Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Płyta do montażu statków i konstrukcji stalowych powstaje na Wyspie Ostrów

JKL
Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna podpisała umowę z generalnym wykonawcą konstrukcji do produkcji stoczniowej. Przetarg wygrała firma Poleko sp. z o.o. z Gdańska. PSSE będąca właścicielem terenu i inwestorem otrzymała też pozwolenie na budowę obiektu. Płyta o powierzchni 10 tysięcy metrów kwadratowych i nośności do 20 ton na metr kwadratowy powstanie obok hali nr 33. Koszt budowy to 16,5 mln zł

Na płycie będą mogły na niej powstawać jednostki o długości do 180 metrów z możliwością wodowania przy Nabrzeżu Trawlerowym. Na płycie mogą też być budowane wielkogabarytowe konstrukcje stalowe.

Inwestycja szacowna na ok. 16, 5 mln zł ma być ukończona w ciągu 15 tygodni, czyli w pierwszej dekadzie lipca. W tym samym miesiącu Stocznia Gdańsk uruchomi tam produkcję stoczniową oraz wież wiatrowych typu onshore i offshore. W związku z nowymi kontraktami spółka rozszerza produkcję i jej część przenosi na front Wyspy Ostrów na tereny Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. W związku z tym PSSE i Balitc Operator (spółka z Grupy ARP SA, która jest właścicielem Stoczni Gdańsk) podpisały w ubiegłym tygodniu porozumienie w sprawie dzierżawy i ewentualnego nabycia w przyszłości płyty montażowej oraz części hali nr 33.

Zobacz nasz serwis o

Przeprowadzone przez Pomorską Specjalną Strefę Ekonomiczną prace modernizacyjne obiektu umożliwią budowę w jego wnętrzu jednostek o długości do 90 metrów, szerokości do 16 metrów i bezpośrednie wodowanie ich z doku lub pontonu. W zrewitalizowanym budynku będzie można także produkować wielkogabarytowe konstrukcje stalowe.

Od czasu ogłoszenia projektu Stocznia Gdańsk 4.0 Nowy początek konsekwentnie realizujemy zaplanowane prace, dzięki którym przywracamy ten teren dla produkcji stoczniowej. W porozumieniu z Agencją Rozwoju Przemysłu realizujemy projekt aktywizacji obszarów postoczniowych oraz znajdującej się na nich infrastruktury. Krok po kroku zbliżamy się do celu – stworzenia sprzyjających warunków dla rentownej produkcji w oparciu o nowe technologie i wykwalifikowane kadry – mówi Paweł Lulewicz, wiceprezes Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Sprawne pozyskanie pozwolenia na budowę możliwe było dzięki zaangażowaniu wielu stron, w tym Urzędu Morskiego w Gdyni, Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego, Urzędu Miasta Gdańsku, Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Gdańsku oraz Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie w Gdańsku.

Prowadzone obecnie przez PSSE prace rewitalizacyjne obejmują 5 ha Wyspy Ostrów. Celem Strefy jest także pozyskanie inwestorów na pozostałe należące do niej tereny. Front Wyspy to usytuowany niemal w centrum Gdańska, bezpośrednio graniczący z 550-metrowymi nabrzeżami Kaszubskim i Trawlerowym oraz Stocznią Gdańsk i dobrze skomunikowany obszar przemysłowy, z dostępem do bocznic kolejowych i kolejowej przeprawy promowej.

Najważniejsze inwestycje w 2018 r. na Pomorzu:

POLECAMY NA STREFIE BIZNESU:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki