Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Po drugie: Autostrada wodna na Wiśle. Budowa suchego portu w Zajączkowie Tczewskim

Przemysław Zieliński
Inwestycja pod Tczewem powstanie na 20 hektarach położonych między drogą nr 91 a linią kolejową Gdynia - Warszawa
Inwestycja pod Tczewem powstanie na 20 hektarach położonych między drogą nr 91 a linią kolejową Gdynia - Warszawa materiały prasowe
W przyszłym roku ma się rozpocząć budowa suchego portu w Zajączkowie Tczewskim, czyli dużego terminalu przeładunkowego dla kontenerów. Inwestor zastanawiał się nad wykorzystaniem możliwości transportowych Wisły, ale musiał z tych planów zrezygnować. Dlaczego?

KLIKNIJ I DOWIEDZ SIĘ WSZYSTKIEGO O NASZEJ AKCJI!

Suchy port zapowiada się na jedną z największych inwestycji na Pomorzu w najbliższych latach. Spółka PCC Intermodal z Gdyni chce zainwestować pod Tczewem około 200 mln złotych, pochodzących przede wszystkim ze środków prywatnych. Roczne możliwości przeładunkowe terminalu wyniosą ponad milion TEU (kontenerów), a powierzchnia składowa ponad 20 tys. TEU. W ramach inwestycji powstanie m.in. sześć torów po 750 metrów każdy, trzy suwnice bramowe oraz duży parking dla samochodów ciężarowych.

W zamyśle inwestora suchy port będzie nowoczesnym centrum logistycznym i zapleczem przeładunkowo-dystrybucyjnym dla portów morskich Trójmiasta. Kontenery dostarczane do portów w Gdyni i Gdańsku będą przeładowywane na pociągi, którymi dotrą do Zajączkowa. Tutaj trafią na naczepy ciężarówek lub wagony i zostaną przewiezione w docelowe miejsca na mapie całego kontynentu. Projekt zamyka proces podejmowanych przez gdyńską spółkę inwestycji w całym kraju. - Uruchomienie pierwszego etapu ICY planowane jest na lata 2015/2016 - wyjaśnia Jerzy Zariczny, menedżer projektu. - Po trwającym obecnie etapie przygotowań i uzgodnień formalnych ruszą prace budowlane. Ich początek planujemy na przyszły rok.
Władze gminy Tczew, na terenie której powstanie suchy port, liczą na spore zyski z inwestycji.

- Począwszy od wpływów z podatku i szansy na zatrudnienie naszych mieszkańców, poprzez okazje na kontrakty dla lokalnych firm podczas budowy inwestycji, po promocję gospodarczą gminy w Polsce i na świecie - wylicza Henryk Łucki, zastępca wójta gminy Tczew. - Mamy też nadzieję, że wokół suchego portu powstaną kolejne firmy, z nim współpracujące, które stworzą jeszcze więcej miejsc pracy.

Przedstawiciel inwestora potwierdza, że terminale przeładunkowe są motorem napędzającym koniunkturę gospodarczą i magnesem przyciągającym kolejne firmy.
- Najlepszym tego przykładem jest Kutno, gdzie po uruchomieniu naszego terminalu w krótkim czasie tereny inwestycyjne miasta zostały zagospodarowane, w mieście pojawiły się nieznane dotychczas marki, producenci, magazyny, a w ślad za nimi setki nowych miejsc pracy - mówi Jerzy Zariczny.

Suchy port nie będzie jednak korzystał z możliwości transportowych Wisły, mimo że jest ona oddalona od planowanej inwestycji o zaledwie kilka kilometrów. W PCC Intermodal doskonale zdają sobie sprawę z faktu, że rozwinięta żegluga śródlądowa jest zdecydowanie najtańszym środkiem transportu.
- Na obecnym etapie nasza inwestycja nie będzie powiązana z Wisłą, ale trudno wykluczyć taką ewentualność, jak tylko rzeka będzie żeglowna na odcinku między Gdańskiem a Tczewem - tłumaczy Jerzy Zariczny. - Natomiast jest to raczej odległa perspektywa, do rozważenia po roku 2020. Zastanawialiśmy się nad wykorzystaniem możliwości transportowych Wisły, ale ze względu na ograniczenia nie zajmujemy się tym tematem w obecnej perspektywie inwestycyjnej.

Plan przestrzenny dla terenu przyszłej inwestycji - terminal przeładunkowy zajmie 20 hektarów z 60, które między drogą krajową nr 91 a linią kolejową z Trójmiasta do Warszawy wykupiła PCC Intermodal - ma zostać uchwalony jeszcze we wrześniu lub październiku. W części przeładunkowej obiektu będzie zatrudnionych kilkadziesiąt osób.
Kolejne miejsca pracy mają powstać w strefie logistyczno-dystrybucyjnej, zarówno na terenie suchego portu, jak i na obszarach bezpośrednio przyległych.
[email protected]

KLIKNIJ I DOWIEDZ SIĘ WSZYSTKIEGO O NASZEJ AKCJI!

Treści, za które warto zapłacić! REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI

Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki