcastach.

Najlepsze podcasty psychologiczne

Dziś wszyscy już wiedzą, że zdrowie psychiczne jest niezwykle istotne i należy o nie dbać. Profilaktyka zdrowotna naszego mózgu jest równie ważna jak zdrowie fizyczne lub utrzymywanie higieny osobistej. Dobrostan psychologiczny jest nieodłącznym elementem składowym ogólnopojętego zdrowia i dobrego samopoczucia.

Od kilku tygodni żyjemy w innej, trudnej rzeczywistości. Bezpośrednio za naszą granicą toczy się wojna wywołana atakiem Rosji na Ukrainę. Mamy więc prawo czuć się zaniepokojeni, przygnębieni, przestraszeni.

Uzyskanie profesjonalnej pomocy psychologicznej niestety wciąż wiąże się z ogromnymi kosztami lub oczekiwaniem w kilkumiesięcznych kolejkach. Warto więc, w miarę możliwości, spróbować pomóc sobie samodzielnie. Aby stłumić niepokojące myśli i smutek, warto skorzystać z pomocy internetu.

Psychologowie, psychiatrzy i inni specjaliści zajmujący się stanem ducha, dzielą się z nami swoją wiedzą poprzez podcasty. W większości przypadków odsłuchanie takiej audycji jest zupełnie darmowe i dostępne dla każdego. Przynoszą one ukojenie i uczą dobrych nawyków. Jeżeli uważnie wysłuchacie porad i wskazówek specjalistów, możecie wdrożyć je w swoją codzienną rutynę i okryć zupełnie nową jakość życia. Problemy nigdy nie znikną, jednak wy możecie nauczyć się lepiej je znosić. Podcasty mówią lekko o ważnych rzeczach i tego właśnie wszystkim nam potrzeba.

Posłuchajcie tych podcastów i zobaczcie różnicę!

  • Lepiej Teraz - Radosław Budnicki to podcaster na pełen etat. Rzucił dotychczasową pracę i zajmuje się prowadzeniem wykładów motywacyjnych w formie podcastów w internecie.
  • Pogadajmy o życiu - audycja prowadzona jest przez słynną podcasterkę Justynę Mazur. Nie jest profesjonalną terapeutką, natomiast ma niezwykły talent kojenia duszy. Opowiada o swoich historiach z życia, dzięki czemu słuchać może utożsamić się z jej wzlotami i upadkami.
  • Edyta Zając - psycholożka opowiadająca o problemach XXI wieku. Jak poradzić sobie z presją w pracy? Jak nauczyć się odpoczywać? Jak rozmawiać z partnerem? Odpowiada na te wszystkie pytania w kilkunastominutowych odcinkach
  • Podkast powszechny - seria podcastów o różnej tematyce. Sezon "o byciu razem" traktuje o tym, jak poradzić sobie z izolacją w czasie pandemii, oraz jak nauczyć się znów przebywać z innymi i... nie oszaleć.
  • Strefa Psyche Uniwersytetu SWPS - nauczyciele akademiccy z uniwersytetu SWPS dzielą się swoją obszerną wiedzą o zdrowiu psychicznym. Znajdziecie tam wykłady niemal na każdy temat. Posłuchajcie o związkach, zaburzeniach nerwicowych, używkach i wielu wielu innych.
  • O Zmierzchu - psycholożka Marta Niedźwiedzka porusza głównie tematy związków i seksualności. Uczy przede wszystkim tego, że nie ma szczęśliwego związku bez pokochania siebie.
  • Sztuka prostego życia - jak wyrwać się ze szponów konsumpcjonizmu i miejskiego pędu? Posłuchajcie o tym, jak prowadzić slow-life w galopującym świecie.
  • Intencjonalnie do celu - Dominik Juszczyk tłumaczy, jak zostać lepszym pracownikiem, nie zostając pracoholikiem. Wskazówki dla pracowników biurowych i nie tylko!
  • Więcej niż zdrowe odżywianie - o jedzeniu w kontekście psychologicznym. Dowiecie się, jak dieta wpływa na wasze samopoczucie, oraz jak uchronić się przed zaburzeniami odżywiania.
  • Psychologia, którą warto znać - prowadzący analizuje dawne i najnowsze odkrycia psychologii i wskazuje słuchaczom, jak wykorzystać je w życiu codziennym. Praktycznie o psycho-nauce.

Paweł Szrot ostro o "Zielonej Granicy"."To porównanie jest uprawnione"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki
Dodaj ogłoszenie