Piwo w plenerze 2018. Straż miejska i policja sypie mandatami. Nowe prawo prohibicyjne działa w praktyce

  • Strefa Biznesu

Michał Litorowicz/AIP

Nowe prawo prohibicyjne już działa. Samorządy skrzętnie korzystają z nowych przepisów ustawy antalkoholowej i wprowadzają lokalne zakazy. Niektóre z nich juz obowiązują, inne - jak w Warszawie - nabiora mocy prawa za kilka - kilkanaście dni. Strażnicy miejscy i policjanci wypisują jednak mandaty już teraz.
 Malgorzata Genca / Polska Press

Spożywanie alkoholu nad Wisłą wciąż jest nielegalne. Dopiero od 20 kwietnia będzie można pić napoje alkoholowe i to tylko na terenie bulwarów wiślanych (po lewej stronie). Co ciekawe, mimo tego warszawska Straż Miejska poinformowała, że w ubiegły weekend nikt nie został ukarany mandatem za spożywanie alkoholu nad Wisłą. Mandaty posypały się jednak w innych miejscach.

Ostatni weekend upłynął pod znakiem pięknej pogody – po raz pierwszy do Polski rzeczywiście zawitała wiosna. Nic dziwnego, że bulwary wiślane odwiedziły tłumy warszawiaków. Nie od dziś wiadomo, że wyjście w tak zwany "plener" często wiąże się ze spożywaniem alkoholu. Od początku marca obowiązuje w Polsce prawo zakazujące spożywania napojów alkoholowych w miejscach publicznych. Sprawdziliśmy, jak do tego zakazu stosowali się mieszkańcy, którzy zdecydowali się wybrać nad Wisłę.

Jak poinformowała nas Jolanta Borysewicz z zespołu prasowego warszawskiej Straży Miejskiej w okresie od 6 kwietnia 2018 do 8 kwietnia 2018 w związku ze spożywaniem alkoholu w miejscach publicznych na terenie całej Warszawy strażnicy miejscy ukarali mandatami karnymi 133 osoby. Co więcej, w 90 przypadkach użyto środków oddziaływania wychowawczego, a także skierowano 3 wnioski do sądu o ukaranie sprawcy.

Grunt pod blokiem na własność zamiast udziału w użytkowaniu wieszystym. Kiedy w końcu nastąpi obiecane przez rząd uwłaszczenie milionów Polaków? Kliknij w ten tekst, a dowiesz się więcej!

Natomiast w tym samym czasie na obszarze bulwarów wiślanych nie odnotowano "zdarzeń w zakresie spożywania alkoholu". Nikogo nie ukarano też po prawej stronie rzeki, na terenach plaż miejskich.

W informacji udostępnionych nam przez Straż Miejską można wnioskować, że funkcjonariusze podeszli do sprawy w sposób wychowawczy, a spożywanie alkoholu, jeśli odbywało się w kontrolowanych warunkach, bez naruszenia porządku publicznego, było karane upomnieniami. Może mieć to związek z tym, że już od 20 kwietnia bulwary wiślane zostaną wyłączone z zakazu spożywania alkoholu. Jeśli użytkownicy tej przestrzeni będą stosowali się pozostałych obowiązujących zasad, takie "wyłączone" miejsca mogą pojawić się w innych częściach miasta.

Niedziela 15 kwietnia to dzień dobry na grillowanie. Jeśli chcesz uchodzić za mistrza w grillowaniu, musisz umieć dobrze grillować warzywa. Zastosuj się do pięciu kluczowych wskazówek. Kiliknij po prostu w ten tekst, a je poznasz!

To już przesądzone: nowe kodeksu pracy 2018 nie będzie. Ale urlop na żądanie i gotówkę za godziny nadliczbowe odbiorą jeszcze szybciej i skuteczniej. Chcesz wiedzieć więcej, kliknij w ten tekst, a dowiesz się wszystkiego!

Wideo

polecane: Flesz - Asteroida zabójca

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Więcej na temat:

Komentarze

Liczba znaków do wpisania:  4000/4000

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

07.03.2019, 12:02

Tak chłopie odbudowałes swój kraj,a teraz Ci za to "zapłacą" gnojki które nie potrafią odróżnić łamania prawa od przyjemności

06.03.2019, 11:32

Hodowanie "kogutkow " -to zadanie hamow w mundurach J**** taka wolnosc!!!!!!

28.02.2019, 13:42

Do sklepu mam 1,5 km-poszedłem ,kupiłem sobie piwo słońce świeci mam 60 lat-Siadłem zmeczony na ławce nikogo nie ma-otworzyłem sobie piwo na powietrzu,A zaraz lecą do mnie Policja jak do bandyty-i proszą Dowód Osobisty -potem 100zł mandatu ,piwo mnie kosztowało 2 zł -Bandytów sie boją-kibiców się boją a starego chłopa NIE-To jest straszne?Oraz szkoda słów urzyć -a jestem na renci 800zł-Pozdrawiam.

07.01.2019, 00:47

A ćpać można i odbywać s....k możno

26.10.2018, 09:28

Wipijmy za zdrowie dzielnych strazników miejskich i ochraniajacych ich policjantów.

19.10.2018, 00:04

Ludzie czas z tym skończyć z tymi mandatami tu nie chodzi o picie alkoholu przepisy są specjalnie tak konstruowane żeby nas wydoić z pieniędzy tylko i wyłącznie o to chodzi. Płacicie podatki na każdym kroku, a nie dadzą się napić piwa. Menelu już tak nie ma jak kiedyś co było odrażające normalni ludzie piją. Zobaczcie ze płaciliście przez całe swoje życie podatki które mniedy innymi szły na budowy dróg to jeszcze wam każą płacić za parkowanie samochodu. Celowo nie budują parkingów tylko po to żebyście nie mieli gdzie parkować aby można było wlepiać mandaty. Sygnalizacja świetlna jest tak ustawiona żeby cały czas było czerwone bo samochód pali najwiecej benzyny podczas ruszania. Chcecie takie rządy które was doją z pieniędzy wy musicie ciężko pracować na nich a oni z wami robią co chcą. Chcecie być idiotami to powodzenia

22.09.2018, 13:05

Ja pierdziele-to niedlugo jeszcze zakaza oddychac? Papierosow nie bo szkodza niektorym na puder-piwa tez bo antyalkocholicy i swietsi wszyscy od papieza?To jak tu zyc w takim kraju? W Niemczech jak jestes urabany i nie szumisz to cie odwioza nawet do domu nie na dolek?

21.09.2018, 11:05

mozna juz beknac :D bo taki 3dniowy ma 3-5%

21.09.2018, 11:03

potrafja zrobic desant :) tendyk lazi sie tam gdzie motorowka nie doplynie :E

21.09.2018, 11:02

wiec rada miasta costam ulepi i jedziesz na wytrzezwialka room albo lykasz 50-100 mandata :D

20.09.2018, 12:55

A co z palaczami, którzy zabijają smrodem z papierosów przechodniów na mieście, plażach itd nie patrząc na innych ?? wydaje się być to większa plaga bo szkodzą nie tylko sobie ale i pozostałym w tym dzieciom. Tutaj nic się nie robi Dlaczego ?

19.09.2018, 14:02

coz innego potrafia nasi straznicy karać czyli wyciagac kase !
bylem ostatnio w pradze - tej czeskiej  - tereny zielone przy dworcu głownym
mnostwo ludzi  siedzacych i lezacych na trawce w oczekiwaniu na pociagi
legalnie popijajacych piwko ,wokol patrole ichnej uprzejmej,grzecznej usmiechnietej policji 
ktos spiewa,brzdaka na gitarze - czysto,porzadek ,luzik - inny świat,inni ludzie inna władza

19.09.2018, 00:00

Policja/Straż miejska - to tylko narzędzia (trudno mieć do niech pretensje) .
Politycy- największa swołocz każdego społeczeństwa

14.08.2018, 18:00

W jakiej ustawie można znaleźć definicję tego mitycznego "miejsca publicznego"?

03.07.2018, 20:51

Co kogo obchodzi w Krakowie jak jest/będzie w wieśniackiej warszawie?

27.06.2018, 21:09

czepiającemu się strażnikowi bądź policjantowi możesz odpowiedzieć " spieprzaj dzia** "
..... oczywiście że dochowasz kultury i to nie takiej o jakiej mówił Mazguła

22.06.2018, 10:11

A co z piwem bezalkoholowym ?

15.06.2018, 22:31

z 6 dostałem raz pouczenie tylko,30 stopni w cieniu i zimnego piwa nie można się napić,paranoja

07.06.2018, 21:07

....... położonym w pobliżu jakiegoś centrum naukowego, piliśmy piwo grilując kiełbaski.
Przejeżdżał koło nas rowerowy patrol policji - pytali nawet czy alles gut ? A tu sierściuchy zafajdały trawniki , resztę trawki rozjechali debile za kółkiem pod czujnym okiem strażników miejskich , a ci maja coś przeciw wypiciu piwa z sąsiadem na kocyku ułożonym pod coraz bardziej nielicznym drzewem. To nic innego jak sprawowanie władzy po sowiecku.

04.06.2018, 01:38

dlaczego Browary nie odezwa sie, ze wladze zmniejszaja ich budrzet

01.05.2018, 20:39

Oczywiście masz częściowo rację, ale co ma robić większość rodaków nie posiadających ogródka? Po drugie- kilka tygodni temu piłem Perłę. Poprzednio spożywałem ją bodajże w 1980 roku. I muszę przyznać, że w dalszym ciągu to wyjątkowo niedobre piwo.

30.04.2018, 00:55

Nie ma to jak zrobic grilla, zaprosic znajomych i usiasc w ogrodku przy ulubionej Perle. dobrze milo i niedrogo i bez obaw o mandat