Rośnie pokolenie samotnych Polaków
Pokolenie Z, do którego należą osoby urodzone po 1995 roku, jest szczególne - to pierwsza generacja, która dorastała w pełni cyfrowym już świecie. Okazuje się, że wynikają z tego ogromne problemy. Aż 60 procent osób w wieku od 12 do 24 lat odczuwa samotność. 40 procent z nich rzadko kiedy odczuwa poczucie więzi z innymi ludźmi. Problem, który zazwyczaj kojarzył się z osobami starszymi, zaczyna więc dotykać młodego pokolenia.
- Postanowiliśmy dokładniej przyjrzeć się temu zjawisku i uzyskaliśmy bardzo niepokojące wnioski - młodzi ludzie w przeważającej mierze zmagają się z poczuciem osamotnienia. Problem może dotyczyć nawet ponad 5 mln "Zetek", a więc tylu, ilu ludzi liczy populacja całego Mazowsza! Aż 56 proc. często odczuwa samotność w domu, blisko połowa deklaruje, że rzadko może liczyć tam na wsparcie - mówi Joanna Trojak, CEO MindGenic AI.
Chatbot, który pomoże samotnej młodzieży
Problem ten jest szczególnie dotkliwy w większych miastach z populacją od 200 tys. do 500 tys. Tam samotności doświadcza połowę młodzieży. Odsetek osamotnionych "Zetek" spada w największych aglomeracjach Polski, ale problem nadal jest widoczny - dotyczy 42 proc. młodych ludzi. Najbardziej samotna grupa to osoby pomiędzy 19. i 21. rokiem życia. Aż 62 proc. nastolatków (17-18 lat) wskazuje, że spotyka się często lub bardzo często z brakiem wsparcia rodziców.
- W naszej Akademii MindGenic pracujemy teraz nad chatbotem, który wesprze te osoby. Do projektu zaprosiliśmy młodzież z pokolenia Z, najlepiej rozumiejącą potrzeby rówieśników - mówi Joanna Trojak. - Użytkownicy będą mogli m.in. porozmawiać z nim na różne tematy i skorzystać z pomocy w poszukiwaniu rówieśników o podobnych zainteresowaniach. Bot będzie również wskazywał zdrowe nawyki pozacyfrowe. Podpowie, w jakich wydarzeniach warto wziąć udział, zachęci do aktywności w najbliższym środowisku oraz zwiększy świadomość na temat korzystania z zasobów Internetu - dodaje.
Projekt został wyróżniony spośród ponad 600 innych pomysłów na innowacyjny start-up i otrzymał prawie milion złotych wsparcia ze środków Unii Europejskiej.
Japonia przeciera szlaki samotności
Samotność wśród młodych osób i zastosowanie technologii w zwalczaniu tego problemu nie jest wcale nowością. Ekstremalnym przykładem takiego społeczeństwa jest oczywiście Japonia. W kraju kwitnącej wiśni powołano nawet ministra ds. samotności, który ma przeciwdziałać rosnącej statystyce samobójstw. Pandemia pogłębiła ten problem, a izolacja od społeczeństwa ze względu na presję ze strony otoczenia oraz szybkie tempo życia ma nawet własną nazwę - hikikomori.
Sztuczna inteligencja pomaga Japończykom nie tylko pokonać samotność, ale także znaleźć miłość. Na początku grudnia 2022 roku nowy premier Yoshihide Suga zapowiedział, że zainwestuje aż 19 milionów dolarów w samorządy, które opracowują algorytmy sztucznej inteligencji, która będzie swatać samotnych singli.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
Polecane oferty
kup teraz

Hotel Mirada Del Mar
Otoczony zielenią i stuletnimi sosnami, położony w…
kup teraz

Hotel Fariones
Najstarszy hotel na wyspie w zupełnie nowej odsłon…
kup teraz

Hotel Barceló Margaritas Royal Level
Najnowsza część znanego i lubianego hotelu Barceló…
kup teraz

Hotel Royal Hideaway Corales Beach
Niepowtarzalny klimat i wyjątkowa atmosfera w jedn…
kup teraz

Hotel Savoy Palace
Pięknie położony, ze wspaniałym widokiem na Ocean …
kup teraz

Hotel Secrets Bahía Real Resort & Spa
Tu poczujesz się jak we śnie! Jedyny w swoim rodza…
Dzień Świętego Patryka - święto narodowe Irlandii - video flesz