Platynowy certyfikat Angels dla Oddział Neurologii w...

  Platynowy certyfikat Angels dla Oddział Neurologii w Szpitalu Specjalistycznym w Wejherowie. Chorzy z udarem mózgu mają tu doskonałą opiekę

  Jolanta Gromadzka-Anzelewicz

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Szpital w Wejherowie zdobył prestiżowy certyfikat
  1/3

  Przejdź do
  galerii zdjęć

  ©Archiwum DB

  Oddział Neurologii w Szpitalu Specjalistycznym w Wejherowie – jako jeden z trzech tego typu ośrodków w Polsce został wyróżniony platynowym certyfikat Angels. Jest ona przyznawana oddziałom, które w leczeniu chorych z udarem mózgu przestrzegają najwyższych standardów.
  Angels jest projektem międzynarodowym, którego główną ideą jest poprawa jakości opieki nad pacjentami z udarem mózgu. Chodzi o to, by chory z objawami udaru mózgu jak najszybciej trafił do ośrodka, który jest w stanie zapewnić mu dostęp do nowoczesnego leczenia i jak najszybszą rehabilitację. Takim ośrodkiem jest z pewnością Oddział Neurologii z Pododdziałem Udarowym w Szpitalu Specjalistycznym w Wejherowie.


  - Co roku na naszym oddziale hospitalizujemy ponad 500 chorych, zarówno z udarem niedokrwiennym, jak i krwotocznym – mówi dr m. med. Alicja Mączkowiak, ordynator wejherowskiej neurologii. - Od wielu lat stosujemy dożylną trombolizę w leczeniu udarów niedokrwiennych. Wdrożyliśmy wiele udoskonaleń w organizacji pracy oraz infrastrukturze samego oddziału, dzięki czemu z każdym rokiem poprawiamy wyniki leczenia. Były to m. in. szkolenia personelu zespołów wyjazdowych pogotowia ratunkowego, SOR w szpitalu w Wejherowie i satelitarnych szpitali w Pucku i Lęborku. Krokiem milowym w usprawnieniu postępowania z pacjentami udarowymi było udostępnienie numeru „telefonu udarowego” - co pozwala na szybki i bezpośredni kontakt z lekarzami i ratownikami pogotowia ratunkowego i stanowi cenną informację o przybyciu pacjenta potencjalnie kwalifikującego się do leczenia trombolitycznego.

  Krokiem milowym w usprawnieniu postępowania z pacjentami udarowymi było udostępnienie numeru „telefonu udarowego” - co pozwala na szybki i bezpośredni kontakt z lekarzami i ratownikami pogotowia ratunkowego i stanowi cenną informację o przybyciu pacjenta potencjalnie kwalifikującego się do leczenia trombolitycznego.

  Dzięki tym i innym udoskonaleniom w 2017 r. Oddział Neurologii w Wejherowie osiągnął ponad 25 proc. współczynnik ilości tromboliz do ilości wszystkich przypadków udarów niedokrwiennych mózgu. Pozwoliło to również skrócić czas od momentu przyjęcia pacjenta do szpitala do podania leku (Door to Needle).

  Obecnie 90 proc. pacjentów kwalifikujących się do leczenia trombolitycznego otrzymuje lek w czasie krótszym niż 60 minut. Każdy pacjent z udarem jest przynajmniej przez 24 godziny hospitalizowany na sali Intensywnego Nadzoru Neurologicznego i przez ten okres ściśle są monitorowane jego parametry krążeniowo-oddechowe i profil glikemii.

  - Pozwala to nam wykryć czynniki ryzyka udaru i wdrożyć profilaktykę wtórną – dodaje dr Mączkowiak. - Prowadzony jest także screening zaburzeń połykania i wdrażana wczesna rehabilitacja zarówno ruchowa jak i logopedyczna. Wszystkie procedury wykonane u naszych pacjentów z udarem mózgu są wpisywane do rejestru RES-Q, który jest częścią składową projektu Angels.

  - Jesteśmy dumni, że działania i osiągnięcia naszego oddziału w Wejherowie zostały dostrzeżone i wysoko ocenione przez komitet naukowy Angels, co zostało potwierdzone uhonorowaniem platynowym certyfikatem już w pierwszej edycji przyznawania tej nagrody – mówi Andrzej Zieleniewski, wiceprezes Zarządu Szpitali Pomorskich.

  Zobacz też: Nowy tomograf komputerowy dla szpitala w Wejherowie


  POLECAMY NA DZIENNIKBALTYCKI.PL:
  Przepowiednie jasnowidza Krzysztofa Jackowskiego na 2018 rok  Bursztynowy Ołtarz w kościele św. Brygidy w Gdańsku  Luksusowa rezydencja Jana Kulczyka na sprzedaż  Kalendarz sportowy 2018 - piękne zdjęcia sportowców i szczytny cel  Nauczyciel płakał, jak poprawiał: Najlepsze teksty uczniów i nauczycieli  Masz kota lub psa? Uważaj na trujące rośliny w domu!  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Zapytaj lekarza

  1 3 4 5 ... 26 »
  28 stycznia

  Światowy Dzień Trędowatych

  zobacz więcej »