Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Platynowy certyfikat Angels dla Oddział Neurologii w Szpitalu Specjalistycznym w Wejherowie. Chorzy z udarem mózgu mają tu doskonałą opiekę

Jolanta Gromadzka-Anzelewicz
Szpital w Wejherowie zdobył prestiżowy certyfikat
Szpital w Wejherowie zdobył prestiżowy certyfikat Archiwum DB
Oddział Neurologii w Szpitalu Specjalistycznym w Wejherowie – jako jeden z trzech tego typu ośrodków w Polsce został wyróżniony platynowym certyfikat Angels. Jest ona przyznawana oddziałom, które w leczeniu chorych z udarem mózgu przestrzegają najwyższych standardów.

Angels jest projektem międzynarodowym, którego główną ideą jest poprawa jakości opieki nad pacjentami z udarem mózgu. Chodzi o to, by chory z objawami udaru mózgu jak najszybciej trafił do ośrodka, który jest w stanie zapewnić mu dostęp do nowoczesnego leczenia i jak najszybszą rehabilitację. Takim ośrodkiem jest z pewnością Oddział Neurologii z Pododdziałem Udarowym w Szpitalu Specjalistycznym w Wejherowie.

- Co roku na naszym oddziale hospitalizujemy ponad 500 chorych, zarówno z udarem niedokrwiennym, jak i krwotocznym – mówi dr m. med. Alicja Mączkowiak, ordynator wejherowskiej neurologii. - Od wielu lat stosujemy dożylną trombolizę w leczeniu udarów niedokrwiennych. Wdrożyliśmy wiele udoskonaleń w organizacji pracy oraz infrastrukturze samego oddziału, dzięki czemu z każdym rokiem poprawiamy wyniki leczenia. Były to m. in. szkolenia personelu zespołów wyjazdowych pogotowia ratunkowego, SOR w szpitalu w Wejherowie i satelitarnych szpitali w Pucku i Lęborku. Krokiem milowym w usprawnieniu postępowania z pacjentami udarowymi było udostępnienie numeru „telefonu udarowego” - co pozwala na szybki i bezpośredni kontakt z lekarzami i ratownikami pogotowia ratunkowego i stanowi cenną informację o przybyciu pacjenta potencjalnie kwalifikującego się do leczenia trombolitycznego.

Krokiem milowym w usprawnieniu postępowania z pacjentami udarowymi było udostępnienie numeru „telefonu udarowego” - co pozwala na szybki i bezpośredni kontakt z lekarzami i ratownikami pogotowia ratunkowego i stanowi cenną informację o przybyciu pacjenta potencjalnie kwalifikującego się do leczenia trombolitycznego.

Dzięki tym i innym udoskonaleniom w 2017 r. Oddział Neurologii w Wejherowie osiągnął ponad 25 proc. współczynnik ilości tromboliz do ilości wszystkich przypadków udarów niedokrwiennych mózgu. Pozwoliło to również skrócić czas od momentu przyjęcia pacjenta do szpitala do podania leku (Door to Needle).

Obecnie 90 proc. pacjentów kwalifikujących się do leczenia trombolitycznego otrzymuje lek w czasie krótszym niż 60 minut. Każdy pacjent z udarem jest przynajmniej przez 24 godziny hospitalizowany na sali Intensywnego Nadzoru Neurologicznego i przez ten okres ściśle są monitorowane jego parametry krążeniowo-oddechowe i profil glikemii.

- Pozwala to nam wykryć czynniki ryzyka udaru i wdrożyć profilaktykę wtórną – dodaje dr Mączkowiak. - Prowadzony jest także screening zaburzeń połykania i wdrażana wczesna rehabilitacja zarówno ruchowa jak i logopedyczna. Wszystkie procedury wykonane u naszych pacjentów z udarem mózgu są wpisywane do rejestru RES-Q, który jest częścią składową projektu Angels.

- Jesteśmy dumni, że działania i osiągnięcia naszego oddziału w Wejherowie zostały dostrzeżone i wysoko ocenione przez komitet naukowy Angels, co zostało potwierdzone uhonorowaniem platynowym certyfikatem już w pierwszej edycji przyznawania tej nagrody – mówi Andrzej Zieleniewski, wiceprezes Zarządu Szpitali Pomorskich.

Zobacz też: Nowy tomograf komputerowy dla szpitala w Wejherowie

Przepowiednie jasnowidza Krzysztofa Jackowskiego na 2018 rok

Bursztynowy Ołtarz w kościele św. Brygidy w Gdańsku

Luksusowa rezydencja Jana Kulczyka na sprzedaż

Kalendarz sportowy 2018 - piękne zdjęcia sportowców i szczytny cel

Nauczyciel płakał, jak poprawiał: Najlepsze teksty uczniów i nauczycieli

Masz kota lub psa? Uważaj na trujące rośliny w domu!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki