Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Plany przekopu Mierzei Wiślanej. Dzisiaj konsultacje społeczne w Gdyni

Kazimierz Netka
Rozpoczynają się bezpośrednie konsultacje z mieszkańcami w sprawie budowy kanału żeglugowego w poprzek Mierzei Wiślanej.

Przedsięwzięcie jest planowane po to, by uniezależnić Polskę od konieczności korzystania z naturalnego przesmyku z Bałtyku na Zalew Wiślany - Cieśniny Pilawskiej, znajdującej się na terytorium rosyjskiego obwodu kaliningradzkiego. Projekt przekopu budzi wiele kontrowersji - zarówno ekologicznych, jak i gospodarczych.

Pomorze: Nowe projekty przekopu przez Mierzeję Wiślaną** - zobacz koniecznie! **

Konsultacje to element strategicznej oceny oddziaływania na środowisko programu wieloletniego pod nazwą "Budowa drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską". Zaprasza na nie Urząd Morski w Gdyni, w imieniu własnym oraz Ministerstwa Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej. Uczestnikom spotkań zostanie przedstawiona prognoza oddziaływania przekopu na środowisko. Opracowało ją Biuro Projektów i Wdrożeń Proekologicznych PROEKO w Gdańsku. Wcześniej, biuro przeprowadzało badania ankietowe opinii społecznej za pośrednictwem internetu.

- Przysłano nam 2700 ankiet - mówi dr hab. Maciej Przewoźniak, właściciel Biura Projektów i Wdrożeń Proekologicznych PROEKO. Trzy czwarte nadawców jest za przekopaniem mierzei.

Dzisiaj - pierwsze bezpośrednie spotkanie konsultacyjne. W Urzędzie Morskim w Gdyni dr hab. Maciej Przewoźniak przedstawi prognozę oddziaływania na środowisko przekopu i jego istnienia członkom konsorcjum, powołanego do realizacji projektu pt. "Budowa drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską".

Następne konsultacje zaplanowano w Elblągu na 27 marca 2012 r. Rozpoczną się one o godz. 17 w Ratuszu Staromiejskim, ul. Stary Rynek 25.

W Sztutowie prognoza zostanie przedstawiana 29 marca, o godz. 17, w sali konferencyjnej Urzędu Gminy, ul. Gdańska 55.

W Krynicy Morskiej natomiast spotkanie odbędzie się 3 kwietnia, o godz. 16, w Miejskiej Bibliotece Publicznej, ul. Gdańska 108.

- Każdy może przyjść na te spotkania i ma prawo składania uwag i wniosków - mówi Anna Stelmaszyk-Świerczyńska, zastępca dyrektora Urzędu Morskiego w Gdyni. - Swoje opinie można przesyłać w terminie od 10 kwietnia do 10 maja br., pod adres: Urząd Morski w Gdyni, ul. Chrzanowskiego 10, 81-338 Gdynia; e-mail: [email protected].

Codziennie rano najważniejsze informacje z "Dziennika Bałtyckiego" prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki